Do jakiego wnętrza pasuje beton?

Beton długo kojarzył się przede wszystkim ze smutną szarością czy niedokończonym wnętrzem i trudno się temu dziwić. Ta tendencja się zmienia i coraz częściej możemy go spotkać we wnętrzu nie tylko industrialnym czy high-tech. Projektanci coraz bardziej nas zaskakują, a beton używa się już także do wyrobu lamp wiszących.

https://favi.pl/produkty/p/folk-bialy-szary-nowoczesna-lawa-stolik-z-polka

Betonową szarość możemy zobaczyć zarówno w salonie, łazience jak i przedpokoju. Pomimo surowego wyglądu pozwala stworzyć przytulne i eleganckie wnętrze. Trzeba jednak pamiętać, żeby surowy sznyt betonu nie przytłoczył wnętrza i nie stało się zimne i ponure.

W salonie można zostawić jedną ścianę w stanie surowym, pamiętaj tylko, że musi to być beton architektoniczny, bądź wybrać fototapetę imitującą beton. Nie musi to być tylko szara struktura betonowej ściany. Możesz wybrać fototapetę z elementami dekoracyjnymi, która będzie zawierać bardziej surowy spękany albo metaliczny beton, dekoracyjne liście, kwiaty, abstrakcję.

Innym rozwiązaniem są płyty architektoniczne z chropowatymi wzorami lub gładkie. To niezwykle trwałe rozwiązanie, ponieważ nie wymaga ponownego malowania, czy ponownego tapetowania. Takie rozwiązanie jest bardzo łatwe w utrzymaniu, ponieważ można je wyczyścić przy użyciu ściereczki czy gąbki z wodą lub detergentem. Płyta architektoniczna posłuży na wiele długich lat, ponieważ jest zrobiona z wytrzymałego materiału.

Lampy wiszące z wykorzystaniem betonu mają często naturalny szary kolor, który charakteryzuje się nowoczesnym i klasycznym wyglądem. Klosze tego rodzaju lamp posiadają znacznie zredukowaną wagę, dlatego nie ma się czego obawiać, jeśli boisz się, że lampa z wykorzystaniem tego materiału może być zbyt ciężka.

Takie lampy najlepiej sprawdzą się w formie plafonów lub szeregu zawieszonych lamp nad stołem czy wyspą kuchenną. Te drugie mogą dawać mniej światła, jeśli klosz jest zabudowany i żarówka umieszczona została wewnątrz klosza, dlatego warto rozważyć dodatkowe źródło oświetlenia, aby w swoim wnętrzu mieć odpowiednią ilość światła. Jeśli chcesz utrzymać jednolitą stylistykę, wybierz również betonowe lampy ścienne.

Lampy z wykorzystaniem betonu wpasują się nie tylko do wnętrz minimalistycznych, loftowych czy industrialnych.

https://favi.pl/produkty/p/lampa-wiszaca-zane-2-szara

Z czym łączyć beton?

Aby złagodzić twardą i surową formę projektanci decydują się na ocieplenie wnętrza za pomocą drewnianych organicznych elementów. Jeśli lubisz naturalne materiały takie jak drewno, to połączenie jest dla ciebie, z powodzeniem możesz łączyć beton z drewnem. Dobrze sprawdzają się mieszane ściany np. połowa w drewnianych panelach a pozostała część z betonowym akcentem, do tego szary narożnik i ława z betonowym akcentem. Jeśli decydujesz się na betonową ścianę, zastanów się jaką ma pełnić funkcję, czy ma dominować we wnętrzu, czy stanowić tło pod obrazy, czy zdjęcia.

Na rynku dostępne są również betonowo-drewniane lampy wiszące, takie połączenie nadaje surowości i naturalnego charakteru.

Możesz wybrać także drewniane dekoracje w formie wazonów albo krzesła w szarym zbliżonym kolorystycznie odcieniu. Nie bój się koloru! Szarość betonowego twardziela można złamać w aranżacji żółtym fotelem, niebieską kanapą czy zielonymi dodatkami. Kolor betonu jest dość neutralny i z powodzeniem można go łączyć z bardziej intensywną kolorystyką.

Innym rozwiązaniem jest połączenie szarości betonu z ciemnymi kolorami, skórą i drewnem, takie połączenie tekstur złagodzi surową atmosferę. 

Beton zagościł we wzornictwie już na dobre, mimo że trudno było sobie wyobrazić tego rodzaju transfer, dzięki temu, że stanowi medium neutralne z powodzeniem znajdzie zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach.

Related posts

Leave a Comment