Schody, które wyglądają na lekkie jak piórko!

Schody lewitujące

Chociaż wykonane z ciężkich betonowych stopni, te schody sprawiają wrażenie niezwykle lekkich, jakby unosiły się w powietrzu. Te „lewitujące” schody, to interesujący i nowoczesny sposób na urozmaicenie przestrzeni wokół domu. Ich niezwykła konstrukcja nadaje aranżacji niemal magiczny wygląd.

Idealnie sprawdzą się tam, gdzie trzeba wyrównać różnice wysokości terenu – na przykład między tarasem a ogrodem lub między strefą wejściową a drzwiami domu. Niezależnie od miejsca, w którym zostaną zastosowane, będą prezentować się nadzwyczaj efektownie. Wbrew pozorom, te schody nie lewitują naprawdę. To ich specjalne ułożenie i ukryte elementy podpierające sprawiają, że mamy wrażenie, jakby schody unosiły się w powietrzu. To jeden z wielu efektownych trików, które można zastosować, aby atrakcyjnie zaaranżować przestrzeń wokół domu.

Jak sprawić, żeby schody wyglądały na lewitujące?

Stworzenie schodów, które wyglądają, jakby unosiły się w powietrzu, nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Istnieją dwa główne sposoby ich wykonania. Pierwszy sposób polega na zamontowaniu elementów wsporczych w ścianie i umieszczeniu stopni w taki sposób, aby te podpory były niewidoczne. W ten sposób schody będą sprawiać wrażenie, że unoszą się w powietrzu.

Stopień i palisada Magna

Drugim, bardziej popularnym rozwiązaniem jest zamocowanie betonowych stopni na specjalnych podkonstrukcjach z bloczków lub kostek betonowych, które czasem są częściowo oparte na innych elementach konstrukcyjnych. Aby osiągnąć najlepszy efekt, warto najpierw rozrysować projekt i przeprowadzić dokładne pomiary. Ważne jest, aby schody płynnie łączyły różne poziomy terenu.

Zobacz także: Płyty betonowe na taras – jak urządzić i zaaranżować nimi nowoczesną przestrzeń tarasową?

Dla wygody użytkowania przyjmuje się zasadę, że stopień schodowy, wraz z niewidoczną podbudową, nie powinien być wyższy niż 15-16 cm, co oznacza, że może on „lewitować” na wysokości 7-8 cm nad elementem znajdującym się poniżej.

Budowa unoszących się schodów

Gdy już wiemy, jak to zrobić, możemy przystąpić do budowy. Na początku należy odpowiednio ukształtować teren, usuwając nadmiar ziemi. Następnie przygotowujemy podbudowę pod pierwszy stopień schodów. Składa się ona z 10-centymetrowej warstwy piasku, którą zagęszczamy za pomocą ubijaka. Na tę warstwę nakładamy 10 cm betonu, który również zagęszczamy.

Stopień i palisada Magna

Kolejnym krokiem jest umieszczenie poziomo obrzeży o grubości 6 lub 8 cm, cofniętych maksymalnie 10 cm od krawędzi stopnia. Na tych obrzeżach, za pomocą kleju mrozoodpornego do betonu, montujemy stopień schodowy Polbruk Magna. Kluczowe jest odpowiednie rozmieszczenie stopni, aby element o wymiarach 75×100 cm był stabilny, ale jednocześnie wydawał się unoszący w powietrzu, bez widocznych podpór.

Kolejny stopień układamy z lekkim przesunięciem, zależnie od ostatecznego wyglądu, jaki chcemy osiągnąć. Ważne jest, aby cała konstrukcja była stabilna, a podpory pozostawały niewidoczne. Tak postępujemy z kolejnymi stopniami, aż uzyskamy zamierzony efekt. Jeśli planujemy więcej niż kilka stopni, należy dodatkowo wzmocnić podłoże i całą konstrukcję, co zależy od złożoności projektu.

W ten sposób możemy stworzyć efektowne schody, które będą wyglądały, jakby unosiły się w powietrzu, dodając magicznego charakteru otoczeniu.

Wspaniały komplet

Lewitujące schody to tylko jeden z elementów kompozycji, dlatego warto wzbogacić aranżację o inne komponenty. Dobrym wyborem mogą być gotowe kolekcje, takie jak Polbruk Magna. W tej linii, poza stopniami schodowymi, dostępne są również wielkoformatowe płyty betonowe. Dzięki ich grubości, wynoszącej 8 lub 10 cm, można z nich stworzyć różnorodne powierzchnie, takie jak tarasy, podjazdy, ścieżki ogrodowe czy opaski wokół domu. Te płyty, o wymiarach 100×75 cm lub 75×50 cm, należą do największych i najmodniejszych na rynku. Można je również układać metodą step-by-step, co polega na rozmieszczeniu ich w odstępach odpowiadających długości ludzkiego kroku, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełnić trawą lub grysem.

Polbruk Dynamik, stopień Magna

Interesującą funkcjonalnością stopnia schodowego Magna jest możliwość wykorzystania go jako palisady do budowy donic lub zabezpieczenia skarp. Element ten, o wymiarach 100×75 cm i grubości 8 cm, może pełnić rolę stopnia lub palisady, w zależności od tego, na którym boku zostanie ułożony. Kolekcja Magna doskonale sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach, dzięki swojemu betonowemu wyglądowi i jasnoszarej kolorystyce (nerino).

Lewitujące schody z elementów Magna można łączyć z różnymi nawierzchniami, w tym z ekologicznymi płytami Polbruk Dynamik. Te unikalne płyty, o wymiarach 50×14 cm i grubości 8 cm, umożliwiają tworzenie powierzchni biologicznie czynnych, które można wypełnić grysem lub trawą. Dzięki geometrycznym kształtom, na większych powierzchniach tworzą one efektowne fale, nadając nawierzchni designerski charakter. Płyty Dynamik są dostępne w trzech odcieniach szarości (nerino, stalowy, grafitowy) oraz w beżowym (ivory), co daje możliwość stworzenia niepowtarzalnych kompozycji.

Polbruk Magna

Oczywiście istnieje wiele innych pomysłów na aranżacje z użyciem tych elementów.

Lewitujące schody z betonowych stopni schodowych to doskonały pomysł na aranżację strefy wejściowej lub tarasowej. Dzięki nim można swobodnie kształtować wielkość, wysokość i długość schodów, dodając lekkości całej przestrzeni. Są one duże, wytrzymałe i wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie stanowią nowoczesny akcent w każdym ogrodzie, prezentując się efektownie i interesująco.

Źródło: Polbruk

Related posts

Leave a Comment