Czy ciemne kolory w kuchni to dobry pomysł aranżacyjny?

Aranżacja kuchni

Podczas projektowania przestrzeni kuchennej, bierzemy głównie pod uwagę jej funkcjonalność. Jednak zaraz po niej, drugim najważniejszym aspektem jest jej odpowiednia estetyka, doskonale skrojona pod potrzeby i gust mieszkańców.

Aranżacja kuchni
Kuchnia LUCCA CEMENT ANTHRACITE,
fot. Galeria Wnętrz DOMAR

Choć jasne i delikatne barwy wciąż wiodą prym w wielu polskich mieszkaniach, coraz śmielej decydujemy się na mocniejsze akcenty aranżacyjne w kuchni – w tym te dotyczące mebli, ścian, sprzętu AGD czy wszelkiego rodzaju dodatków. Jak mówi Sylwia Gulewicz – Wysocka, architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, jest to na pewno bardzo efektowne rozwiązanie, które może dodać naszej przestrzeni kuchennej elegancji i charakteru:

-Wnętrza w ciemnych barwach często odbierane są jako te bardziej wyrafinowane i luksusowe. Jednak tak piękne przestrzenie są również wymagające. Aranżując ciemną kuchnię, musimy szczególnie uważać na to, z czym zestawimy mocną kolorystkę. Bardzo dobrym pomysłem są więc jasne akcenty dla zachowania kontrastu – na przykład jasne podłogi czy blaty, które – oprócz dopasowania kolorystycznego – nadałyby samemu wnętrzu ciepła.

Łatwo, a może.. problematycznie?

Projektując przestrzeń kuchenną zakładamy, że codzienne jej użytkowanie będzie dla nas proste i przyjemne. Dlatego interesuje nas nie tylko możliwość przygotowywania posiłków, ale także łatwość utrzymania takiej przestrzeni w czystości. Czy więc, jak według obiegowej opinii, kuchnia o ciemnych barwach może być faktycznie problematyczna w codziennym funkcjonowaniu?

Aranżacja kuchni
Kuchnia ZAARDE,
fot. Galeria Wnętrz DOMAR

-Kuchnia o ciemnej kolorystyce daje wrażenie, że znajdujemy się w bardziej eleganckiej przestrzeni. Jednak przy okazji musimy liczyć się z tym, że będzie ona od nas wymagać częstszego czyszczenia mebli. Niestety, na ciemnym wyposażeniu mocno widać kurz i niektóre zabrudzenia. Jednak w mojej opinii, taki stan rzeczy można przekuć w coś dobrego – dzięki tej wiedzy, będziemy bardziej zmotywowani do utrzymania naszej kuchni w czystości.

Co więcej, istnieje także inne rozwiązanie tego problemu. Dotyczy ono kwestii aranżacyjnych – w przypadku dolnej partii mebli kuchennych, zdecydujmy się na kolory drewnopodobne lub jasne, a górę pozostawmy ciemną. Będzie to nie tylko naprawdę piękne połączenie – dodatkowo wszelkie zabrudzenia będą mniej widoczne oraz łatwiejsze do czyszczenia. – podpowiada Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka z Galerii Wnętrz DOMAR, i dodaje:

Aranżacja kuchni
Kuchnia TAVOLA BAROLO,
fot. Galeria Wnętrz DOMAR

-Meble w ciemnej kolorystyce mogą być matowe albo z połyskiem. Połyskliwe powierzchnie dodają głębi ale to mat wiedzie teraz prym w aranżacji kuchennej. Do zestawienia z ciemnymi barwami najlepsza będzie biel, kolory popielate lub wszystkie odcienie drewna. Doskonale sprawdzi się też połączenie granatu oraz beżu.

Zobacz również:

http://architektura.info.pl/2021/07/08/trendy-w-projektowaniu-wnetrz-sklepow-i-salonow-firmowych/

Duże i też małe

Czy taki trend pasuje tylko do dużych kuchni? Wcale nie! Czerń jest uniwersalna i może być wykorzystana nawet w niewielkich pomieszczeniach, o ile projekt wnętrza uwzględni odpowiednie do tego warunki:

Aranżacja kuchni
Kuchnia Janas,
fot. Galeria Wnętrz DOMAR

-Czerń lub inne, ciemne barwy nie są zarezerwowane tylko dla dużych przestrzeni kuchennych. Taka kolorystyka sprawdzi się również w przypadku tych mniejszych kuchni lub w samych aneksach kuchennych. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie połączenie ciemnych barw mebli z drewnianą podłogą i blatami, a pozostałą część pozostawiamy w jasnej kolorystyce. Pamiętajmy jednak, że elegancja grafitów i czerni może nie być dobrym rozwiązaniem do małych kuchni bez okna. Taką przestrzeń trzeba dopełnić odpowiednim oświetleniem, docieplić kolorystycznie– wyjaśnia architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

W małych pomieszczeniach światło musi być ciepłe, co pozwoli nadać wnętrzu przyjemniej i domowej aury. Powinno być ono także mocniejsze niż w innych częściach domu, gdyż to tu przygotowujemy posiłki. A gdzie najlepiej umiejscowić źródła światła? Ważne jest, aby zamontować je w szafkach wiszących lub na ścianie, dzięki czemu doświetlimy przestrzeń roboczą, np.blaty.

Aranżacja kuchni
Kuchnia BOLD,
fot. Galeria Wnętrz DOMAR

Ciemna kolorystyka to recepta na nadanie wnętrzu szyku i elegancji. Myśląc więc o nowym projekcie przestrzeni kuchennej, nie bójmy się wprowadzić do niej ciemnych i mocnych barw – bez względu na to czy mamy kuchnię o dużym, czy mniejszym metrażu. Dostępne na terenie Galerii Wnętrz DOMAR w salonach wielu producentów fronty, blaty, dodatki, a także sprzęty AGD pozwolą na stworzenie pięknego i charakterystycznego wnętrza, w którym z przyjemnością będziemy spędzać czas i przygotowywać codzienne posiłki.

Sprawdź również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/07/07/lipcowe-upaly-a-rekuperacja-w-domu/

Źródło:

Galeria Wnętrz DOMAR

Related posts

Leave a Comment