Nowe oblicze sosny i świerku, czyli termodrewno

Aranżacje wnętrz

Termowanie czyni cuda

Termowaniem nazywamy obróbkę cieplną drewna, która polega na wygrzewaniu go w specjalnych piecach. Metoda ta wywodzi się ze Skandynawii, a dokładniej z Finlandii. Cały proces przebiega przy użyciu naturalnych metod, czyli działania ciepła i pary wodnej. Drewno poddawane jest wysokiej temperaturze – między 160 a 230°C – w kłębach pary. Proces trwa zazwyczaj od 48 do 96 godzin, jednak dopiero termowanie powyżej 70 godzin gwarantuje oczekiwaną jakość drewna. Warto wiedzieć, że w wygrzewaniu nie uczestniczą żadne chemikalia. Dzięki temu, otrzymujemy produkt absolutnie nietoksyczny, naturalny i odnawialny.

Termowanie
Alternatywa dla popularnego modrzewia syberyjskiego,
Fot. Lunawood/JAF Polska

-Modyfikacja termiczna znacząco poprawia właściwości drewna, ale nie każdego gatunku. Prym wiodą tutaj Termososna oraz Termoświerk. Podczas termowania, drewno zostaje pozbawione nadmiaru wilgoci. Dzięki temu jest stabilne wymiarowo, odporne na gnicie i może być stosowane w każdym klimacie – na zewnątrz, jak i wewnątrz. Termodrewno jest w 100% wolne od żywic, dzięki czemu raz na zawsze żegnamy lepkie plamy. Termososna oraz Termoświerk to pewny wybór na taras i elewacje, ale może być stosowane nawet w saunach. Otrzymujemy drewno o wydajności tropikalnego gatunku egzotycznego. Dobra alternatywa dla popularnego modrzewia syberyjskiego. — mówi Darina Lazarova, ekspert JAF Polska.

Sprawdź również:

http://architektura.info.pl/2021/06/24/5-nowych-kolorow-plytek-klinkierowych-elabrick-inspirowanych-swiatowymi-zakatkami/

Przyjemne dla oka, pożyteczne dla drewna

Wizualnie Termoświerk posiada łagodniejsze sęki niż Termososna, natomiast równie wysoką jakość. Podczas termowania, oba gatunki zyskują elegancką ciemną barwę, która powstaje w skutek karmelizacji cukru zawartego w drewnie. Zmiana koloru zachodzi w całym przekroju drewna, co oczywiście ułatwia późniejszą obróbkę i długotrwałą eksploatację. Karmelizacja sprawia również, że cukry stają się nieprzyswajalne dla organizmów żywych takich jak szkodniki, grzyby i bakterie. Dlatego jest odporne na korozję biologiczną. Drewno traci na wadze, a przybiera na walorach użytkowych. Redukujemy wilgotność do bezpiecznych 4-6%, a właściwości izolacyjne wzrastają aż o 25%.

Termowanie
Termodrewno pięknie patynuje i z czasem zyskuje srebrzysty połysk,
Fot. Lunawood/JAF Polska

-Termowanie można prowadzić na wiele różnych sposobów i dla różnych gatunków drewna. Niestety nie wszystkie z nich są znormalizowane oraz zgodne z opatentowaną metodą produkcji ThermoWood przez co nie gwarantują tych samych efektów. Najwyższą jakość produktów rozpoznamy po znaku towarowym ThermoWood®. Symbol ten jest zarejestrowaną własnością International ThermoWood Association (ITWA) — zwraca uwagę Darina Lazarova z firmy JAF Polska.

Termodrewno pięknie patynuje i z czasem zyskuje srebrzysty połysk. Jeśli nie przeszkadza nam ten w zupełności naturalny odcień — nie musimy bawić się w żadną dodatkową impregnację. Kolor i strukturę możemy podkreślić oraz utrwalić poprzez olejowanie. Deski zamocujemy przy pomocy niewidocznego systemu montażu Profix 2.

W zgodzie z naturą

Odpowiednio zastosowane ciepło i para wystarczą, aby zamienić drewno w trwały oraz efektowny materiał budowlany. Pod koniec okresu użytkowania Thermowood, będąc produktem czysto naturalnym, może zostać spalone i zamienione na bioenergię lub poddane recyklingowi. Co więcej, materiały posiadające skandynawską etykietę ekologiczną Nordic Swan, spełniają kryteria budownictwa ekologicznego. Oznacza to, że są wolne od metali ciężkich i szkodliwych pestycydów. Miłe w dotyku gołą stopą, dobre dla człowieka i obojętne dla środowiska.

Termowanie
Fińskie termowane deski profilowane tarasowe, elewacyjne oraz akcesoria montażowe,
Fot. Lunawood/JAF Polska

Podstawą bycia ekologicznym jest bycie trwałym. Na potwierdzenie jakości Termososna i Termoświerk od Lunawood spełniają normę ISO 9001, posiadają znak CE, certyfikaty KOMO, TMT i PEFC, a nawet prawo do używania fińskiego godła i flagi. Drewno pochodzi z europejskich obszarów, co skraca logistykę i ogranicza ślad węglowy. Cały łańcuch dostaw jest zrównoważony i kontrolowany, a wszystkie produkty oczywiście powstają w Finlandii. Fińskie termowane deski profilowane tarasowe, elewacyjne oraz akcesoria montażowe zamówimy od ręki w JAF Polska.

Zobacz także:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/06/14/okap-szafkowy-gest-control-od-solgaz-zarzadzaj-kuchnia-za-pomoca-gestow/

Źródło:

JAF Polska Sp. z o.o.

Related posts

Leave a Comment