Różne pomysły na ogrzewanie podłogowe do domu

ogrzewanie podłogowe

Zapewnienie ciepła w domowych wnętrzach to jedno z największych wyzwań i konieczność w przypadku realizacji projektów budowlanych lub przebudowy już istniejących budynków. Obok klasycznych instalacji standardem ostatnio stają się rozwiązania podłogowe różnego typu, dzięki którym da się stworzyć optymalne warunki niemal w każdym wnętrzu.

Artykuł sponsorowany

Czy warto stosować ogrzewanie podłogowe? Jaki wariant wybrać, by uzyskać najlepszy efekt? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Ogrzewanie podłogowe – dostępne warianty

Ogrzewanie podłogowe zalicza się do szerokiej kategorii produktów grzewczych płaszczyznowych. W dużym uproszczeniu oznacza to, że instalacja grzewcza kryje się pod powierzchnią podłogi, ale też ściany lub sufitu (w zależności od potrzeb i oczekiwań w ramach danej inwestycji). Takie rozwiązanie wypromieniowuje ciepło, które jest przekazywane przez wierzchnią warstwę wykończeniową do całego pomieszczenia.

Do najpopularniejszych rodzajów ogrzewania podłogowego zaliczają się:

  • ogrzewanie wodne,
  • ogrzewanie elektryczne.

W pierwszym przypadku pod posadzką układa się specjalne rurki podłączone do pompy ciepła lub kotła. W nich krąży woda, która oddaje ciepło, by ogrzać domowe przestrzenie. Przy ogrzewaniu elektrycznym, którego spory wybór można znaleźć choćby na stronie Econovli, stosuje się natomiast przewody lub maty grzewcze układane pod powierzchnią podłogi. Podłącza się je do domowej sieci energetycznej – nie wymagają jednak bardziej skomplikowanego osprzętu ani szeroko zakrojonych prac remontowych.

Pewnym rodzajem podłogowego ogrzewania elektrycznego jest wykładzina grzewcza. Chętnie stosowana w biurach i salach konferencyjnych, choć równie dobrze sprawdzi się w niektórych domach. W tym przypadku przewody grzewcze znajdują się w wykładzinie dywanowej, którą wystarczy tylko rozłożyć na podłodze i podłączyć do prądu, by móc cieszyć się z ciepłej i przyjemnie miękkiej podłogi.

W jakich wnętrzach wykorzystać ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe bywa chętnie stosowane w rozmaitych domowych wnętrzach. Może stanowić główne i jedyne źródło ciepła, choć zdarza się, że wykorzystuje się je jako dodatek do zbudowania optymalnych warunków w szczególnie wymagających przestrzeniach, jak choćby łazienka.

Najczęściej trafia ono właśnie do łazienek, ale też kuchni i przedpokojów, czyli wnętrz wyłożonych płytkami kamiennymi lub ceramicznymi, które ułatwiają rozprzestrzenianie ciepła. To także idealne rozwiązanie grzewcze do pokoju dla najmłodszych dzieci, by mogły bezpiecznie i komfortowo bawić się na podłodze.

Największe zalety ogrzewania podłogowego

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe? Przede wszystkim zapewnia ono komfort ciepłej podłogi we wnętrzach, gdzie często przebywamy boso, a także pozwala uzyskać optymalny rozkład temperatur (cieplej przy stopach niż w okolicy głowy). Ogrzewanie podłogowe nie prowadzi ponadto do dodatkowego unoszenia kurzu i roztoczy, jak choćby systemy konwektorowe, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla osób z alergiami wziewnymi, zmniejszając u nich znacząco nieprzyjemne dolegliwości.

Ogrzewanie podłogowe wodne wykazuje dużą bezwładność cieplną, co da się jednak traktować jako zaletę – jeśli wykorzysta się taki system w pomieszczeniu, gdzie przez dłuższy czas chce się utrzymać takie same warunki termiczne. Z kolei systemy elektryczne szybko się nagrzewają oraz pozwalają na precyzyjne regulowanie temperatury we wnętrzach.

W końcu ogrzewanie podłogowe wpływa korzystnie na aranżację i ustawność pomieszczenia. Niemal cała instalacja kryje się przecież pod powierzchnią podłogi. Łatwiej zatem zaplanować przestrzeń i optymalnie ją wykorzystać – co ma znaczenie nie tylko w bardzo ciasnych pokojach. Sporo inspiracji na ciekawe zaaranżowanie mniejszych i większych powierzchni można znaleźć również na stronie: https://ihome24.pl.

Ciepłe i wygodne wnętrza – wykorzystanie ogrzewania podłogowego w domach

Ogrzewanie podłogowe łączy wysoką funkcjonalność z pełnym bezpieczeństwem użytkowania. Nadaje się do wykorzystania w większości wnętrz, samodzielnie lub w połączeniu z innymi systemami. Trudno się zatem dziwić, że tak chętnie trafia pod nasze dachy i staje się jednym ze standardów nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego.

Źródło:
iHome24

Related posts

Leave a Comment