Zielony dach na Wydziale Neofilologii UW: jak powstała ekologiczna przestrzeń na dachu uczelni?

Zielony dach na Wydziale Neofilologii UW

Warszawa coraz mocniej stawia na zieleń, a jej obecność można dostrzec nie tylko w nowych parkach i skwerach, ale także na dachach budynków. W stolicy pojawia się coraz więcej zielonych dachów na różnych obiektach – od mieszkalnych, przez biurowe, aż po te uniwersyteckie. Zielone ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jednak tuż obok znajduje się mniej znany, ale równie interesujący zielony dach – na Wydziale Neofilologii UW. Jak powstał i co go wyróżnia?

Gmach Wydziału Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW to jedna z największych inwestycji uczelni pod względem powierzchni i kosztów. Budynek ten powstał zgodnie z zasadami nowoczesnego budownictwa ekologicznego, a jego szczególną atrakcją jest ogólnodostępny zielony dach. Budowę zakończono w 2022 roku, a zastosowane rozwiązania zrównoważone zostały docenione Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Zielony dach, o powierzchni 800 m², porasta bogata roślinność – kwiaty, trawy i krzewy, podlewane wodą deszczową. Można spacerować po nim, ciesząc się widokiem na panoramę Warszawy, w tym Stare Miasto, Pałac Kultury i otaczające go wieżowce.

Zielony dach na Wydziale Neofilologii UW, fot. Dorken

– Zielony dach na wydziale Neofilologii UW zdecydowanie wpływa na atrakcyjność miejsca i tworzy dodatkową przestrzeń do nauki oraz relaksu dla studentów. Jednocześnie oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla, a w trakcie ulew, odciąża kanalizacje miejską, gromadząc wodę. Miasta i inwestorzy coraz bardziej zdają sobie sprawę z korzyści związanych z zielonymi dachami, dlatego takie konstrukcje powstają coraz częściej w obiektach o różnym przeznaczeniu. Jednym ostatnich ciekawych przykładów jest właśnie rozbudowywany Zakład Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych, na którym będzie dostępny zielony dach o powierzchni aż 24 tys. m2 mówi Piotr Pytel, ekspert firmy Dorken Delta.

Zobacz także: Wiaty ogrodowe i nie tylko. Poznaj różne typy tej atrakcyjnej konstrukcji >>

Jak zbudowano zielony dach na Wydziale Neofilologii UW?

Zastosowano tu tzw. dach odwrócony, co umożliwiło powstanie zielonej przestrzeni. Użyto także nowoczesnych materiałów, które wspierają rozwój roślinności i sprzyjają jej trwałości. Wykorzystano m.in. maty akumulacyjno-drenażowe DELTA®-FLORAXX 40H, które mogą magazynować do 19,6 l/m² wody deszczowej, jednocześnie chroniąc warstwę hydroizolacyjną przed uszkodzeniami. Ponadto, zastosowano folię dyfuzyjną DELTA®-VENT RR, która zapewnia odpowiednią cyrkulację pary wodnej i dodatkowo chroni przed działaniem wody. Oba te produkty opracowała firma Dorken, lider w dziedzinie technologii zielonych dachów.

Dziedziniec w gmachu Wydziału Neofilologii UW, fot. Dorken

– Gmach Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego został opracowany w zgodzie ze zrównoważonymi praktykami. Zielony dach jest jednym z ważnych elementów, które mają wprowadzić więcej roślin do miasta. Jednocześnie cały obiekt wkomponowuje się w krajobraz starego i nowego budownictwa Powiśla. W budynku wdrożyliśmy także inne rozwiązania związane z budownictwem ekologicznym i energooszczędnością, takie jak panele fotowoltaiczne czy możliwość zdalnego sterowania systemem klimatyzacji. Znajduje się w nim również kilka dziedzińców które doświetlają budynek oraz zapewniają dodatkową przestrzeń pokrytą roślinnością. Obiekt przystosowano także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówi Michał Filipek, Senior Project Manager w firmie Arup, nadzorującej realizację projektu.

Prace nad budynkiem Wydziału Neofilologii rozpoczęły się w 2006 roku na miejscu dawnego blaszaka z lat 80. Pierwszy etap budowy zakończono w 2012 roku, a ostatecznie projekt został ukończony w 2022 roku. Gmach zajmuje 28,7 tys. m² powierzchni całkowitej, z czego 25 tys. m² to powierzchnia użytkowa. Budynek ten stanowi przykład nowoczesnej architektury, harmonijnie łączącej estetykę z rozwiązaniami proekologicznymi, inspirując inne projekty w Warszawie.

Źródło:
Dorken Delta

Related posts

Leave a Comment