Czy macie już plan na aranżację tapetą ścian?

wybór koloru tapety

Ściana może pełnić dominującą rolę w pomieszczeniu lub subtelnie wkomponować się w całą aranżację. Wszystko zależy od koloru, tekstur, wzorów i dekoracji. Ważnym elementem jest także rodzaj pokrycia, a jednym z najpopularniejszych są tapety. Jak wyglądały takie aranżacje na przestrzeni wieków? Które z nich są obecnie modne? Na te pytania odpowiadają eksperci Galerii Wnętrz DOMAR – Aldona Mioduszewska i Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Niezależnie od tego, czy urządzamy nowe mieszkanie, czy też chcemy odświeżyć wygląd naszych obecnych wnętrz, ściany zawsze odgrywają kluczową rolę w tworzeniu atmosfery i stylu w pomieszczeniu. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie pokrycia powierzchni, takiego jak tapety. Co ciekawe, dekorowanie ścian za pomocą tapet ma swoje korzenie już wieki temu. Jak wyglądały początki tapetowania?

Kluczowe momenty w historii tapety

Jak stwierdza Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR, tapeta swoje początki ma w Chinach, gdzie była malowana na płótnie lub jedwabiu. Dopiero około 200 lat p.n.e. pojawiły się tapety papierowe, które pełniły funkcje nie tylko ozdób o eleganckim charakterze, ale także rodzaju kronik, zawierających historie z życia cesarskiego dworu.

wybór tapety na ścianę

W przypadku nowożytnej Europy, pierwsze tapety pojawiły się w XVI wieku w Holandii. Wynikało to z faktu, iż misjonarze holenderscy współpracowali i handlowali z krajami dalekiego wschodu – Chinami, Japonią i Indiami i stamtąd przywozili bardzo charakterystyczne, drogie i rękodzielnicze modele. Przedstawiały one piękne krajobrazy i szybko zdobyły popularność wśród holenderskich kupców i arystokratów. Były one postrzegane jako wyraz luksusu i ekskluzywności, a ich obecność w pomieszczeniach świadczyła o zamożności i smaku właściciela. Dopiero w XVIII wieku pojawia się pierwszy, europejski producent tapet – Jean Baptiste Reveillon. Zyskał on popularność nie tylko dzięki tapetowaniu apartamentów samego króla, ale również przez pierwsze w historii wspominanie o nazwie konkretnego motywu na jego tapecie. Chodzi tu o „Les Sauvages de la Mer Pacifique”, czyli „Dzicy z Pacyfiku”. Wzór został zaprojektowany przez artystę Jean-Gabriel Charveta i przedstawia egzotyczne krajobrazy oraz sceny z życia tubylców z wysp Pacyfiku, zwłaszcza Tahiti. Na powierzchni tapety umieszczono m.in. postacie rdzennych mieszkańców, ich domy, zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla tych regionów.

Aldona Mioduszewska, ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR, dodaje, że historia tapet nabrała tempa wraz z nadejściem industrializacji w XIX wieku. To było możliwe dzięki nowym technologiom produkcji. Przede wszystkim chodzi tutaj o wprowadzenie maszynowego drukowania tapet, które umożliwiło szybszą i bardziej efektywną produkcję. Dzięki temu tapety stały się także bardziej dostępne i tańsze dla przeciętnego konsumenta.

tapeta  w salonie

Wraz z rozwojem przemysłu chemicznego, tapety zaczęto produkować z nowych materiałów, takich jak papier fizelinowy czy tkaniny tapicerskie. Charakteryzowały się one większą wytrzymałością, łatwością w czyszczeniu i odpornością na wilgoć, co czyniło je bardziej trwałymi i praktycznymi. W przypadku designu, w końcu XIX i na początku XX wieku tapety zdominowały ozdobne style takie jak art nouveau i art deco. Były to wzory roślinne, geometryczne kształty, także z wykorzystaniem złotych i srebrnych akcentów. Ciekawe, bardzo proste, geometryczne wzornictwo zaproponowali twórcy Bauhausu, np. Gunta Stoltz czy Elsa Thiemann. W latach sześćdziesiątych XX wieku, wraz z rozwojem ruchu pop-art, tapety zaczęły odzwierciedlać nowoczesną kulturę i styl życia. Pojawiały się wzory abstrakcyjne, geometryczne, z użyciem jaskrawych kolorów i motywów zainspirowanych sztuką współczesną. W późniejszych dekadach wzrastała popularność tapet inspirowanych naturą, takich jak motywy roślinne, krajobrazowe czy drewniane tekstury. Pojawiały się także tapety w stylu minimalistycznym, charakteryzujące się prostymi wzorami, neutralnymi kolorami i czystymi liniami.

