Znaczenie dodatków – przegląd okuć do szklanych drzwi

Akcesoria do drzwi szklanych, takie jak zamki, zawiasy czy uchwyty, wpływają nie tylko na estetykę, ale i funkcjonalność tego typu konstrukcji. W zależności od miejsca zastosowania, jak i sposobu użytkowania zalecany będzie inny rodzaj okuć do montażu szklanych drzwi.

Drzwi całoszklane stosowane są zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w obiektach mieszkalnych. Stanowią elegancki element wystroju wnętrza, który dodatkowo wpływa na ergonomię przestrzeni oraz stopień doświetlenia pomieszczenia. Biorąc pod uwagę miejsce ich montażu, w roli skrzydła drzwiowego wybrać można taflę: przezierną (np. w niewielkich gabinetach), matową (w pomieszczeniach wymagających zachowania prywatności), kolorową lub z nadrukiem (szczególnie w biurach, które aranżowane są z wykorzystaniem firmowych kolorów).

Rodzaje dostępnych zawiasów

Dobór zawiasów jest uwarunkowany przede wszystkim grubością oraz ciężarem szklanej tafli, którą będą miały utrzymać. Warto jednak podkreślić, że parametry te podawane są przez producentów zawsze na parę zawiasów, nie dla pojedynczego produktu. – Dlatego jeżeli instrukcja montażu lub katalog produktowy zawiera informację, że udźwig zawiasu wynosi 80 kg, nie oznacza to, że skrzydło drzwiowe może ważyć 160 kg – podpowiada Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego CDA Polska. Gdy jednak konieczne jest, np. ze względu na indywidualne wytyczne inwestora, aby drzwi ważyły więcej, niż jest to wskazane dla danego okucia, niezbędne będzie zastosowanie trzeciego zawiasu w górnej połowie skrzydła drzwiowego. W przypadku tego typu okuć określona jest również maksymalna szerokość tafli, której nie należy przekraczać. – W przeciwnym wypadku zawias nie utrzyma ciężaru szkła, dojdzie do powstania tzw. dźwigni i tafla szklana najpewniej się wysunie– dodaje Jabłoński.

Dobierając odpowiednie okucia, wybierać możemy spośród zawiasów różniących się budową oraz estetyką wykonania. W pierwszym przypadku do wyboru mamy modele z widoczną płytką montażową lub taką, która chowa się w felcu. Alternatywną możliwością jest zastosowanie zawiasów strop-podłoga, które mocuje się na górnej oraz dolnej krawędzi szkła. – Takie rozwiązanie umożliwia otwarcie skrzydła pod kątem nawet 180° – podpowiada Marcin Jabłoński. – Przykładem tego typu zawiasów są te z kolekcji Como od CDA Polska. Wykorzystywane są przede wszystkim w obiektach biurowych, razem z łącznikami oraz klamrami z tej samej serii – dodaje. Dzięki temu zarówno szklane drzwi, jak i ściany zamocowane są z pomocą okuć spójnych pod względem designu oraz wykończenia.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na użycie standardowych zawiasów mocowanych z boku szklanego panelu, kluczowym kryterium ich wyboru będzie estetyka. Zawiasy do szklanych drzwi wykonane są przeważnie z aluminium lub stali nierdzewnej, co sprawia, że najpopularniejszymi ich wykończeniami są połysk oraz satyna. Oba te warianty, ze względu na swój uniwersalny design, doskonale sprawdzają się w każdym wnętrzu. Zawiasy będą się różnić także kształtem – mogą być kwadratowe, prostokątne, o lekko zaokrąglonych krawędziach, lub z zaokrąglonym bokiem. Ponieważ nie wpływa to na ich wytrzymałość, o ostatecznym wyborze zadecydują przede wszystkim preferencje inwestora.

