Piękne rośliny od pokoleń – przewodnik Tomaszewskiego

rosliny

Trudno sobie dziś wyobrazić modnie urządzone wnętrze bez zielonych roślin. Choć zawsze ozdabiały nasze domy i mieszkania, w czasach pandemii stały się symbolem natury, z którą pragniemy utrzymać kontakt do dziś. Jednak aby cieszyć się nimi przez wiele lat i dumnie obserwować, jak rosną z roku na rok, konieczne jest odpowiednie zadbanie o nie. Regularne podlewanie i nawożenie to nie wszystko. Równie istotne jest odpowiednie nasłonecznienie, dostosowane do potrzeb danego gatunku.

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że rośliny potrzebują odpowiedniej ilości wody i nawozu, aby dobrze się rozwijać. Niemniej jednak, nie wszyscy wiedzą, że światło jest równie ważne dla ich funkcjonowania. Dlatego tak istotne jest, aby zapewnić roślinom dostęp do naturalnego światła dziennego (lub specjalistycznego oświetlenia) w odpowiedniej ilości, dostosowanej do potrzeb każdego gatunku. Dzięki temu będziemy cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami przez wiele lat.

Większość roślin będzie się dobrze czuła w jasnych miejscach o rozproszonym świetle. Co jednak zrobić, gdy nasze mieszkanie jest zbyt słabo lub zbyt mocno nasłonecznione, lub gdy chcemy udekorować mniej doświetlone miejsca w naszych wnętrzach? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – musimy wybrać gatunki roślin doniczkowych zgodnie z ich potrzebami pielęgnacyjnymi, biorąc pod uwagę wymagania dotyczące warunków świetlnych. Wymagania co do intensywności światła naturalnego mogą się różnić, dlatego istotna jest znajomość warunków panujących w naturalnym środowisku danego gatunku. Istnieją rośliny, które przetrwają w bardziej zacienionych miejscach oraz takie, które najlepiej rosną w bezpośrednim nasłonecznieniu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie rośliny do swojego wnętrza.

Rośliny do miejsc cienistych/półcienistych

Miejsca cieniste i półcieniste we wnętrzach to takie, które znajdują się około 3-4 metry od okna, lub parapetów okien wschodnich i północnych, zacienionych przez drzewa lub sąsiadujące budynki. Rośliny, które dobrze znoszą cień, zwykle w naturze rosną w poszyciu lasów. Należą do nich takie gatunki jak Epipremnum, Aspidistra, Hedera, Skrzydłokwiat, Kencja, Monstera czy Aglaonema. Zamiokulkas i Sansewieria to gatunki, które również dobrze znoszą brak słońca, ale w naturze występują na obszarach mocno nasłonecznionych. Pamiętajmy, że aspidistra i kencja są bezpieczne dla zwierząt domowych, jednak pozostałe wymienione gatunki mogą być trujące dla naszych pupili po zjedzeniu.

wybór roślin do domu

Większość z wymienionych roślin cienistych i półcienistych od lat zdobi nasze wnętrza. Wśród nich ogromną popularnością cieszy się Monstera. Jej wielkie, zielone i „podziurawione” liście inspirują dekoratorów wnętrz i projektantów wzornictwa. Roślina ta stała się niezwykle modna nie tylko ze względu na swoje walory dekoracyjne, ale także dlatego, że jest łatwa w uprawie. Warto jednak zapewnić jej trochę więcej przestrzeni, bo może wyrosnąć do imponujących rozmiarów! Równie lubiany w naszych wnętrzach jest Zamiokulkas, który zdobył popularność dzięki swoim niewymagającym wymaganiom świetlnym i wodnym. Jest idealny dla osób, które mają mało czasu, niewiele doświadczenia w uprawie roślin ozdobnych, są trochę zapominalskie, ale kochają piękne, zielone wnętrza.

Rośliny na miejscach dobrze doświetlonych

Miejsca dobrze doświetlone, to te, które znajdują się w tzw. świetle rozproszonym, mniej więcej w odległości 1-3 metrów od okna, a także na parapetach okien zorientowanych na wschód i północ. To doskonałe pozycje dla wszystkich zielonych roślin. Istnieją jednak takie, które do prawidłowego wzrostu wymagają wyłącznie jasnego, rozproszonego światła. Do tego grona zaliczają się Areka, Fikus lyrata i inne odmiany fikusów, paprocie takie jak Asplenium, Calathea, Pilea, Diffenbachia, Peperomia, Syngonium, Alokazja, Hoja, Kroton, Szeflera, Zielistka oraz Bananowiec. Są one niezwykle dekoracyjne, a w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy wybierać spośród roślin o różnych kształtach, wielkościach i kolorach liści.

Zobacz również: Czy macie już plan na aranżację tapetą ścian? >>

Na przykład, jeśli preferujemy zielone rośliny z pełnymi liśćmi na całej wysokości, możemy wybierać spośród różnorodnych fikusów. Są to rośliny smukłe, zajmujące mało miejsca, jak na przykład Fikus lyrata, których duże liście przypominają kształtem skrzypce lub liry. Są one lekko błyszczące, z wyraźnie widocznym unerwieniem. Ten gatunek, najczęściej prowadzony na pojedynczym pędzie, stanie się efektowną ozdobą każdego wnętrza. Miłośnicy pięknych liści na pewno pokochają Calatheę. Jej unikalne wzory i wybarwione nerwy sprawiają, że jest to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych, które możemy hodować w naszych mieszkaniach. Chociaż Calathea jest kapryśna i wymaga szczególnej uwagi, jej urok jest warty wszelkich wysiłków.

Rośliny na miejscach nasłonecznionych

Kolejnym typem miejsc w naszych domach i mieszkaniach są miejsca nasłonecznione, głównie parapety okien zorientowanych na południe i zachód, oraz miejsca tuż przy oknach, w odległości około 1-1,5 metra. Wybór roślin światłolubnych lub światłożądnych jest znacznie większy niż tych, które możemy umieścić w zacienionych miejscach. Do nich należą między innymi Liwiston, Palma daktylowa, kaktusy, sukulenty, Nolina, Senecio rowleyanus, Strelicja czy Sansewieria.

wybór roślin na miejscach nasłonecznionych

Sukulenty cieszą się szczególną popularnością. Są to rośliny, które magazynują wodę, dzięki czemu potrafią przetrwać nawet długie okresy suszy. Wiele z nich doskonale nadaje się na nasłonecznione parapety. Potrzebują one słonecznej i suchej atmosfery, dobrze tolerują ogrzewanie i najlepiej rosną na gorących stanowiskach.

Podczas wyboru roślin do naszych wnętrz warto sięgnąć po kompleksową wiedzę, którą oferują renomowane firmy ogrodnicze zajmujące się hodowlą roślin doniczkowych, takie jak Tomaszewski. Rośliny doniczkowe tego producenta zawierają na etykiecie niezbędne wskazówki dotyczące pielęgnacji. Dodatkowe informacje o każdym gatunku, wraz z wieloma praktycznymi poradami, dostępne są na stronie tomaszewski.pl, a także u doradców w sklepach stacjonarnych na Al. Krakowskiej w Warszawie i Ul. Stefana Batorego w Skierniewicach.

Źródło:
Tomaszewski Sp. z o.o.

Related posts

Leave a Comment