Jak budować dom w 2023 roku?

budowa domu

Budowa domu może obecnie sprawiać inwestorom pewien zawrót głowy. Z jednej strony, obawy o niepewną sytuację na rynku budowlanym i kredytowym oraz rosnąca inflacja stawiają przed nimi wyzwania. Z drugiej strony, słychać głosy sugerujące, że to doskonały moment na rozpoczęcie inwestycji. Jak zatem podejść do budowy domu w 2023 roku? Agnieszka Jerzyk, złota medalistka olimpijska i wielokrotna mistrzyni świata i Europy, podpowiada nam, jakie kroki podjąć.

Planowanie i budowa domu to zadanie, które wymaga od inwestorów nie tylko starannego przygotowania i pewności co do źródeł finansowania, ale przede wszystkim dogłębnego zrozumienia obecnej sytuacji na rynku budowlanym. Wzrost cen materiałów, wysokie koszty usług wykonawców i niepewność co do ogólnej sytuacji gospodarczej mogą odstraszyć wielu potencjalnych inwestorów od rozpoczęcia nowego projektu. Czy budowa domu wciąż jest opłacalna?

Budowa domu jednorodzinnego

TAK, jeśli chodzi o budowę domu jednorodzinnego w 2023 roku. To zdanie podzielają eksperci, w tym Agnieszka Jerzyk, ambasadorka marki AWILUX, która postawiła na tego rodzaju inwestycje. Wybór ten motywowany jest większą elastycznością w negocjacjach, łatwiejszym dostępem do wykwalifikowanych ekip budowlanych oraz obecnie korzystnymi cenami materiałów budowlanych, które, po uwzględnieniu inflacji, są na chwilę obecną konkurencyjne.

– Jest to mało prawdopodobne, by koszty materiałów i usług budowlanych zmalały. Jednak może być tak, że nie rozpoczynając budowy teraz, w dalszej perspektywie czasu możemy tego żałować, gdy ceny jeszcze mocniej poszybują w górę. Co więcej, nie mieliśmy problemu ze znalezieniem bardzo dobrych fachowców, a jak wiemy, często to znalezienie dobrej ekipy stanowi klucz do sukcesu. Zależy nam także na tym, by zdążyć nacieszyć się domem i pomieszkać w nim razem z córką, nim ta wyfrunie z domu – wyjaśnia Agnieszka Jerzyk. 

Zobacz także: Jak wybrać dekoracyjny grzejnik do wnętrza? >>

Oczywiście, wybór odpowiedniego miejsca do zamieszkania to bardzo indywidualna kwestia, ale wiele czynników przemawia za budową własnego domu. To nie tylko ekonomiczna alternatywa wobec zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, ale także zapewnienie większej prywatności, przestrzeni, dostępu do natury i światła, większych możliwości aranżacji wnętrz oraz mniejszego hałasu.

– Wybór pomiędzy domem a mieszkaniem jest bardzo indywidualny, stąd powinniśmy kierować się własnymi potrzebami. Jednak jeżeli ktoś kocha naturę, ciszę i przestrzeń – tak jak ja – to zdecydowanie wybierze dom – dodaje.  

Jak budować dom w roku 2023?

Budowa domu w 2023 roku różni się od tej rozpoczętej rok czy dwa lata temu. To odczuwalne przede wszystkim w portfelach, ze względu na inflację, koszty takiej inwestycji są wyższe niż wcześniej. Dlatego wielu inwestorów ogranicza dodatkowe udogodnienia, skupiając się na obecnych kosztach budowy. Niemniej jednak, pewne rozwiązania można rozważyć w przyszłości. Jeśli zależy nam na szybkim zamieszkaniu w nowym domu, koncentrujmy się na niezbędnych elementach.

Budowa domu w 2023 roku

Obecnie, jednym z kluczowych aspektów jest efektywność energetyczna. W obliczu rosnących cen energii, warto zainwestować w odpowiednie ocieplenie budynku, wysokiej jakości okna oraz oszczędny system ogrzewania.

– Będziemy skłaniać się ku ociepleniu w technologii PIR, a nie z wykorzystaniem tradycyjnego styropianu. W przypadku doboru stolarki okiennej, zdecydowaliśmy się na okna AWILUX. Natomiast jeżeli chodzi o sposób ogrzewania, jest to jeszcze kwestia otwarta – wyjaśnia Agnieszka.

Okna a Naturalne Światło

Nasza sportsmenka podkreśla istotę korzystania z nowoczesnych technologii, które nie tylko są bardziej przyjazne dla środowiska, ale także wprowadzają więcej światła do naszych wnętrz. Osobiście wybiera obszerne przeszklenia, które dostarczają dużą ilość naturalnego światła i pozwalają nam poczuć się bliżej natury.

– Nowoczesne okna dają ogromny potencjał do wykorzystania światła słonecznego w życiu codziennym. Dzięki technologii, mamy możliwość stworzenia komfortowych wnętrz, które zapewnią nam odpowiednie warunki do odpoczynku, jak i do pracy. W projekcie domu warto zatem uwzględnić jak największą liczbę przeszkleń, które pomogą nam w doświetleniu przestrzeni i zmniejszą konieczność przebywania w sztucznym świetle lamp – tłumaczy Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

jakie okna wybrać do domu?

Oprócz światła, wprowadzenie dużego przepływu świeżego powietrza do naszych domów jest równie istotne. To może wydawać się oczywiste, ale spędzając więcej czasu wewnątrz, ograniczamy wiele codziennych aktywności, w tym nasze codzienne podróże do pracy. Powietrze, tak samo jak światło, wpływa na wiele procesów w naszym organizmie, dlatego utrzymanie odpowiedniego klimatu w naszych domach jest kluczowe.

Budowanie domu w dzisiejszych realiach nadal stanowi znakomitą inwestycję na przyszłość. Jednak pamiętajmy, że dom powinien nie tylko prezentować się nowocześnie, ale także służyć mieszkańcom i chronić środowisko. Warto wyposażyć go w szereg rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska, które podnoszą nasz codzienny komfort i przyczyniają się do znaczących oszczędności. Wybierając nowoczesne rozwiązania, w tym stolarkę klasy premium, taką jak produkty od AWILUX, zapewnimy sobie nie tylko estetyczny wygląd, ale także redukcję rachunków za energię.

Źródło:
AWILUX Polska

Related posts

Leave a Comment