Najnowsze trendy aranżacyjne wg architektów

aranżacja wnętrza

Nowy rok to zwykle czas podsumowań, planów na przyszłość i podejmowania nowych wyzwań. Wśród postanowień noworocznych wielu z nas znajduje się remont mieszkania lub odświeżenie wnętrz. Dla niektórych oznacza to również zakup nowego mieszkania lub przeprowadzkę do wymarzonego domu. Bez względu na to, jaki kierunek obrać, chcemy być na bieżąco z najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Co więc przyniesie ze sobą rok 2024? O najnowszych trendach opowiadają doświadczeni polscy architekci wnętrz.

Naturalny minimalizm

Jednym z dominujących trendów nadchodzącego roku będzie naturalny minimalizm. Wykorzystanie naturalnych materiałów, mebli inspirowanych organicznymi formami oraz stonowanych kolorów ziemi to elementy, które zyskały popularność w minionym roku i wydają się kontynuować swoje panowanie. Pragnienie harmonii z otaczającym nas światem natury wpływa na nasz sposób życia i aranżacji wnętrz. Odpowiednio zaprojektowane przestrzenie sprzyjają wyciszeniu i zachęcają do relaksu, tworząc atmosferę spokoju nawet we własnym domu.

trendy aranżacyjne w 2024 roku

– Wszyscy lubimy być na bieżąco z aktualnymi trendami i nowinkami ze świata aranżacji wnętrz. Pilnie śledzimy Instagrama i branżowe strony internetowe oraz z przyjemnością przeglądamy kolorowe magazyny wnętrzarskie. A w nich nie sposób nie zauważyć, że nasze wnętrza, właściwie od czasów pandemii, zbliżają nas coraz bliżej do natury. Tak będzie i w tym roku. Jednak obok naturalnych materiałów i kolorów z palety barw ziemi, które budują sprzyjającą wyciszeniu i relaksacji atmosferę, coraz większą rolę odgrywać będą organiczne, nieregularne, często obłe formy wyposażenia. Miękkie linie, charakterystyczne zakrzywienia czy subtelne zaokrąglenia dodają przytulności, kreując łagodny klimat i ocieplając wizerunek pomieszczeń. By jednak osiągnąć zamierzony efekt najlepiej kierować się złotą zasadą minimalizmu – mniej znaczy więcej. Czyste, uporządkowane stylistycznie przestrzenie sprzyjają wyciszeniu, a tak urządzony dom staje się prywatnym azylem – schronem, gdzie możemy szukać harmonii ze sobą i otaczającym nas światem przyrody – mówi architekt Agnieszka Lesiuk z pracowni Art Design Studio.

Zobacz także: Przyszłość designu wnętrz – Trendy na 2024 >>

Dyskretny luksus

To wszystko sprawia, że wnętrza urządzone w duchu naturalnego minimalizmu wciąż utrzymują się na szczycie popularności. Co więcej, kierując się w stronę elityzmu, zmieniają one dotychczasowe pojęcie luksusu, które teraz nabiera nowego znaczenia dzięki coraz bardziej popularnemu stylowi zwanemu quiet luxury. Dzięki niemu ekskluzywne wnętrza nie imponują już swoim przepychem czy blichtrami, lecz zachwycają starannie przemyślaną kompozycją, wykorzystaniem wysokiej jakości naturalnych materiałów oraz designerskim wyposażeniem z najwyższej półki. W miejsce wszechobecnych zdobień oraz złota, pojawiają się starannie wyselekcjonowane detale, które jak dzieła sztuki podkreślają luksusowy charakter całej aranżacji.

aranżacja wnętrz 2024

W 2024 roku nie spodziewamy się rewolucyjnych zmian w aranżacji wnętrz, ani nowych, „krzykliwych” trendów, które niestety szybko się dezaktualizują. To dobrze, bo w naszej pracy cenimy ponadczasowość i uniwersalizm. Mamy jasno wytyczoną ścieżkę projektową i nie lubimy podążać za trendami. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że silnie utrzymującą się tendencją w aranżacji wnętrz jest czerpanie inspiracji z natury, stawianie na wysokiej jakości naturalne materiały, jak drewno czy kamień oraz dążenie do tworzenia otwartych, także na zewnątrz, przestrzeni. Nowy trend, quiet luxury, jest więc tym, co robimy od lat. Projektujemy wnętrza, których siła opiera się właśnie na tym, że umykają one zgubnemu działaniu czasu. Czerpiąc inspirację z natury oraz historii sztuki i architektury tworzymy unikatowe realizacje wnętrz, w których klient ma się czuć po prostu dobrze. I to jest naszym zdaniem nowa definicja luksusu – wyznają architektki Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek, właścicielki biura projektowego Tissu.

