Oświetlenie wyspy kuchennej – modne i funkcjonalne rozwiązania

oświetlenie

Lampy w mieszkalnych wnętrzach pełnią podwójną rolę – zapewniają odpowiednią ilość światła, by wykonywać rozmaite czynności, a także dekorują przestrzeń, budują klimat i sprawiają, że w danym miejscu można się poczuć po prostu dobrze. Zwłaszcza w tak newralgicznych strefach, jak kuchnia, która stanowi najczęściej serce każdego domu.

Artykuł sponsorowany

Jak odpowiednio doświetlić wyspę kuchenną, by była w pełni funkcjonalna i pięknie się prezentowała? Jakich lamp użyć do uzyskania najlepszego efektu? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Oświetlenie wyspy kuchennej – do czego potrzebujemy lamp?

Wyspa kuchenna to rozwiązanie często wykorzystywane w otwartych salonach, połączonych z kuchnią lub niewielkim aneksem. Pozwala wyodrębnić wizualnie poszczególne strefy, zapewnia przestrzeń do pracy, przyrządzania posiłków czy przechowywania kuchennych sprzętów, ale też niejednokrotnie zastępuje klasyczny stół.

Aby była w pełni funkcjonalna, wymaga oczywiście odpowiedniego oświetlenia. Oprócz lampy głównej, która rozświetla całe pomieszczenie, nad wolnostojącą wyspą przydają się lampy zadaniowe, zapewniające mocniejsze światło w przestrzeni do pracy, doświetlając równomiernie blat roboczy. Dzięki temu zwiększa się komfort i bezpieczeństwo wykonywania rozmaitych czynności, również tych o dużym stopniu precyzji.

Dobrze dobrane lampy w strefie wyspy to także stylowa dekoracja – zarówno te nad nią, przykuwające spojrzenia i wpisujące się w modną aranżację, jak i te montowane na powierzchni wyspy, które tworzą ciekawy klimat, dopełniając system oświetleniowy w pomieszczeniu. Pomaga w tym szeroki wybór modnych opraw, do znalezienia choćby na stronie LightPlus.

Najpopularniejsze lampy nad wyspę – jakie oświetlenie wybrać?

Jakie lampy wykorzystać? Kluczowe są przede wszystkim produkty zapewniające warunki do swobodnego przyrządzania i spożywania posiłków przy blacie. Do tego celu stosuje się oprawy sufitowe lub wiszące, dostosowane do stylu, w jakim zaprojektowano całe wnętrze. W mniejszych kuchniach montuje się plafony, oczka wpustowe, reflektorki, lampy tuby czy niewielkie modele wiszące (zamocowane obok siebie w rzędzie). W dużych i przestronnych kuchniach chętnie stawia się na bardziej okazałe modele, w tym nawet znów modne żyrandole w wydaniu klasycznym lub nowoczesnym.

Ciekawym pomysłem na efektowne i praktyczne oświetlenie wyspy są niezmiernie popularne systemy szynoprzewodowe. Choć pierwotnie kojarzono je głównie z lokalami użytkowymi, obecnie chętnie używa się ich do stylowego oświetlenia wnętrz mieszkalnych. Tego typu oświetlenie jest proste w aranżacji, pozwala bowiem na wygodne konfigurowanie rozstawienia lamp, a jeśli zastosuje się reflektory na szynoprzewodach, da się też perfekcyjnie dobrać kąt świecenia poszczególnych źródeł światła do indywidualnych potrzeb.

Oczka wpustowe (oświetlenie punktowe) i taśmy LED (oświetlenie liniowe) to natomiast praktyczny sposób na podświetlenie samej wyspy – krawędzi, nisz czy półek z dekoracyjnymi przedmiotami. Dzięki temu zwykła wyspa staje się piękną ozdobą kuchnio-salonu.

Nie tylko oprawy oświetleniowe, czyli krótko o źródłach światła

Do dobrego oświetlenia wyspy przydają się nie tylko piękne i modne oprawy oświetleniowe. Oprócz nich trzeba jeszcze zadbać o właściwe źródła światła. O tym, jak ciekawie oświetlić domową przestrzeń, można przeczytać więcej też na stronie: https://ihome24.pl.

Jakie źródła światła wybrać? Wiele osób decyduje się na energooszczędne produkty LED – zużywają mniej prądu niż klasyczne żarówki, a przy tym pozwalają łatwo dopasować rozwiązanie do konkretnych potrzeb. Jeśli wyspa pełni rolę blatu kuchennego, najlepiej oświetlić ją mocniejszym światłem (ok. 550 lumenów) o chłodniejszej barwie (jak najbardziej zbliżonej do naturalnego światła słonecznego). Pozwala to na swobodne wykonywanie nawet bardzo precyzyjnych czynności.

Jak zbudować idealne oświetlenie nad wyspę kuchenną – podsumowanie

Wyspa kuchenna to przestrzeń, która spełnia zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Dlatego potrzebuje dobrego oświetlenia – prawidłowo rozmieszczonych lamp, równomiernie doświetlających cały blat, oraz ozdobnych punktów świetlnych. Tak tworzy się miejsce, w którym każdego dnia z przyjemnością będą spotykać się domownicy i ich goście.

Źródło:
LightPlus.pl

Related posts

Leave a Comment