Trendy tarasowe. Ponadczasowe szarości i geometryczne kształty

Posadzki

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniego materiału nawierzchni. Obecnie, większość tarasów budowanych na gruncie najczęściej wykonuje się z płyt lub kostek betonowych. Wynika to ze stale rosnącej liczby dostępnych wzorów, ich wysokiej estetyki, ale także walorów użytkowych, takich jak trwałość, niska podatność na uszkodzenia, odpowiednia antypoślizgowość czy łatwa i nieabsorbująca konserwacja. Znaczenie ma również cena, która jest konkurencyjna w stosunku do innych materiałów dostępnych na rynku.

Zrób taras na szaro

Po wyborze materiału na taras należy zastanowić się nad jego kolorystyką. Tu niepodzielnie, podobnie jak w poprzednich sezonach, królują szarości. Są one niezwykle uniwersalne i neutralne, dlatego doskonale sprawdzają się w każdej aranżacji. Szary kolor jest spokojny i kojący, a do tego stanowi idealny kontrast dla zielonej roślinności. Choć niektórym szarość może wydawać się nudna i nieco pospolita, to jednak wcale tak nie jest … a najlepiej świadczą o tym dostępne na rynku produkty do aranżacji przestrzeni, zarówno tej wokół domu, jak i wykorzystywane w projektach wnętrz.

Trendy tarasowe
Taras z cieniowanych kostek betonowych,
fot. Polbruk

Wiele z nich jest dostępnych właśnie w tym eleganckim i lubianym kolorze. Betonowe płyty tarasowe występują w różnych wariantach kolorystycznych, prawie każda linia produktowa może jednak pochwalić się dostępnością wielu odcieni szarości. Płyty różnią się między sobą tonacją oraz kształtem i wielkością. Dzięki temu liczba możliwych aranżacji tarasowych jest naprawdę ogromna. Każdą z nich bez problemu można dopasować do indywidulanych gustów i potrzeb, tak więc „szaro” na pewno nie znaczy „nudno”.

Heksagonalny wzór idealny na taras

Oprócz szarości w tym sezonie warto postawić też na geometrię kształtów. Na rynku dostępnych jest wiele betonowych płyt tarasowych w typowym kształcie prostokątów i kwadratów, ale można też znaleźć o wiele bardziej oryginalne rozwiązania.

Trendy tarasowe
Taras z szarych kostek betonowych,
fot. Polbruk

Ciekawą propozycją są płyty betonowe o geometrycznych, lecz intrygujących kształtach, które wychodzą poza klasyczny prostokąt. Takim właśnie designem cechuje się płyta Polbruk Exa. Jej kształt nawiązuje do dobrze znanego w architekturze hekasgonu. Został on jednak lekko zmodyfikowany, dzięki czemu zyskał nowy wyraz i nabrał większego dynamizmu.

Sprawdź również:

http://architektura.info.pl/2021/04/13/zloto-i-kolory-ziemi-w-luksusowym-apartamencie/

We współczesnej architekturze kształt heksagonu z powodzeniem zastosowano w wielu nowoczesnych budynkach. Znajduje się na przykład na elewacji instytutu naukowego La Trobe w Melbourne. Stał się on również inspiracją dla projektantów National Aquatics Center Water Cube, czyli pływalni, którą wzniesiono specjalnie na igrzyska olimpijskie w Pekinie.

Trendy tarasowe
Kostki betonowe przed domem w odcieniach szarości,
fot. Polbruk

Heksagon jest też chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Hitem są na przykład półki na książki czy lustra o takim kształcie. Płyta Exa, swoim oryginalnym designem wpisuje się w najnowsze trendy we wzornictwie. Dodatkowo podkreśla to fakt, że występuje w dwóch niesłychanie uniwersalnych i nowoczesnych kolorach: taupe oraz folk. Nazwa pierwszego z nich pochodzi od francuskiego słowa „taupe” oznaczającego kreta.

Trendy tarasowe
Taras z szarych kostek betonowych,
fot. Polbruk

Później słowo to określało kolor futra tego sympatycznego zwierzaka, a następnie dało wspólną nazwę całej gamie kolorów będących połączeniem szarości i beżu. Drugi z kolorów, folk, najkrócej można opisać jako zróżnicowaną tonalnie jasną szarość. Płyta Exa ma wymiar 56,3×43,2 cm i grubość 4,5 cm, może być wykorzystywana na tarasy, ale również na alejki i ogrodowe ścieżki. Jej oryginalny kształt, wyszukane odcienie kolorystyczne i gładka faktura, gwarantują doskonały efekt wizualny każdej aranżacji, w której pełni główną rolę.

