Jak dobrać blat i szafkę pod płytę kuchenną?

blat kuchenny

Przy wyborze mebli kuchennych nie można kierować się wyłącznie estetyką. Wyposażenie meblowe powinno przede wszystkim być praktyczne i ułatwiać codzienne korzystanie z przestrzeni kuchennej, nie utrudniać go. Dotyczy to również doboru blatu i szafki pod płytę kuchenną, zwłaszcza jeśli planujemy montaż płyty ceramicznej zamiast tradycyjnej wolnostojącej kuchenki. Jak zatem dokonać odpowiedniego wyboru? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te pytania odpowiada Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.

Dobór szafki

Szerokość szafki, w której zamontowana będzie płyta ceramiczna, powinna być dostosowana do rozmiaru samej płyty. Jak wyjaśnia Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK, w zależności od modelu, tego typu rozwiązanie montuje się w standardowych szafkach o szerokości 90 cm (płyta X5), 80 cm (płyta X4) lub 60 cm (płyty X3). Ważne jest porównanie wymiarów urządzenia producenta z przestrzenią w szafce. Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni na wentylację.

Taki mebel powinien być dostosowany do wysokich temperatur gotowania. Musi być takie wykonany z wysokiej jakości materiałów, które zagwarantują odporność na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Rekomenduję w tej materii drewno laminowane, płytę wiórową pokrytą laminatem, folią, lakierem lub fornirem oraz tworzywa sztuczne takie jak PVC czy akryl. Ważne jest również zadbanie o odpowiednie wykończenia i akcesoria – wysokiej jakości zawiasy, uchwyty i prowadnice, aby szafki były funkcjonalne i trwałe. W przypadku płyt ceramicznych, szczególnie ważna jest również opcja odpowiedniego wycięcia otworu w blacie oraz stworzenia przestrzeni do wentylacji.

płyta kuchenna

Należy upewnić się, że szafka zapewni odpowiednią odległość między płytą ceramiczną a powierzchnią mebla. Warto zapoznać się z minimalnymi wymaganiami dotyczącymi odległości, które należy przestrzegać w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Zobacz również: Jak urządzić małą kuchnię? Praktyczne wskazówki od eksperta DYNACOOK >>

Pamiętamy, by pytać stolarzy lub sprzedawców mebli o parametry i bez obaw prosić o rekomendacje, mając na względzie komfort użytkowania technologii „gaz pod szkłem” – podpowiada ekspert DYNACOOK.

Płyta i blat

Płyta ceramiczna może być również montowana na blacie. Należy upewnić się, że blat jest solidny, przygotowany do zamontowania płyty, wytrzymały na wysokie temperatury i odpowiednio zamocowany do ściany, aby nie dało się go przesunąć. Wycięty otwór pod płytę powinien być precyzyjnie wykonany zgodnie z zaleceniami producenta podanymi w instrukcji montażu.

Płyta ceramiczna

Wybierając rodzaju materiału, z którego może być wykonany nasz blat, warto postawić m.in. na granit, czyli jeden z najbardziej trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Jest łatwy do czyszczenia i niepodatny na wysoką temperaturę. Bardzo dobrze sprawdzą się tu również inne kamienie naturalne – marmur, kwarc czy onyks. Pamiętamy jednak, że mogą one wymagać regularnego uszczelniania, by zapobiec pojawiającym się przy gotowaniu plamom. Blat może być także wykonany z dektonu, drewna, kompozytu kwarcowego czy laminatu.

Ważne wskazówki dotyczące instalacji!

Instalację ceramicznej płyty gazowej, takiej jak te oferowane przez DYNACOOK, powinny przeprowadzać osoby posiadające uprawnienia do podłączania gazu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ specjalista tego typu wie, jak prawidłowo podłączyć gaz do kuchenki i sprawdzić, czy przepływ gazu jest poprawny.

Odpowiednie podłączenie kuchenki do gazu – na przykład w formie „gaz sieciowy- miejski” lub butli gazowej – gwarantuje nam jej prawidłową pracę i komfort gotowania bez limitu. Co ważne, instalator po wykonaniu montażu wypełnia świadectwo podłączenia płyty, które stanowi podstawę do zachowania gwarancji na zakupioną płytę – podpowiada Stanisław Szyling, ekspert DYNACOOK.

instalacja płyty gazowej

Wybór odpowiedniej szafki lub blatu pod płytę gazową jest ważnym krokiem podczas projektowania lub remontu kuchni. Odpowiedni materiał i konstrukcja zapewnią nie tylko estetyczny wygląd, ale także bezpieczne i funkcjonalne korzystanie zarówno z samego wyposażenia, jak i nowoczesnej płyty gazowej, takiej jak ta oferowana przez polskiego producenta ceramicznych płyt gazowych, firmę Dynaxo.

Źródło:
Dynaxo

Related posts

Leave a Comment