Czas na powrót do szkoły! Architekci wnętrz podpowiadają, jak stworzyć wyjątkowy pokój dla ucznia

pokój

Początek września oznacza wielką zmianę w życiu naszych dzieci. To moment, kiedy rozpoczynają kolejny etap swojej edukacji, a beztroskie dni spędzone na zabawie z przedszkolnymi przyjaciółmi ustępują miejsca nauce i pierwszym obowiązkom. Bez wątpienia jest to czas przełomowy. Ta zmiana niesie ze sobą nie tylko zakup podręczników i wygodnego plecaka, ale także konieczność zaprojektowania przestrzeni, która będzie sprzyjać nauce i rozwojowi przez wiele lat, wiodąc nasze dzieci ku dorosłości. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem? Doświadczeni architekci wnętrz, którzy współpracują z Domoteką, dzielą się swoimi radami.

– Pokój dziecka to nie tylko królestwo naszej pociechy, ale też miejsce nauki, zabawy i odpoczynku. Przystępując do jego urządzania powinniśmy więc pamiętać o wszystkich tych funkcjach i starannie je zaplanować. Najlepiej podzielić pomieszczenie na trzy strefy, tak aby nie kolidowały ze sobą, a każda z nich zaspakajała konkretną potrzebę naszego malucha. Kącik do nauki stworzy biurko z wygodnym krzesłem obrotowym i dodatkowym miejscem na przechowywanie szkolnych akcesoriów, które powinny być zawsze pod ręką. Tu warto także urządzić biblioteczkę ucznia z ulubionymi lekturami, po które łatwo będzie sięgać. Komfortowy sen zapewni wygodne łóżko lub tapczan, który w ciągu dnia może służyć do odpoczynku i relaksu, a z upływem lat towarzyskim pogaduchom z przyjaciółmi. Przy nim powinna znaleźć się duża szafa na ubrania. To zapewni, że nasze dziecko od razu po przebudzeniu będzie mogło się przebrać, zachowując przy tym ład i porządek wokół siebie. Pozostałe miejsce przeznaczmy do zabawy. Może ono stanowić wyraz ekspresji młodego człowieka, odzwierciedlając jego pasje i zainteresowania. Zapewnijmy też regały czy półki na zabawki, które z czasem zastąpią kolekcjonerskie gadżety i innej skarby nastolatka. Pamiętajmy bowiem, że pokój dziecka dorasta wraz z nim, nieustannie się zmienia, a my powinniśmy go na te zmiany odpowiednio przygotować – doradzają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

Strefa nauki i twórczości

Zapewnienie wygodnego miejsca do nauki jest kluczowe dla pilnych uczniów. Ergonomiczny blat oraz odpowiednie siedzisko przy dobrym oświetleniu stanowią fundamenty komfortowej przestrzeni pracy. Biurko powinno być umieszczone w miejscu, gdzie dostęp do naturalnego światła jest jak największy, co jest szczególnie ważne dla zdrowego wzroku rozwijających się dzieci. Warto unikać umieszczania biurka naprzeciwko okna, aby uniknąć uciążliwego odbicia promieni słonecznych na twarzy, które mogłoby przeszkadzać w koncentracji. Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie biurka przy prostopadłej ścianie. W przypadku leworęcznych dzieci biurko powinno być skierowane prawym bokiem w stronę okna, a dla praworęcznych – lewym bokiem. Taka aranżacja gwarantuje optymalny dostęp do światła, przy jednoczesnym braku cieni rzucanych przez rękę podczas pisania.

Aranżacja pokoju dla dziecka

Dla zachowania prawidłowej postawy kręgosłupa niezwykle istotne jest, aby wybrać odpowiedni fotel. W trakcie wykonywania zadań domowych nogi dziecka powinny tworzyć kąt 90 stopni w stawach kolanowych i swobodnie opierać się na podłodze. Siedzisko powinno być dostosowane w taki sposób, aby nie pozostawiać szczeliny między oparciem a plecami. Wysokość krzesła i biurka powinna być regulowana indywidualnie w zależności od wzrostu dziecka, zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • 98-112 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm od podłogi
  • 121-127 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 30 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 52 cm od podłogi
  • 127-142 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 34 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 58 cm od podłogi
  • 142-157 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 38 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 64 cm od podłogi
  • 157-172 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 42 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 70 cm od podłogi

Warto pamiętać, że dzieci w okresie wzrostu mogą rosnąć nawet o 7 cm w ciągu roku. Dlatego zaleca się inwestowanie w funkcjonalne krzesła i biurka z opcją regulacji, które będą odpowiednie przez wiele lat. Takie rozwiązania można znaleźć w ofercie marki Meblik, polskiego producenta wysokiej jakości mebli dedykowanych dzieciom. Szczególnie popularne są ergonomiczne krzesła obrotowe Kids Plus, które umożliwiają dostosowanie wysokości.

aranżacja pokoju w odcieniu niebieskiego

Należy również zadbać o właściwe oświetlenie w miejscu pracy. Długie godziny nauki, także wieczorami, nie byłyby możliwe bez biurowej lampy. Ważne jest, aby wybrać żarówkę o chłodnej barwie (około 4000K), która sprzyja koncentracji i działa pobudzająco, zgodnie z zaleceniami architektów.

