Przytulny minimalizm: BoConcept podpowiada, jak urządzić salon w stylu japandi

aranżacja salonu

Styl japandi to jeden z wiodących trendów aranżacyjnych, który łączy w sobie to, co najlepsze w skandynawskiej prostocie i japońskim minimalizmie. Wnętrza urządzone w tej konwencji emanują spokojem, harmonią i zapewniają wewnętrzną równowagę. BoConcept podpowiada, jak urządzić salon w tym modnym stylu.

Japandi to swoista stylistyczna hybryda, czerpiąca to, co najlepsze z dwóch pozornie odległych estetyk – stylu skandynawskiego i japońskiego wabi sabi. Pierwszy z nich, wywodzący się z filozofii hygge, charakteryzuje się prostotą, wygodą, przytulnością i zamiłowaniem do naturalnych materiałów. Drugi zaś, ściśle związany z kulturą Japonii, słynie z umiaru w doborze dodatków dekoracyjnych, miłości do przyrody i spokoju, a także jasnych, otwartych i dobrze doświetlonych przestrzeni, gdzie mniej zawsze oznacza więcej. Pomimo różnicy kontynentów, łączy je minimalistyczne podejście, oparte na prostych bryłach, geometrycznych liniach i oszczędnych formach.

Połączenie tych stylów, zwane stylem japandi, cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród osób, dla których harmonia, ład i spokój w ich własnym wnętrzu są najważniejsze. Ten styl przypadnie do gustu również tym, którzy cenią przytulny minimalizm, inspiracje naturą oraz wysoką jakość. Wzornictwo japońskie i duńskie opiera się na szacunku, powolnym życiu, komforcie i dobrym samopoczuciu. Jak zatem urządzić salon w stylu japandi?

Wizualny ład

Aby urządzić wnętrze w stylu japandi, warto zadbać o wizualny ład i harmonię. Czyste, uporządkowane przestrzenie stanowią solidną bazę aranżacyjną. Oba style korzystają z organicznych, inspirowanych naturą kolorów i materiałów. Miłośnicy skandynawskiej prostoty oraz japońskiej ekspresji znajdą w tym stylu swoją paletę barw ziemi. Osoby preferujące skandynawski styl często wybierają białą lub neutralną kolorystykę z bogatymi akcentami, podczas gdy ci zainteresowani japońskim stylem decydują się na duże połacie bogatych kolorów na ścianach i innych elementach.

 styl japandi

W obu przypadkach należy jednak używać naturalnych odcieni, takich jak błękity, zielenie, śliwki i brązy. Warto również zaznaczyć, że czerń jest ulubionym kolorem w pomieszczeniach urządzonych w stylu japandi i doskonale pasuje do nich. Bez względu na wybraną kolorystykę, ważne jest, aby pomieszczenie było dobrze oświetlone i wizualnie czyste, niezagracone nadmiarem dekoracji. Ściany i podłogi powinny mieć neutralne kolory, takie jak beże, biele, taupe, brązy i zielenie, a także być wypełnione teksturami, które uzupełniają styl wnętrza.

Sofa jako główny element

Zgodnie z zasadą “mniej znaczy więcej”, warto wyróżnić tylko jeden mebel jako główny element aranżacji. W salonie powinna to być sofa, która skupia uwagę i stanowi głównego bohatera przestrzeni. Wnętrza japońskie charakteryzują się czystością, minimalistycznym podejściem i prostymi, niskimi meblami, które są zarówno funkcjonalne, jak i wprowadzają harmonię i spokój. W stylu japandi najlepiej sprawdzą się więc sofy o prostych liniach i niezbyt skomplikowanych formach, na przykład meble wypoczynkowe z linii Modena, Carmo i Hampton oferowane przez BoConcept.

Sofa w stylu japandi

Materiał obicia sofy powinien odzwierciedlać zamiłowanie do naturalnych kolorów i materiałów charakterystyczne dla obu stylów. Dlatego warto postawić na naturalne tkaniny tapicerskie, takie jak Lazio, Wellington lub Frisco. Aranżację strefy wypoczynkowej można uzupełnić wygodnymi fotelami, które pasują wizualnie do sofy lub stworzyć kontrastowe połączenie. Wybór zależy od zamierzonego efektu.

Naturalna siła drewna

Zarówno w japońskim, jak i duńskim wzornictwie, naturalne, ciepłe drewno jest bardzo cenione. Można je wprowadzić do wnętrza nie tylko za pomocą drewnianej podłogi, ale także kluczowych mebli, takich jak szafki, regały, stół i stoliki. Ważne jest podkreślenie naturalnej urody drewna, ograniczenie obróbki powierzchni drewnianych do minimum. W salonie w stylu japandi doskonale sprawdzi się na przykład szafka Lund od BoConcept, wykonana z naturalnego dębu z czarnymi akcentami na drzwiach i nogach. Również regał Como oraz nowe dębowe wykończenie stolika kawowego Madrid oferowane przez tę markę są doskonałymi przykładami. Ich kształty i linie są czyste, minimalistyczne, ale jednocześnie atrakcyjne i ponadczasowe.

Jakość, nie ilość

Podczas urządzania wnętrza w stylu japandi zawsze warto wybierać meble i dodatki o prostych liniach, unikając nadmiaru ozdób i zdobień. Im bardziej minimalistycznie, tym lepiej. Równie istotna jest jakość wybranych elementów. Inwestowanie w wysoką jakość naturalnych materiałów, takich jak drewno, 100% nowozelandzka wełna czy piękne skóry dostępne w ofercie duńskiego producenta, przyniesie korzyści na długie lata.

kuchnia w stylu japandi

Naturalne akcenty, które są pożądane w stylu japandi, można wprowadzić również za pomocą wyrazistych dekoracji z drewna, szkła, ceramiki, kamieni naturalnych oraz miękkich, bogatych tkanin o neutralnych kolorach. Te elementy pomogą stworzyć przytulny i ciepły klimat w salonie, który będzie jednocześnie nowoczesny i nienachalny. To właśnie dąży się do osiągnięcia w aranżacjach wnętrz w stylu japandi.

Coroczna letnia wyprzedaż

Warto wiedzieć, że obecnie można zakupić meble z oferty BoConcept taniej. Od 16 czerwca do 31 lipca trwa coroczna letnia wyprzedaż oraz promocje na nowe meble. Można skorzystać z 15% rabatu na wszystkie sofy, fotele, krzesła, stołki barowe, łóżka tapicerowane oraz stoły do jadalni. Dodatkowo, od 16 czerwca BoConcept przeprowadza wyprzedaż dużego wyboru mebli ekspozycyjnych w swoich salonach w Polsce, takich jak salon przy Woronicza i Domoteka w Warszawie, oraz w Poznaniu. To doskonała okazja, aby znaleźć meble w stylu japandi i stworzyć wymarzone wnętrze.

Źródło:
BoConcept

Related posts

Leave a Comment