Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego oświetlenia?

Oświetlenie

Luks przede wszystkim

Na początku powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie natężenie ma posiadać wybierane przez nas oświetlenie. Jak mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR, ilość potrzebnego światła zmienia się w zależności od czynności wykonywanych w pomieszczeniu, dlatego do czytania wymagany jest poziom 300lx, a do czynności precyzyjnych – typu szycie czy klejenie drobnych elementów – wartość ta wynosi 750lx:

lampy wiszące
Domar-ekoform lampy wiszące dipping light,
fot. DOMAR

-Do odpoczynku czy oglądania telewizji wystarczy nam światło o natężeniu kilkunastu do kilkudziesięciu luksów. Dlatego nie ograniczajmy się do jednego punktu oświetlającego pokój, lecz – w zależności do potrzeb – stosujmy kilka osobno załączanych źródeł światła – na przykład żyrandol, kinkiety i lampy stojące do oświetlenia miejscowego.

Zagwarantuj sobie funkcjonalność

Przy projektowaniu punktów świetlnych ważnym aspektem jest ich funkcjonalne rozmieszczenie. Przykładem tego będzie oświetlenie łazienki, które powinno być skoncentrowane na lustrze. W kuchni z kolei nie wystarczy jedno centralne światło, bo stojąc przy zlewie lub blacie, zazwyczaj znajdującym się przy ścianie, zasłanialibyśmy je swoją osobą i miejsce pracy byłoby w cieniu.

Domar Rayo Trio
Domar Rayo Trio,
Fot. DOMAR

-W takim wypadku stosuje się dodatkowe oświetlenie instalowane do wiszących szafek kuchennych. O funkcjonalności oświetlenia świadczy również możliwość sterowania. Obecnie możliwe jest zarządzanie światłem za pomocą pilota lub instalowanie detektorów ruchu, które działają automatyczne za każdym razem, gdy ktoś zbliża się do drzwi frontowych. Warto wspomnieć także o „inteligentnych” oprawach, które dostosowują ilość oświetlenia do panującego światła dziennego. – wyjaśnia Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

Zobacz również:

http://architektura.info.pl/2021/08/03/funkcjonalny-minimalizm-na-35-metrach-kwadratowych/

Energooszczędność

Wybierając światło do naszego domu, nie zapominajmy o kwestii energooszczędności. Na rynku oświetleniowym możemy coraz częściej spotkać oprawy wyposażane w świetlówki, które dają przy tej samej mocy lampy ponad czterokrotnie więcej światła niż tradycyjne żarówki. Jak wyjaśnia Aldona Mioduszewska:

Domar Rayo Moon
Domar Rayo Moon,
Fot. DOMAR

-Mamy dwa rodzaje świetlówek – z elektronicznym i standardowym układem zapłonowym. Te z elektronicznym i ciepłym zapłonem mogą być stosowane w gospodarstwie domowym prawie wszędzie. Natomiast przy używaniu świetlówek z zapłonem standardowym, elektronicznym i zimnym zapłonem musimy pamiętać, że istnieje silny związek między trwałością źródła, a częstotliwością jego załączeń. Powinny więc być one stosowane tylko tam, gdzie światło świeci się stosunkowo długo i rzadko się je włącza i wyłącza.

Forma, dominanta i kolor

Oprócz dbania o użyteczność i energooszczędność rozwiązań świetlnych, warto także skupić się na formie poszukiwanego przez nas oświetlenia. Pamiętajmy, aby oprawy oświetleniowe dopasowywać do stylu panującego w domu. Ich wzornictwo i stylistyka powinna łączyć się z klimatem stworzonym przez gospodarza:

-Na wstępie wybierzmy oświetlenie dominujące w pomieszczeniu. Lampy sufitowe dają oświetlenie ogólne i najlepiej doświetlą przestrzeń – mogą to być to lampy wiszące, nastropowe, plafony lub halogeny wpuszczane w sufit podwieszany. Boczne czy miejscowe oświetlenie nadaje klimat, ale nigdy nie oświetli wnętrza tak, jak górne. Często spotykamy się też ze światłem dekoracyjnym, na przykład LEDowymi „wężami”. Dzięki nim możemy doświetlić mało dostępne miejsca oraz wyeksponować pewne elementy wystroju takie jak grafiki, obrazy czy półki. Te LEDowe paski świetnie sprawdzają się także jako oświetlenie nastrojowe wokół sufitu podwieszanego czy też dobudowanej ścianki. – mówi Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

Domar Rayo Citron,
Domar Rayo Citron,
Fot. DOMAR

Ważnym elementem oświetlenia jest także jego natężenie oraz barwa, dzięki którym możemy kreować swoje wnętrze w zależności od chwili – to o chłodniejszej barwie pobudza do działania i pracy, ciepłe zaś o mniejszym natężeniu pozwala na relaks i odprężenie.

Odpowiednio dopasowane oświetlenie to recepta na nadanie wnętrzu funkcjonalności, bezpieczeństwa, ale także i przyjemnej atmosfery. Dostępne w salonach wielu producentów na terenie Galerii Wnętrz DOMAR różnorodne rozwiązania świetlne pozwolą na stworzenie pięknego i charakterystycznego wnętrza, w którym z przyjemnością będziemy spędzać czas i wykonywać codzienne czynności.

Sprawdź także:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/08/03/supergrip-fast-cure-h910-od-bostik-najszybszy-klej-jednoskladnikowy/

Źródło:

Galeria Wnętrz DOMAR

Related posts

Leave a Comment