Jak wybrać idealny blat do łazienki?

blat łazienkowy

Wybór odpowiedniego blatu do łazienki może nadać pomieszczeniu dodatkową przestrzeń oraz elegancki styl. Na rynku dostępne są różne materiały, więc warto się zastanowić, który z nich będzie służył nam przez długi czas.

Podczas urządzania łazienki ważne jest, aby wybrać meble dopasowane do określonego stylu, który nam najbardziej odpowiada. Dobrej jakości meble podkreślą i spajają wnętrze w jedną harmonijną całość. W przypadku szafki umywalkowej możemy zdecydować się na model z zintegrowaną umywalką lub na szafkę z oddzielnym blatem, na którym zamontujemy umywalkę. Wybierając tę drugą opcję, tworzymy elegancką przestrzeń łazienkową i zyskujemy dodatkowe miejsce na postawienie kosmetyków lub dekoracji. Ważne jest, aby blat był odporny na wilgoć. W tym celu sprawdzą się różne materiały, takie jak kamień, beton, drewno, konglomerat, laminat lub płyta kompaktowa. Wybór zależy od naszych preferencji i stylu wystroju wnętrza.

Blat kamienny

Blat wykonany z kamienia jest nie tylko niezwykle elegancki, ale także wytrzymały. Nie pochłania wilgoci i nie ulega odkształceniom. Należy jednak pamiętać, że kamień jest ciężki i niekoniecznie ekonomiczny. Najczęściej wykorzystywanymi kamieniami do blatów łazienkowych są kwarcyt, marmur, granit lub alabaster. Blaty z kamienia są łatwe do utrzymania w czystości, ale wymagają specjalnych środków pielęgnacyjnych.

wybór blatu do łazienki

Blat betonowy

Ten rodzaj blatu idealnie pasuje do łazienek urządzonych w stylu industrialnym lub minimalistycznym. Specjalnie zaimpregnowany beton nie chłonie wody, nie odbarwia się i nie rysuje. Dzięki dzisiejszym technologiom można stworzyć lekki betonowy blat, który będzie doskonale dopasowany do indywidualnych potrzeb i stanie się prawdziwą ozdobą łazienki.

Zobacz także: Piękne rośliny od pokoleń – przewodnik Tomaszewskiego >>

Blat z konglomeratu

Konglomerat stanowi doskonałą alternatywę dla blatów kamiennych. Wygląda jak naturalny kamień, ale jest znacznie lżejszy i tańszy. Składa się z kwarcu pozyskanego z granitu połączonego z żywicą poliestrową, a producenci dodają różne barwniki, by uzyskać różne kolory i wzory. Blaty z konglomeratu są również odporne na wilgoć i zarysowania, a ich utrzymanie w czystości jest łatwe.

jaki blat do łazienki wybrać

Blat z drewna

Tradycyjny blat drewniany doskonale sprawdzi się także w łazience. Odpowiednio zabezpieczone drewno odpowiedniego gatunku jest odporne na wilgoć i delikatne zarysowania. Najlepiej wybierać gatunki egzotyczne lub rodzime drewno takie jak dąb, buk czy jesion. Drewniany blat jest również łatwy do naprawy – w razie uszkodzenia wystarczy go zeszlifować, zabezpieczyć i zaimpregnować ponownie. Na rynku dostępne są gotowe systemy meblowe z drewnianymi blatami, a kolekcje marki Devo oferują wiele interesujących opcji.

Blat z płyty kompaktowej

Jeśli potrzebujemy trwałego i nowoczesnego rozwiązania, to blat z płyty kompaktowej będzie doskonałym wyborem. Gwarantuje on odporność na wodę i zarysowania, idealnie sprawdzając się w ekstremalnych warunkach łazienkowych. Osad z mydła czy nawet wylany lakier do paznokci nie będą stanowiły problemu. Gotowe meble z wykorzystaniem tej trwałej płyty znajdziemy w kolekcjach Devo, takich jak Sonus 2.0, Danubio 2.0 czy Lotos, które zostały zaprojektowane przez Krzysztofa Chróścielewskiego. Oryginalne formy mebli pozwolą stworzyć wyjątkową łazienkę, a trwałe materiały zagwarantują, że będą nam służyć przez wiele lat.

jaki blat do łazienki

Ostateczny wybór materiału zależy od naszych indywidualnych preferencji. Warto jednak dopasować blat do stylu i sposobu użytkowania łazienki, aby cieszyć się nim jak najdłużej.

Źródło:
Devo

Related posts

Leave a Comment