Wyzwania związane z odnawianiem wejść do budynków mieszkalnych

renowacja

Zadbane wejście do klatki schodowej w budynkach wielorodzinnych stanowi kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Administratorzy, dbając o systematyczną konserwację, naprawy i modernizację, mogą zminimalizować ryzyko wypadków, jednocześnie zapewniając estetyczne i bezpieczne otoczenie dla mieszkańców.

Wejście do klatki schodowej jako wizytówka budynku

Staranne utrzymanie wejść do klatek schodowych oraz ich regularna konserwacja mają kluczowe znaczenie dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa, komfortu mieszkańców oraz wzrostu wartości nieruchomości. Poprzez systematyczne działania konserwacyjne i modernizacyjne administratorzy nie tylko ograniczają ryzyko potencjalnych incydentów czy awarii, lecz także podnoszą atrakcyjność inwestycji, co finalnie sprzyja zadowoleniu lokatorów oraz korzystnie wpływa na reputację nieruchomości na rynku. Troska o infrastrukturę wejść do klatek schodowych stanowi kluczowy element strategii zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi.

Oddziaływanie polskich warunków klimatycznych na zewnętrzne posadzki

Powszechnie stosowane okładziny ceramiczne jako zewnętrzne posadzki są narażone na działanie czynników zewnętrznych i z biegiem czasu wymagają renowacji. Konieczność ta wynika głównie z warunków klimatycznych panujących w Polsce, które są jednymi z najbardziej wymagających dla materiałów budowlanych, takich jak płytki ceramiczne. Polski klimat generuje średnio ponad 100 cykli zamarzania i rozmrażania rocznie, przy przejściu temperatury 0°C. Dlatego też, często po kilku latach użytkowania, nawierzchnia pokryta płytkami wymaga renowacji.

Wyzwania związane z renowacją wejść do budynków mieszkalnych

Na rynku dostępne są obecnie rozwiązania oparte na płynnych tworzywach sztucznych, których właściwości pozwalają na wielokrotne wydłużenie okresu eksploatacji. To z kolei przekłada się na obniżenie kosztów remontowych i wszelkich uciążliwości związanych z koniecznością renowacji. Ten aspekt powinien być brany pod uwagę podczas wyboru rozwiązań konstrukcyjnych i materiałów wykończeniowych zarówno podczas modernizacji, jak i budowy nowych obiektów.

Odnawianie wejścia do budynku mieszkalnego przy ulicy Narwik w Warszawie

Wejście do budynku przy ulicy Narwik w Warszawie było przedmiotem kompleksowego remontu, obejmującego zarówno schody, jak i rampę ze względu na ich zły stan techniczny. Istniejąca nawierzchnia z płytek ceramicznych latami ulegała uszkodzeniom, takim jak odspojenia, korozja i przecieki, co skłoniło wspólnotę mieszkaniową do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu wszechstronnej renowacji. Kluczowym aspektem było również zabezpieczenie szczelności podłoża ze względu na istniejący parking podziemny pod wejściem.

Zobacz także: Elegancki minimalizm: 55-metrowe mieszkanie dla pary >>

Zastosowane rozwiązania do renowacji zewnętrznych posadzek

Jakie metody zostały zastosowane w tym konkretnym przypadku? W ramach modernizacji wykorzystano dwie komplementarne techniki: płytki na podstawkach z membraną EPDM jako warstwę uszczelniającą oraz płynne powłoki żywiczne Triflex, dedykowane obszarom o podwyższonych wymaganiach, takim jak schody czy rampa. Powłoki żywiczne charakteryzują się uniwersalnością zastosowania – nie tylko umożliwiają ich aplikację na płaskich powierzchniach, ale również na obszarach o dużym nachyleniu, jak w przypadku ramp czy schodów. Ich trwałość wynika z zastosowania specjalnej mieszanki, która po utwardzeniu tworzy gładką, bezszwową i bezspoinową powierzchnię. System Triflex ProDetail uzyskał certyfikaty najwyższej jakości i sprawdził się nie tylko w licznych testach, ale również podczas wielu dziesięcioleci użytkowania w różnych inwestycjach. Przewidywany okres trwałości zgodnie z ETAG 005 wynosi 25 lat.

Poszczególne etapy renowacji

Pierwszym etapem prac było usunięcie dotychczasowych płytek ceramicznych, celem odbudowy i wyrównania podłoża przed nałożeniem nowej warstwy spadkowej. Na przygotowanym podłożu zastosowano specjalistyczny podkład gruntujący – Triflex Cryl Primer 276.

Następny etap obejmował uszczelnianie detali za pomocą żywic Triflex ProDetail i Triflex ProTerra, takich jak wywinięcia, cokoły, schody, a także obszary takie jak wejścia czy rampy. Systemy Triflex ProDetail oraz Triflex ProTerra zostały zastosowane w dwóch warstwach, z dodatkiem specjalnej poliestrowej włókniny jako zbrojenia pomiędzy nimi. Jej zastosowanie zapewnia materiałowi elastyczność, umożliwiając absorbowanie ruchów konstrukcji budynku bez ryzyka uszkodzeń, gwarantując szczelność nawet w najbardziej wymagających miejscach.

Wyzwania związane z odnawianiem wejść do budynków mieszkalnych

Po zakończeniu procesu uszczelniania detali i powierzchni, na stopniach schodów zainstalowane zostały profile systemowe Triflex TSS, przytwierdzone za pomocą żywicy Triflex Cryl Spachtel. Następnie nałożono warstwę użytkową Triflex ProFloor, posypaną dodatkowo piaskiem kwarcowym o frakcji 0,7–1,2 mm, w celu uzyskania odpowiedniej klasy antypoślizgowości.

Ostatni etap renowacji obejmował zastosowanie warstwy utrwalającej Triflex Finish o odcieniu RAL 7030.

Systemowe rozwiązania powłok

Wykorzystanie kompleksowych i systemowych rozwiązań umożliwiło zastosowanie adekwatnej powłoki dla każdego z obszarów, zapewniając uszczelnienie, które nie tylko chroni parking podziemny przed wilgocią, ale również pełni funkcje użytkowe i estetyczne. Różnorodność wariantów wykończenia umożliwia efektywne dostosowanie powłoki do konkretnych potrzeb danego obszaru, gwarantując trwałość, estetykę i przede wszystkim bezpieczeństwo dla użytkowników. Właściwości rozwiązań opartych na płynnych tworzywach sztucznych pozwalają na wielokrotne wydłużenie okresu eksploatacji posadzek wykonanych z płytek ceramicznych (nawet do 25 lat), co w długiej perspektywie przekłada się na obniżenie kosztów remontowych i eliminację uciążliwości związanych z koniecznością napraw. Elastyczność powłok żywicznych Triflex pozwala na harmonijne połączenie z innymi technologiami uszczelniającymi, co zostało wykorzystane w omawianym przypadku.

Źródło:
Triflex

Related posts

Leave a Comment