Tapety dziś

Obecnie dostępne tapety oferują niezwykle szeroki wybór wzorów, kolorów, tekstur i materiałów, umożliwiając indywidualne dopasowanie do różnych stylów i preferencji. Stały się one również istotnym elementem dekoracyjnym, umożliwiając łatwą i szybką zmianę wyglądu pomieszczenia.

tapeta czarno- brązowa

Aktualnie możemy znaleźć tapety, które mają reliefową lub trójwymiarową fakturę, doskonale imitującą wiele różnych materiałów – m.in. kamień, cegłę, skórę czy tkaninę. W takim przypadku zamiast ciężkiej płyty, stosujemy zastępstwo w postaci lżejszego, pięknego pokrycia, idealnie odwzorowującego różne gatunki kamienia – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Innym popularnym rozwiązaniem do nowoczesnych wnętrz są tapety 3D. Tworzą one iluzję głębi i trójwymiarowości, nadając pomieszczeniu unikalny efekt wizualny. Mogą przedstawiać różnorodne motywy, choć obecnie najbardziej popularne są wzory naturalne i ekologiczne, takie jak bukiety kwiatów, liście czy pejzaże leśne. Oprócz tego, modne są również wzory geometryczne, jak pasy, sześciany czy nawet origami.

Zobacz również: Dobieramy tapetę do wnętrza – jak za pomocą wzoru podkreślić styl aranżacji >>

Bardzo ciekawe są również pokrycia z efektem metalicznym. Posiadają one powłokę, która nadaje im blask lub połysk przypominający metal. Mogą być wykonane w różnych kolorach – złocie, srebrze czy miedzi, dodając elegancji i luksusu do wnętrza. Spotkałam się także z tapetami luminescencyjnymi, które mają zdolność do świecenia w ciemności po naświetleniu światłem. Mogą one mieć wzory lub motywy, które stają się widoczne w nocy, dodając nastrojowego efektu świetlnego do wnętrza. Oczywiście nie można zapominać o pokryciach magnetycznych, które często wykorzystywane są w kuchniach lub pokojach dziecięcych i umożliwiają przyczepianie magnesów i innych metalowych dekoracji bez potrzeby stosowania taśmy klejącej lub gwoździ.

Tapeta do… wyciszenia

Poza oczywistymi aspektami wizualnymi, nowoczesne tapety mogą również pomóc w wyciszeniu wnętrza. Jak wyjaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, a na rynku dostępne są tapety akustyczne lub dźwiękochłonne, które redukują hałas i poprawiają akustykę pomieszczeń:

iluzyjna tapeta

Tego typu pokrycia zazwyczaj wykonane z są materiałów o właściwościach dźwiękochłonnych. Mogą to być różne rodzaje tkanin, włókniny lub materiałów porowatych, które absorbują dźwięki. Tapety akustyczne posiadają specjalną strukturę, która pomaga w absorpcji dźwięku. Mogą mieć wypukłe wzory, nierówności powierzchni lub mikroporowatą strukturę, która zwiększa powierzchnię pochłaniania dźwięku. Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko do obiektów użyteczności publicznej, ale także i jednorodzinnej – zwłaszcza, jeżeli pracujemy w domu i potrzebujemy do tego odpowiednich warunków.

Wybór tapety ma znaczący wpływ na atmosferę i wygląd wnętrza. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy uwzględnić styl, wzory, kolory, trwałość, lokalizację oraz ewentualne potrzeby akustyczne czy izolacyjne. Odpowiednio dobrana tapeta pozwoli stworzyć unikalną przestrzeń, a szeroki wybór można znaleźć w salonach wielu producentów wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Źródło:
Galeria Wnętrz DOMAR

Related posts

Leave a Comment