Jaki grzejnik do łazienki wybrać?

grzejnik do łazienki

Wybierając grzejnik do łazienki, warto uwzględnić nie tylko aspekt termiczny, ale również zapewniający komfort podczas codziennego użytkowania tego pomieszczenia oraz estetyczny i wysokiej jakości design. Praktyczne wskazówki od architektów z pracowni Interiorsy mogą być pomocne w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Łazienka to jedno z tych miejsc, gdzie aranżacja potrafi zaimponować i zaskoczyć. Bez względu na to, czy planujemy jej kompleksowe urządzenie czy przeprowadzamy remont, konieczne jest stworzenie solidnego projektu, precyzyjne zaplanowanie funkcji oraz dokładny wybór wyposażenia. Istotny jest także właściwy dobór detali, aby podkreślały charakter całej aranżacji. Trzeba mieć na uwadze, że nawet w najdoskonalej łazience efekt końcowy może być zepsuty przez nieodpowiedni grzejnik. Dlatego podczas wyboru odpowiedniego modelu należy uwzględnić zarówno jego praktyczne walory, jak i estetyczny wygląd.

Funkcje grzejników łazienkowych

– Wybierając grzejnik do łazienki powinniśmy uwzględnić wszystkie funkcje, jakie ma on pełnić. Poza podstawową funkcją grzewczą ważny jest także tzw. komfort termiczny, czyli możliwość szybkiego podniesienia ciepłoty w pomieszczeniu, tak by w krótkim czasie i przy minimalnym zużyciu energii, uzyskać pożądaną temperaturę. Szybkie, wydajne i ekonomiczne sterowanie ciepłem oraz jego równomierną dystrybucję zapewnią indywidualnie dopasowane do każdego modelu termostaty, czy programatory.

grzejnik

Możliwość dokładnego regulowania lub ustawiania w zależności od potrzeb temperatury w łazience zapewnia równomierne odczucie ciepła przed i podczas brania prysznica czy kąpieli w wannie, ale także unormowanie wilgotności powietrza, tak by w trakcie korzystania z niej nie parowały lustra czy ścianki kabiny. Dodatkowo grzejnik w łazience powinien posłużyć nam do szybkiego wysuszenia ręczników czy niedużego prania. Nie zapominajmy przy tym, że jest on znaczącym elementem wystroju. Grzejnika w łazience po prostu nie da się ukryć. Dlatego powinien on pełnić także funkcje dekoracyjne, przykuwać uwagę ciekawym wzornictwem, być ozdobą wnętrza – wyjaśniają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

Źródła zasilania

Zanim dokonamy wyboru konkretnego modelu grzejnika do naszej łazienki, powinniśmy ustalić, w jaki sposób będzie on zasilany. Mamy do dyspozycji trzy podstawowe opcje: grzejniki wodne, które bezpośrednio łączy się z instalacją centralnego ogrzewania, grzejniki elektryczne, pracujące na prąd, oraz grzejniki wodno-elektryczne z dodatkową grzałką. Jednak to nie wszystkie dostępne możliwości. W ofercie renomowanych producentów, takich jak Vasco, znajdziemy również grzejniki z tzw. blowerem. Zainstalowana dmuchawa o mocy 1000 Wat znacząco zmienia sposób ogrzewania łazienki, umożliwiając osiągnięcie pożądanej komfortowej temperatury niemal natychmiast.

grzejnik do łazienki

Dzięki temu można ogrzewać pomieszczenie tylko wtedy, gdy jest używane, co z kolei skutecznie obniża rachunki. Zupełnie nowym rozwiązaniem na rynku jest również szklany grzejnik elektryczny na podczerwień E-TECH Vasco. Pracuje on na zasadzie promieniowania, a nie konwekcji, co w pewnym stopniu przypomina pracę sauny na podczerwień. Grzejnik na podczerwień emituje promieniowanie cieplne, które bezpośrednio ogrzewa ludzi i przedmioty w pomieszczeniu, a nie powietrze. Dzięki temu unika się strat ciepła związanego z ruchem powietrza, co przekłada się na zużycie energii niższe o 30-50% w porównaniu do tradycyjnego grzejnika konwekcyjnego.