Czas wielkiego formatu

Niesztampowy design w połączeniu z szarością nie jest jedynym pomysłem na modny taras przy domu. Niezwykle popularne są również wielkie formaty, czyli płyty takie jak Polbruk Magna lub Lamell. Posiadają one geometryczny, prostokątny kształt oraz minimalistyczny charakter, który doskonale komponuje się z nowoczesnymi, a także bardziej klasycznymi aranżacjami. Magna to jedna z większych płyt betonowych dostępnych na rynku. Posiada wymiary: 100×75 cm i 50×75 cm.

Trendy tarasowe
Taras z szarych kostek betonowych ,
fot. Polbruk

Wśród dostępnych kolorów znajduje się melanżowa szarość nerino. Alternatywą może być płyta Polbruk Lamell. Ma nieco mniejszy format: 60×40 cm i jest dostępna w gładkiej fakturze w dwóch odcieniach szarości – nerino i stalowym, natomiast w płukanej – w melanżowym kolorze ritmo_d.

Trendy tarasowe
Cieniowana kostka w kolorze szarości na tarasie,
fot. Polbruk

Porównując oba wielkoformatowe rozwiązania, należy zaznaczyć, że płyta Lamell, ze względu na grubość 4,5 cm, jest dedykowana nawierzchniom tarasowym, natomiast płyty Magna można zastosować również na podjazdach czy placach. Wynika to z dostępnych grubości 8 i 10 cm. Grubość 8 cm może być stosowana w ruchu samochodów do 3,5t; a 10 cm – w przypadku ruchu pojazdów powyżej 3,5t.

Mniejsze, ale równie inspirujące

Zwolennikom bardziej tradycyjnych rozwiązań, którzy nie są przekonani do odważnego designu lub wielkiego formatu, do budowy nawierzchni tarasowej można polecić mniejsze elementy. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest wykorzystanie kostek lub płyt o różnych wymiarach proponowanych w ramach jednej linii produktowej. Stwarza to możliwość realizacji interesujących układów geometrycznych oraz ułożenia swoistej mozaiki. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest kostka Polbruk MultiComplex.

Trendy tarasowe
Kostka w odcieniach szarości na tarasie,
fot. Polbruk

Jest ona dostępna w trzech wymiarach: 60×40 cm, 40×40 cm i 20×40 cm oraz gładkiej fakturze. Do modnych szarości należy tu kolor nerino. MuliComplex pozwala tworzyć nieoczywiste kombinacje z minimalistycznych w wyrazie komponentów. Podobnie dużą swobodę w aranżacji inspirujących wzorów daje płyta Polbruk Oland.

Trendy tarasowe
Taras z płyt w kształcie sześciokąta w odcieniach szarości i brązu,
fot. Polbruk

Występuje również w trzech wymiarach 14×28 cm, 14×42 cm oraz 14×56 cm i aż czterech odcieniach szarości: białym, nerino, stalowym i bazaltowym. Ważną cechą płyt Oland, o której warto wspomnieć jest to, że oprócz układania w sposób klasyczny (naprzemiennie), można ją też układać w jodełkę. Dzięki temu może odwzorowywać na tarasie parkiet.

Trendy tarasowe
Taras z płyt w kształcie sześciokąta w odcieniach szarości,
fot. Polbruk

Jak zatem wybrać najmodniejsze rozwiązanie w tym sezonie? Najlepiej zaufać własnemu zmysłowi estetycznemu, pamiętając o tym, że aranżacja tarasu i przestrzeni wokół domu zawsze powinna być spójna stylistycznie z bryłą budynku. Nawierzchnia w odcieniach szarości, wykonana z prefabrykatów betonowych na pewno doskonale się sprawdzi, ze względu na trwałość, funkcjonalność i uniwersalność kolorystyczną. Przy aranżacji tarasu olbrzymie znaczenie mają również dodatki i rośliny, często to właśnie one przesądzają o jego klimacie. Właściwie zaprojektowana tarasowa aranżacja będzie zapraszać domowników do odpoczynku i relaksu.

Zobacz także:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/04/13/w-pandemii-rosnie-sprzedaz-plyt-gazowych-bez-plomieni/

Źródło:

Polbruk S.A.

Related posts

Leave a Comment