Taras w duchu boho – funkcjonalne i modne miejsce do wypoczynku

meble ogrodowe

Wygodne, przydomowe tarasy to idealna przestrzeń do rekreacji na świeżym powietrzu. Podobnie jak inne strefy do wypoczynku wymagają one jednak odpowiedniego zaplanowania i organizacji, a także wykorzystania właściwego wyposażenia. Całość powinna wpisywać się ponadto w konkretny nurt aranżacyjny. Dużą popularnością cieszą się obecnie choćby tarasy zbudowane w duchu boho.

Artykuł sponsorowany

Czym wyróżnia się ta tendencja? Co warto wprowadzić na taras boho? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Nowoczesny nurt boho – czym się wyróżnia?

Są takie style, które towarzyszą nam w wielu dziedzinach życia. Tak też jest z boho, o którym możemy mówić w kontekście aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów a nawet mody.

Czym wyróżniają się strefy relaksu w domu i na tarasie, urządzone zgodnie z zasadami boho? To w głównej mierze miejsca wygodnie funkcjonalne, urządzone w stylu luźnym i niezobowiązującym. Nie jest to zdecydowanie tendencja elegancka i formalna. Z tego względu tak dobrze sprawdza się w ogrodowych strefach wypoczynkowych.

Czego nie może zabraknąć w kącikach do wypoczynku w duchu boho? Podstawą jest oczywiście minimalistyczne, wygodne wyposażenie, wykonane najchętniej z naturalnych, nieprzetworzonych materiałów. Sięga się zwłaszcza po drewno (meble, podłogi, okładziny ścienne) i bambus. Stosuje się także rozmaite plecionki – wiklinowe lub rattanowe.

Ważną rolę w urządzaniu tarasu boho odgrywają tekstylia – proste, często dekorowane etnicznymi wzorami nie tylko w duchu polskiego folku. W końcu boho, podobnie jak nurty skandynawskie, nie stroni od roślinności, którą ustawia się na tarasie w efektownych donicach i osłonkach, do znalezienia choćby na stronie Bazkar.

Najmodniejsze meble na taras boho – co wybrać?

Meble wypoczynkowe w stylu boho to albo proste konstrukcje wykorzystujące osiągnięcia nurtu skandynawskiego, albo bardziej dekoracyjne produkty kolonialne. Każdy z nich musi być przy tym bardzo wygodny. Stawia się zatem na krzesła, sofy i leżaki z profilowanymi oparciami, podłokietnikami i podnóżkami. Zazwyczaj są one zrobione w całości z naturalnych materiałów – podobnie jak inne elementy wyposażenia. Oprócz nich przydaje się nawet niewielki stolik kawowy. Ciekawym kompromisem między tradycyjnymi formami a nowoczesnością są w tym przypadku modele drewniane lub plecionkowe ze szklanymi blatami.

Warto wspomnieć, że drewno i rattan to nie jedyne materiały na praktyczne meble boho. Niekiedy zastępuje się je tworzywami sztucznymi, np. polipropylenem z efektem drewna lub rattanu bądź technorattanem, czyli syntetyczną plecionką. Czym się wyróżniają? Są znacznie trwalsze niż naturalne wyposażenie, nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwatorskich, a przy tym na długo zachowują nienaganny wygląd. Łatwo też połączyć je z efektownymi dodatkami, by zbudować spójną i klimatyczną przestrzeń.

Modne dodatki, czyli jak zbudować wygodny taras boho?

Jak ozdobić boho taras? Nie sposób zrezygnować z ozdobnych dodatków, których może być zdecydowanie więcej niż w klasycznych aranżacjach skandynawskich czy minimalistycznych. W tym przypadku dąży się bowiem do zbudowania przytulnego nastroju.

Co wykorzystać? Kluczem do sukcesu są wszechobecne tekstylia. Podstawą są oczywiście poduszki – na siedziska i ozdobne, w jednolitym kolorze, zdobione geometrycznymi printami lub folkowymi motywami (rodzimymi albo z dalekich krain). Często używa się także dywaników, które optycznie wyznaczają miejsce do wypoczynku, a przy tym podnoszą komfort przebywania na tarasie. Spośród innych tekstyliów z boho kojarzą się makatki lub makramy – stylowe ozdoby ścienne.

Nurt boho łączy w sobie wiele zróżnicowanych tendencji, co ułatwia indywidualizację każdej aranżacji. Nie wymaga perfekcyjnego planowania przestrzeni, dopuszczając twórczy nieład i zestawianie elementów niepasujących do siebie na pierwszy rzut oka. Dotyczy to nawet takich produktów, jak doniczki i osłonki na nie, w których zasadza się rośliny zielone na tarasie. Mogą to być wiklinowe koszyczki, ceramiczne donice, ale też kamienne misy. Sporo dodatkowych pomysłów i inspiracji można znaleźć na stronie: 4budowlani.com.pl.

Wygodny i przytulny boho taras – podsumowanie

Tarasy boho to przestrzeń wręcz stworzona do błogiego wypoczynku. Podczas ich projektowania koncentrujemy się na wygodzie i budowaniu przytulnego nastroju w przydomowym terenie. Trudno się zatem dziwić, że właśnie na ten swobodny i nieco artystyczny nurt ogrodowy decyduje się coraz więcej osób.

Źródło:
Bazkar

Related posts

Leave a Comment