Zabezpieczenie wejścia

Równie istotny co wybór zawiasów, jest dobór odpowiedniego zamka do drzwi. Na to, jaki jego rodzaj będzie najlepszy, wpływ mają nie tylko wielkość szklanej tafli, ale też miejsce zastosowania. – W przypadku drzwi mocowanych w domu czy mieszkaniu, doskonałym rozwiązaniem będą standardowe zamki z otworem na wkładkę i poziomą klamką, jak np. model TGL15S, TGL45S lub TGL35S z serii Erice Line – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. – Jeżeli jednak szklane drzwi będą w mieszkaniu prowadzić do łazienki, przewidziano dla nich dedykowane rozwiązanie – zamki łazienkowe z pokrętłem i wskaźnikiem obłożenia, które sprawdzą się również w biurach oraz obiektach użyteczności publicznej – podsumowuje. Zamki te wyposażone są od zewnętrznej strony w specjalne podcięcie, które umożliwia otwarcie drzwi w sytuacji awaryjnej, np. gdy ktoś zasłabnie w łazience. Okucia te charakteryzują się niewielkim rozmiarem i uniwersalnym designem.

Choć poziomie zamki stosowane są również w biurach, w pomieszczeniach tego typu częściej spotkamy modele pionowe z przeciwkasetą. – Z myślą o przestrzeniach biurowych zaprojektowane zostały także zamki Erice Line z elektrozaczepem – standardowym lub rewersyjnym, który otwiera się pod wpływem napięcia o mocy 12V – dodaje Marcin Jabłoński. Całkiem odmienną propozycję stanowią zamki narożne oraz dolne. Mocowane są one na dolnej krawędzi szkła i ze względu na swoje umiejscowienie stosowane są w biurach oraz galeriach handlowych, jako dodatkowe zabezpieczenie wejścia np. do salonu sprzedażowego. Dzięki swoim dość niewielkim rozmiarom oraz miejscu montażu nie rzucają się w oczy i pozwalają na pełną ekspozycję szkła, co jest szczególnie istotne w przypadku szklanych ścian. – Przykładem takiego rozwiązania są modele PL34 oraz PL50 z kolekcji Como – podpowiada Joanna Kamuda z CDA Polska.

Poręczne uchwyty

W przypadku szklanych drzwi równie istotną rolę co zawiasy odgrywają także uchwyty, które wpływają na komfort użytkowania. Do drzwi całoszklanych w budynkach użyteczności publicznej, których skrzydło jest zazwyczaj większe niż w przypadku mieszkania, odpowiednim rozwiązaniem będą wysokie uchwyty o dużej średnicy, dzięki którym drzwi będzie można otworzyć komfortowo, bez użycia dużej siły. – W przypadku salonów sprzedażowych lub oddziałów banków doskonałą propozycją będzie natomiast pionowy uchwyt z wbudowanym zamkiem ryglowanym do podłogi. Dzięki swojej budowie zamek pozostaje niewidoczny, stanowiąc jednocześnie dodatkowe zabezpieczenie wejścia – podpowiada Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego CDA Polska.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, szczególnie w mieszkaniach, jest zastąpienie standardowych drzwi systemem przesuwnym
z jednym panelem ruchomym. Do tego typu drzwi najlepsze będą niewielkie, płaskie uchwyty, które pozwolą komfortowo zsunąć tafle. Dostępne są modele przelotowe oraz nieprzelotowe, okrągłe lub o prostokątnym kształcie, przez co bez problemu dopasujemy uchwyt do estetyki wnętrza.

Dodatkowe rozwiązania

Jeżeli szklane drzwi będą mocowane w obiekcie, z którego korzysta wielu użytkowników, np. w biurowcu lub urzędzie warto rozważyć zastosowanie samozamykaczy. Ten rodzaj okuć wspomaga zamykanie oraz domykanie skrzydła drzwiowego. Jednocześnie zamykacze chronią przed zbyt gwałtownym zamknięciem drzwi, np. w przypadku przeciągu. Należy jednak w tym celu wybrać produkty przebadane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Stanowi to gwarancję, że przez lata zachowają swoje właściwości użytkowe.

Related posts

Leave a Comment