Standardowe mieszkanie singla to najczęściej kawalerka lub dwa, niewielkie pokoje. Aranżacja tak małego metrażu, zwłaszcza przestrzeni do gotowania stanowi nie lada wyzwanie i wymaga zdecydowanie więcej uwagi. Wnętrzarskie trendy koncentrują się na kuchniach otwartych na salon, jednak w polskich mieszkaniach to nadal rzadkość. Zazwyczaj zmagamy się z urządzaniem wąskich i trudnych do umeblowania wnętrz. Na szczęście, z pomocą przychodzą nowoczesne sprzęty i rozwiązania, które sprawią, że nawet najmniejsze pomieszczenie będzie funkcjonalne i estetyczne.
Projekt małego mieszkania to konieczność starannie przemyślanej i precyzyjnej aranżacji. Urządzenie komfortowej, funkcjonalnej kuchni, która jednocześnie będzie stylowa jeszcze do niedawna wydawało się zadaniem niemożliwym do zrealizowania. Dziś, dzięki innowacjom, małe kuchnie mogą stać się wyjątkowym miejscem w domu.
Na miarę potrzeb
Niewielka kuchnia to wyzwanie i sztuka ograniczenia wyposażenia do niezbędnego minimum. Tu liczy się każdy centymetr i nie ma miejsca na zbędne detale i przeładowanie. Wystrój takiej przestrzeni powinien dążyć do minimalizmu, nie może jednak zabraknąć podstawowych sprzętów, jak lodówka, zlew i kuchenka. To wokół nich toczy się codzienność w kuchni. Od rozmieszczenia tych trzech elementów w tzw. trójkącie roboczym zależy funkcjonalność i ergonomia kuchni, a co za tym idzie komfort i czas przyrządzania posiłków. Zlewozmywak powinien znajdować się pomiędzy lodówką, a strefą gotowania. Zasada ta wynika z kolejności najczęściej wykonywanych czynności w kuchni.
Komfortowa strefa zmywania
O ile przy większej rodzinie dobra zmywarka to kuchenny ‘must have’, będący ekonomicznym i energooszczędnym rozwiązaniem, to w przypadku małej liczby domowników konieczność jej obecności jest bynajmniej dyskusyjna. Kluczowy pozostaje zatem praktyczny zlewozmywak. Przemyślana, komfortowa strefa zmywania może stać się prawdziwym centrum dowodzenia na kuchennym froncie. Funkcjonalne formy zlewozmywaków i dodatkowe akcesoria świetnie sprawdzą się na małej przestrzeni. Porządek na kuchennym blacie zapewnią praktyczne zlewozmywaki marki Blanco. Blanco Etagon to w zasadzie jedna, pojemna komora, idealna do małego wnętrza. Dzięki praktycznym szynom możemy korzystać z niej na kilku poziomach jednocześnie – myć i kroić warzywa, piętrowo ustawiać pojemniki z produktami oraz gorące garnki. Blanco Collectis pozwala jednym ruchem ręki umieścić resztki w specjalnym wkładzie, a następnie przenieść je do pojemnika do segregacji odpadów. Kompaktowe Blanco Zerox, Andano, Pleon czy okrągły Ronis zaoszczędzą miejsce w niewielkim pomieszczeniu. Dzięki nakładanym ociekaczom, różnorodnym deskom do krojenia oraz składanym bateriom zlewozmywak może łatwo przeobrazić się w blat roboczy lub praktycznie zniknąć z pola widzenia, co wpłynie na utrzymanie porządku na małej powierzchni.
3 w 1 – Komfortowo, kompaktowo i kompleksowo
Stereotypowy singiel nie gotuje i najchętniej stołuje się na mieście. Nie jest to jednak regułą, dlatego jednoosobowa kuchnia nie musi oznaczać kompromisów i powinna zachować pełnię swej funkcjonalności. W niewielkim pomieszczeniu warto zdecydować się na kompaktowe wersje sprzętów, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Producenci idą nam na rękę i coraz częściej oferują mniejsze odpowiedniki standardowych urządzeń. Mniejsza płyta grzejna, czy piekarnik o wysokości zaledwie 45 cm, pod którym zmieści się dodatkowa szuflada oznacza więcej miejsca do przechowywania. Warto także wyszukać rozwiązania, które łączą kilka funkcji w jednym. Przykładowo w ofercie marki Küppersbuch znajdziemy propozycje łączące w sobie obie wspomniane zalety: niewielkie wymiary oraz wielozadaniowość, jak np. piekarnik w wersji z mikrofalówką lub z funkcją gotowania na parze.
W niewielkim pomieszczeniu warto zdecydować się na urządzenia AGD dedykowane do zabudowy, tym bardziej, iż wpisują się one w panujący trend na wysokie kuchenne szafki. Wykorzystanie całej powierzchni od podłogi aż po sufit to doskonały zabieg, dzięki któremu zyskujemy dużo miejsca do przechowywania. Odpowiednio zaaranżowana zabudowa pomaga zachować porządek i może tworzyć kompozycyjną całość z pozostałą częścią mieszkania. „Niewielką kuchnię możemy całkowicie schować za wysokimi frontami zabudowy kuchennej i otwierać ją tylko podczas korzystania, ponieważ w małych wnętrzach (kawalerkach) kuchnię traktujemy tylko, jako moduł funkcjonalny wyposażony w niezbędne sprzęty AGD i fragment blatu roboczego.” – podpowiada Aga Kobus ze Studio. O.
W wielu odsłonach
To, czy potraktujemy kuchnię jako przestrzeń stricte roboczą, czy jako pomieszczenie o wielu funkcjach, zależy tylko od indywidualnych potrzeb i preferencji. Kuchnia może stać się miejscem o wielu zróżnicowanych funkcjach – na przykład służyć jako jadalnia, czy miejsce do pracy. Wszystko zależy od kreatywności i potrzeb osób korzystających z danego pomieszczenia. Warto by wystrój małej kuchni dążył do minimalizmu, by stała się ona tłem dla pozostałej części niewielkiego mieszkania. Nie tylko producenci mebli idą za trendem ukrywania kuchni, podążają za nim także eksperci od urządzeń AGD, w tym specjaliści od wentylacji. Oprócz kuchenek, lodówek, zmywarek czy pralek, możemy schować także okapy, które coraz częściej przypominają bardziej ozdobne lampy lub jak w przypadku innowacyjnego, wysuwanego z blatu Novy One, są tak zamaskowane, iż o ich istnieniu wiedzą wyłącznie domownicy. „Jedynym ze sposobów optycznego powiększenia kuchni jest otwarcie jednej przestrzeni na drugą, co zmusza do zachowania ładu przestrzennego i spójności wizualnej. Uzyskuje się to poprzez użycie jak najmniejszej ilości otwartych przestrzeni magazynujących oraz duże jasne płaskie powierzchnie. Ukryte okapy pod szafkowe oraz bateria kuchenna wyciągana z blatu nie powodują barier wizualnych koncentrujących uwagę na detalach. Funkcjonalność małej kuchni można usprawnić stosując przemyślane systemy do przechowywania z wykorzystaniem każdego centymetra powierzchni.” – swój przepis na aranżację kuchni na małej przestrzeni zdradza Grzegorz Goworek ze Studio. O.