Stolarka otworowa – jakiego designu szukają klienci?

Aranżacje wnętrz

Trendy dotyczące stolarki otworowej nie są równoznaczne z modą, którą znamy ze świata odzieży, designu czy motoryzacji. Jednak również i tu zachodzą dynamiczne zmiany. Dotyczą one nie tylko energooszczędności i funkcjonalności, ale także designu.

Stolarka otworowa
Przestronny apartament z drewnianą podłogą i ścianami okiennymi otwierającymi się na otaczający taras,
Fot. AWILUX

Doskonałym tego przykładem są zaokrąglone profile, będące jeszcze kilka lat temu jedną z najpopularniejszych opcji wybieranych przez inwestorów, od których w ostatnim okresie widać zdecydowane odejście. Co zatem obecnie najchętniej wybierają klienci salonów stolarki?

Format XXL

Od kilku kwartałów wracamy do klasycznego minimalizmu w dużym formacie, gdzie prym wiodą proste kształty ram oraz wielkoformatowe przeszklenia.

Aktualne trendy w stolarce otworowej kładą nacisk na duże przeszklenia, optycznie powiększające pomieszczenia, doświetlające wnętrza i sprawiające, że przebywanie wewnątrz jest o wiele bardziej komfortowe. Wraz ze zwiększeniem wielkości przeszkleń, ram jest coraz mniej i są one coraz węższe – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Stolarka otworowa
Okna w kolorze AutomotiveFinish z powłoką metalizującą,
Fot. AWILUX

Pomimo tego, że coraz częściej wybieramy konstrukcje aluminiowe, prym nadal wiodą okna PVC. Są one trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe do utrzymania w czystości i wyróżnia je przyjazna cena. Dają one również dużą swobodę kolorystyczną – do wyboru mamy okleiny drewnopodobne, a także na przykład okna w kolorze AutomotiveFinish, z powłoką metalizującą, podobną do karoserii samochodowych. Inwestorzy mają także możliwość zróżnicowania koloru okleiny od wewnątrz i od zewnątrz – co umożliwia dobranie stolarki zarówno do elewacji, jak i do stylu wnętrza.

Zobacz również:
http://architektura.info.pl/2021/08/13/wzornicza-roznorodnosc-wspolczesnych-foteli/

Kolorystyka zależy od… miejsca zamieszkania

Współczesne okna lubią kolor – a w różnych zakątkach świata preferencje kolorystyczne dotyczące stolarki ściśle związane są z regionem geograficznym. Zdaniem Rafała Buczka, eksperta firmy AWILUX, podobnie sytuacja wygląda w Polsce. W przypadku południowo-wschodniej części Polski, najczęściej spotykamy okleiny drewnopodobne oraz okna w odcieniach drewna – szczególnie w odcieniu winchester, złotego dębu lub orzecha. Natomiast na zachodzie, w północnej oraz centralnej części kraju najpopularniejsze są szarości i antracyty – czyli barwy zbliżone do koloru aluminium.

Stolarka otworowa
Nero Style by Awilux,
Fot. Awilux

Pomimo rozbieżności kolorystycznych, trendem łączącym wszystkie rejony Polski jest powrót do minimalizmu i elegancji. Przykładem jest coraz częściej wybierana stolarka w kolorze czarnym – czyli kolekcja Nero Style by AWILUX. Nadaje ona zarówno wnętrzom domów, jak i elewacjom wyjątkowo eleganckiego i luksusowego charakteru, ale również wpisuje się w modę ostatnich lat, czyli w projekty domów industrialnych czy minimalistycznych – wyjaśnia ekspert AWILUX.

A co ze szprosami?

Wraz ze wzmacniającym się trendem dotyczącym wielkoformatowej i minimalistycznej stolarki, można zaobserwować całkowite odejście od szprosów. Jest to konstrukcja okienna, która służy do podziału powierzchni szyb, co stoi w sprzeczności z jak największą, jednolitą powierzchnią przeszklenia. Jak wyjaśnia ekspert z firmy AWILUX:

Szprosy obecnie są wykorzystywane wyłącznie w przypadku obiektów poddawanych renowacji lub będących pod opieką konserwatora zabytków.

Stolarka otworowa
Przeszklenia w rozmiarze XXL – atrybut nowoczesnych domów,
Fot. Awilux

Przeszklenia w rozmiarze XXL są atrybutem nowoczesnych domów. Dają możliwość stworzenia prestiżowych realizacji, a jednocześnie ukrycia wszelkich mechanizmów odpowiadających za ich obsługę. Duże okna można w prosty sposób dostosować do naszych potrzeb i budynków, zarówno poprzez zastosowanie różnych materiałów, z których są wykonane, jak również poprzez wybór sposobu otwierania skrzydła, koloru i szerokości ram czy rodzaju zastosowanych okuć. Odpowiedni dobór designu stolarki otworowej to nie tylko dbałość o estetyczną stronę naszego projektu, ale przede wszystkim staranne dopasowanie domu i jego wyposażenia do potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców. Innowacyjne rozwiązania w zakresie okien i drzwi są podstawowym elementem w nowoczesnych realizacjach architektonicznych, umożliwiającym stworzenie domu szytego na miarę potrzeb jego użytkowników.

Sprawdź również:
http://gazetainstalacyjna.pl/2021/08/11/kauczuk-bostik-perfect-seal-dach-komin-doskonale-odporne-uszczelnienie-dekarskie/

Źródło:
AWILUX

Related posts

Leave a Comment