Powrót do przyszłości

Jednak silna więź z naturą to nie tylko inspiracje czerpane ze świata przyrody, lecz także szacunek dla środowiska naturalnego i ograniczonych zasobów ziemi. Dlatego też styl vintage powraca na nowo, sięgając po przedmioty nacechowane historią oraz wyjątkowe elementy aranżacyjne z minionych epok.

trendy wnętrzarskie

– Echa stylistyki vintage pobrzmiewają nieustannie od wielu lat. W tym roku jednak spodziewamy się, że wybrzmią pełnym głosem. Świadczą o tym potrzeby naszych klientów, którzy chcą mieszkać we wnętrzach ciepłych i przytulnych, otaczając się przedmiotami z duszą. Jednak styl vintage to nie tylko rzeczy opowiadające własną historię wygrzebane na strychu czy znalezione na pchlim targu. To swoisty hołd złożony przeszłości, przejawiający się zamiłowaniem do perełek designu minionych epok oraz określonych wzorców aranżacyjnych. To także ukłon w stronę przyszłości. Meble i dekoracje z drugiego obiegu ograniczają konsumpcjonizm, jednocześnie pozwalając zadbać o tak ważny w naszych czasach aspekt ekologiczny związany z nadmierną produkcją. Należy przy tym pamiętać, że stylistyka vintage to także elementy wyposażenia wnętrz inspirowane zeszłymi latami – oczywiście te, które wytwarzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – opowiadają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

Fokus na detal

I mimo że każdy z tych trendów otwiera zupełnie różne możliwości w kreacji wnętrz, poza wyraźnym naciskiem na naturę, łączy je nowa jakość, jaką jest dbałość o detale. Coraz większą wagę przywiązujemy bowiem do tego, by każdy, nawet najmniejszy detal, wpływał na atmosferę i harmonijnie łączył style w wnętrzu. Producenci wyposażenia wnętrz doskonale zdają sobie z tego sprawę, tak jak marka Vasco, która kładzie duży nacisk także na design oferowanego wyposażenia

aranżacje wnętrz 2024

– Vasco od lat znane jest z designerskich grzejników, które nie tylko pozwalają efektywnie zarządzać ciepłem w domu czy mieszkaniu, ale też idealnie komponują z wnętrzami o różnym charakterze. Dostępne w stałej ofercie modele, dzięki ciekawemu wzornictwu oraz wielości dostępnych rozmiarów i bogatej palecie kolorów, doskonale wpiszą się także w aktualne trendy aranżacyjne. W bliskich naturze, minimalistycznych wnętrzach sprawdzi się model Niva, który charakteryzuje się ozdobną płytą czołową wykonaną z jednego arkusza blachy. Wyróżnia się on minimalizmem i elegancją, ale też zdolnością dopasowywania się do każdego w zasadzie wnętrza. Miłośnicy dyskretnego luksusu z pewnością docenią zalety szklanego grzejnika na podczerwień E-Tech. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort, nowoczesność i design. Krótkie okresy nagrzewania i równomierne rozprowadzanie ciepła sprawiają zaś, że jest ono odczuwane z niezwykłą przyjemnością. Z kolei do wnętrz w klimacie vintage dedykowany jest grzejnik Ritmo, który formą nawiązuje do tradycyjnych grzejników szczebelkowych. Emanuje on harmonijnym designem, jubilerską precyzją wykonania oraz ponadczasową formą. Grzejniki Ritmo wyróżniają się nie tylko retro estetyką, ale również wysoką wydajnością cieplną. Są dostępne w wielu wariantach oraz rozmiarach, dzięki czemu wpasują się do każdego wnętrza, od klasycznych kamienic po nowoczesne lofty przemysłowe – mówi Patrycja Michałek z firmy Vasco.

Źródło: Vasco

Related posts

Leave a Comment