Zobacz także: Małe znaczy piękne. 36-metrowe mieszkanie z kobiecym urokiem >>

Liczy się każdy centymetr. Moc grzewcza

Dla optymalnego ogrzewania pomieszczenia, jednocześnie dbając o rozsądne koszty, istotne jest precyzyjne obliczenie mocy grzewczej. Powinna ona być dostosowana do wielkości pomieszczenia, jego stanu (starsze budynki wymagają większej mocy), oraz dodatkowych funkcji.

grzejnik dekoracyjny

– Jednym z kluczowych kryteriów doboru grzejnika jest jego moc. Aby ją określić należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak temperaturę zasilania i powrotu wody w instalacji c.o., temperaturę, którą chcemy uzyskać w łazience oraz zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia. Przyjmuje się, że na 1 mkw. powinno przypadać 100-130 W mocy grzejnika. Pamiętajmy przy tym, że temperatura w łazience powinna być nieco wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, a jeśli grzejnik ma służyć także do osuszania ręczników, jego moc należy podnieść od 10 do 20% – doradzają arch. Marta Iglewska i arch. Radosław Wójcik.

Wszystkie światła na design. Materiały i wzornictwo

Wszystko skupia się na designie, zarówno jeśli chodzi o oświetlenie, jak i grzejniki. Materiały i wzornictwo odgrywają kluczową rolę w procesie wyboru. Wybór materiału ma także istotny wpływ na źródło zasilania grzejnika. W ofercie Vasco, obok już wspomnianego szklanego grzejnika E-TECH, dostępne są grzejniki stalowe, aluminiowe z zasilaniem wodnym lub wodno-elektrycznym, oraz wyłącznie elektryczne.

grzejnik w łazience

Materiał, z jakiego wykonany jest grzejnik, nie tylko wpływa na jego funkcję, ale także na jego formę. Jednak nie determinuje on estetyki – wręcz przeciwnie, Vasco zręcznie wykorzystuje walory każdego z materiałów, kreując modele przypominające prawdziwe dzieła sztuki. Przykładem są aluminiowe grzejniki Beams Mono i stalowe Niva. Oba modele, choć wykonane z różnych materiałów, zachwycają unikalnym wzornictwem, przyciągając uwagę i stanowiąc centralny punkt pomieszczenia, każdy w swoim charakterystycznym stylu.

Grzejniki Beams Mono wyróżniają się minimalistycznym pionowym profilem o szerokości 150 mm, co pozwala na tworzenie artystycznych instalacji ściennej poprzez różne rozmiary i bogatą kolorystykę. Ich płaska powierzchnia oraz ukryte elementy mocowania sprawiają, że prezentują się wyjątkowo estetycznie. Z kolei Niva charakteryzuje się płaską płytą czołową i konsole montażowe w kolorze antracytowym, co nadaje mu efektowny, lewitujący wygląd. Model Niva Bath, dedykowany łazienkom, oferuje dodatkową funkcjonalność, będąc odsuniętym od ściany i dostarczając przestrzeni z półkami oraz wieszakiem.

szary grzejnik w łazience

Warto również wspomnieć o innych modelach grzejników dekoracyjnych Vasco, takich jak Carré, Bryce czy Zaros, które stanowią kolejne przykłady udanego wzornictwa. Ostateczny wybór zawsze zależy od indywidualnych preferencji i stylu wnętrza.

– Czasy, kiedy grzejnik w łazience po prostu był, dawno minęły. Dziś jest on istotnym elementem wystroju, dlatego ważny jest dobry, jakościowy design. Jego forma i kolorystyka muszą w pełni wpisywać się w założenia stylistyczne projektu tego pomieszczenia. Nie znaczy to jednak, że ma pozostawać niewidoczny. Wręcz przeciwnie, nowoczesne wzornictwo dostępnych na rynku modeli, zachęca by go wyeksponować, a bogata gama kolorów i wykończeń w znaczny sposób to ułatwia. W ten sposób współczesne grzejniki stają się dziełami sztuki użytkowej – dodają architekci z pracowni Interiorsy.

Praktycznie wszystko – pomocne akcesoria

Jak już kilkakrotnie podkreślaliśmy, grzejnik w łazience często pełni funkcję suszenia ręczników lub drobnego prania. Choć grzejniki drabinkowe, takie jak modele z serii Bathline Vasco czy Aster, doskonale sprawdzają się w tej roli, istnieją także inne dostępne rozwiązania. W ofercie producenta znajdują się płaskie grzejniki z opcjonalnymi wcięciami do zawieszania ręczników, jak na przykład dekoracyjny model Oni, a także specjalne relingi i relingo-półki.

nowoczesny grzejnik w łazience

Przykładowo, relingo-półka Multi Plus Vasco pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale również jest praktycznym elementem wyposażenia. Montowana częściowo na ścianie, zapewnia dodatkową przestrzeń na łazienkowe drobiazgi, a ukryte za dekoracyjnym panelem wieszaczki umożliwiają zawieszenie ręcznika, nie zakrywając jednocześnie urody grzejnika. Dzięki takim innowacyjnym rozwiązaniom możemy cieszyć się ciepłą, funkcjonalną i estetyczną łazienką na co dzień.

Źródło:
Vasco

Related posts

Leave a Comment