Dzień Światowego Snu: Jak zapewnić sobie dobry sen?

Materac

Z okazji Światowego Dnia Snu, który przypada 15 marca, postanowiliśmy zasięgnąć porad ekspertów na temat tego, jak każdy z nas może zadbać o jakość swojego snu. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak poprawić warunki snu poprzez odpowiednie urządzenia i aranżację sypialni.

Większość osób zdaje sobie doskonale sprawę z istotności snu dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Wybór właściwego materaca i pościeli to oczywiście kluczowe elementy, ale istnieje wiele innych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, aby stworzyć sprzyjające warunki do snu w sypialni. Odpowiedzi na te pytania udzielają eksperci z warszawskiego Centrum Designu Domoteka – Agnieszka Lesiuk, Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

Czym jest Światowy Dzień Snu i dlaczego o nim mówimy?

Światowy Dzień Snu to coroczne wydarzenie o charakterze międzynarodowym, którego inicjatorem i organizatorem jest World Sleep Society. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat znaczenia jakościowego i zdrowego snu w naszym życiu.

Materac Baronet Vispring

Przeciętna osoba potrzebuje przesypiać średnio 7-9 godzin dziennie. Warto również pamiętać, że oprócz ilości snu istotne są warunki, w jakich śpimy. W raporcie zatytułowanym “Dobranoc”, projektantka wnętrz i wykładowczyni, dr Joanna Jurga, zwraca uwagę na kilka aspektów, takich jak odpowiednia wilgotność powietrza (zalecane między 40 a 60 procent), umiarkowana temperatura (między 16 a 18 stopni Celsjusza) oraz porządek w sypialni.

Zobacz także: Różne pomysły na ogrzewanie podłogowe do domu >>

Odpowiednio dobrane oświetlenie stanowi kluczowy element wystroju sypialni. „Wybierajmy najdelikatniejsze w całym domu żarówki o świetle skrajnie ciepłym i średniej mocy, aby stymulować wytwarzanie melatoniny” – radzi dr Joanna Jurga. Dodatkowo, na poczucie spokoju i wyciszenia pozytywnie wpływa design źródła światła, takie jak organiczne kształty lamp czy zastosowanie naturalnych materiałów i stonowanej kolorystyki. Przykładem kreatywnego podejścia projektantów w tej kwestii jest lampa wisząca Tense marki New Works, której forma przypomina unoszące się lekko obłoki. Ten wyjątkowy model można znaleźć w salonie NAP w warszawskiej Domotece.

Materac to podstawa

Aby zapewnić sobie zdrowy sen, ekspertów podkreślają, że kluczowe są odpowiedni materac, poduszka i pościel. Ważne jest, aby te produkty były jak najwyższej jakości. Wybór materaca zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji każdej osoby, uwzględniając różnice w sylwetce, wadze ciała oraz stylu życia.

Materac Baronet Vispring

„Kluczowym jest tu materiał. Najwyższej jakości materace wykonane z naturalnych komponentów – końskiego włosia, wełny czy bawełny” – mówią architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy. „Na rynku odnajdziemy wiele modeli, które dedykowane są różnym sylwetkom, ważne więc by dopasować go pod tym kątem. Dobrze dobrany materac będzie nam gwarantował odpowiedni podpór, korygował wady postawy oraz zwalczał mikro napięcia mięśni”.

Na przykład materace lateksowe są odporniejsze na duży nacisk, dlatego zalecane są osobom z nadwagą. Modele z pianki termoaktywnej wspierają krążenie krwi w organizmie. Najpopularniejsze są jednak materace sprężynowe, które mają korzystny wpływ na poprawę postawy ciała. Osoby o niskiej wadze ciała mogą wybrać miękki materac, podczas gdy dla seniorów dobrym wyborem będzie materac z pianą wysokoelastyczną i lateksową, dodatkowo z aromatoterapią wspierającą zasypianie, tak jak model Nature polskiej marki DlaSpania. Osoby ceniące sobie luksus mogą natomiast zdecydować się na materace renomowanej angielskiej marki Vispring, na przykład model Baronet. W ofercie Centrum Designu Domoteka można znaleźć różne modele tych materacy.

Projekt Agnieszka Lesiuk

Po wyborze materaca należy również zadbać o odpowiednią poduszkę. „Dobierzmy poduszkę do pozycji, w której zazwyczaj śpimy” – radzi Joanna Jurga. Jednym z uniwersalnych modeli jest wyprofilowana poduszka Tempur® Original, dostępna w sklepie Senpo. Warto również pamiętać o wyborze kołdry i pościeli dostosowanych do pory roku – lekkiej i chłodzącej latem oraz grubszej na zimę.

Łóżko w centrum uwagi

Łóżko zajmuje centralne miejsce w naszej sypialni. Abyśmy mogli cieszyć się pełnym relaksem i regeneracją, ważne jest, aby wybrać łóżko, które pasuje do naszych gustów i harmonizuje z wystrojem sypialni.

Projekt pracownia Interiorsy

„Łóżko, jako serce sypialni, powinno przyciągać uwagę swoim wzornictwem. Designerskie modele podkreślą charakter wnętrza, wpisując je w przyjętą stylistykę” – zauważa architektka Agnieszka Lesiuk. „Od lat wśród modnych wykończeń pozostają modele tapicerowane dostępne w wielu kolorach, ze zdobnymi przeszyciami i dekoracyjnymi zagłówkami. Jednocześnie łóżka wykonane z innych materiałów, na przykład z drewna czy forniru, mogą prezentować się równie efektownie” – dodaje ekspertka.

Z okazji Światowego Dnia Snu życzymy świadomych wyborów w kwestii aranżacji sypialni oraz doskonałego wypoczynku każdej nocy!

Materac Baronet Vispring

Domoteka to największe w Polsce Centrum Designu oferujące szeroki wybór mebli i akcesoriów do wnętrz. W przestrzeni Domoteki znajdują się znane marki zarówno polskie, jak i międzynarodowe, oferujące wysokiej jakości design ceniony zarówno przez klientów indywidualnych, jak i profesjonalistów – projektantów wnętrz czy styliści. W ponad 60 salonach dostępnych jest ponad 600 renomowanych marek, z których część dostępna jest wyłącznie w Domotece. Wśród oferty sypialnianej warszawskiego Centrum Designu znajdują się salony takich marek jak NAP, Hastens, Senpo, Selene, Azardi, Blest, Dreams Design czy JMB Design. Dodatkowo klienci mają do dyspozycji platformę marketplace oferującą ponad 40 tysięcy produktów.

Źródło: Domoteka

Related posts

Leave a Comment