Strefa rozrywki i twórczości

Oprócz nauki, okres szkolny to czas na rozwijanie pasji i budowanie nowych przyjaźni. Dlatego ważne jest, aby zapewnić dziecku przestrzeń, w której będzie się czuło swobodnie. Dla nastolatków doskonałym pomysłem jest dodanie do pokoju wygodnego fotela lub kanapy. Miękkie siedzisko stworzy idealne miejsce do czytania i przeglądania internetu, natomiast kanapa będzie doskonała do spotkań i integracji z przyjaciółmi. Dla młodszych dzieci warto dać możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Tu nie ma ograniczeń. Pianino, piłka do odbijania, sztaluga, czy nawet globus – ważne jest, aby pozwolić małym odkrywcom wybrać, w czym chcą się realizować.

aranżacja pokoju w odcieniach bieli

Pamiętajmy, że pokój dziecka to jego prywatne miejsce. Niech to dziecko decyduje o kolorach i dekoracjach, które chce w nim widzieć. Może to być kolorowa tapeta za łóżkiem lub dekoracyjna lampa. Warto porozmawiać z dzieckiem i pomóc mu zrealizować swoje marzenia dotyczące wystroju pokoju. Przecież atmosfera w pomieszczeniu, w którym przebywamy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i emocje. Pozwólmy więc dziecku czuć się komfortowo we własnym pokoju, zgodnie z sugestiami architektów Marta Iglewska i Radosław Wójcik.

Zobacz również: Sypialnia w wiejskim domu Edyty i Cezarego Pazurów >>

Obecnie, producenci mebli coraz częściej uwzględniają to podejście i oferują rozwiązania pozwalające dzieciom personalizować swoją przestrzeń. Na przykład marka VOX, we współpracy z uznanymi polskimi projektantami, Bartłomiejem Pawlakiem i Łukaszem Stawarskim, stworzyła serię mebli modułowych o nazwie Stige. Daje to dzieciom możliwość samodzielnego komponowania i personalizowania swojego pokoju. Za rozwiązania sprzyjające rozwojowi młodych użytkowników, seria ta zdobyła główną nagrodę w kategorii “Przestrzeń dziecka” w prestiżowym konkursie Dobry Design.

Strefa wypoczynku

Po pełnym dniu nauki, spotkań i dodatkowych aktywności, twoje dziecko potrzebuje momentu relaksu i odnowy sił na kolejny, ekscytujący dzień. Jakość naszego snu ma wpływ na naszą ogólną wydolność, dlatego strefa wypoczynku w pokoju dziecka odgrywa ogromną rolę. Upewnij się, że zapewniłeś swojemu dziecku komfortowe łóżko i odpowiedni materac. Przy wyborze łóżka zalecamy inwestycję w model, który można dostosować do wzrostu dziecka, tak aby służył mu przez wiele lat. Warto postawić na jakość, aby uniknąć konieczności częstych wymian. Dodatkowym atutem łóżka mogą być liczne szuflady i przegrody, które pomogą w przechowywaniu różnych rzeczy. Materac powinien być dostosowany do preferencji dziecka, zapewniając odpowiednią twardość i dostosowanie do kształtu ciała, co przyczyni się do spokojnego snu.

Dobrze zaprojektowany pokój dziecięcy wspomaga zarówno proces nauki, jak i zapewnia miejsce do rozrywki i odpoczynku. Pamiętaj o tych trzech kluczowych funkcjach podczas planowania i urządzania nowej przestrzeni dla swojego dziecka.

– Faktycznie w ostatnim czasie możemy dostrzec wzmożone zainteresowanie klientów ofertą dedykowaną dzieciom, w tym produktami wyposażenia wnętrz. Dzieci są szczególną grupą użytkowników i mają swoje konkretne potrzeby. W przypadku mebli i dodatków dla dzieci dobry design to przede wszystkim funkcjonalność, wysokiej jakości, wytrzymałe materiały i możliwość dostosowywania do zmieniającej się dynamicznie w tym okresie natury dziecka. To także możliwość personalizacji i wyrażania siebie, która ostatecznie stanowi o komforcie przebywania we własnej przestrzeni. Jako Centrum Designu Domoteka współpracujemy właśnie z takimi markami. Ich obecność w naszej zróżnicowanej ofercie niezwykle cenią nasi klienci – Opowiada Agata Brzezińska Head of CEE z firmy Pradera, właściciela Domoteki.

Źródło: Domoteka

Related posts

Leave a Comment