Jak stworzyć bezpieczny i zdrowy dom?

bezpieczny dom

W domu odpoczywamy i regenerujemy organizm po trudach dnia codziennego. Dlatego jakość wnętrz, w których przebywamy, ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia. Planując budowę lub generalny remont domu, w pierwszej kolejności skupiamy się na tym, co widać – wybieramy styl, kolory, materiały i dodatki. Jednak to, co ukryte, jest równie ważne. Agnieszka Grala, inżynier R&D z firmy Thermaflex, podpowiada, jak stworzyć zdrowy i bezpieczny dom.

Coraz bardziej świadomie podejmujemy ekologiczne decyzje dotyczące stylu życia. Dlatego warto przyjrzeć się także naturalnym możliwościom, jakie oferuje nowoczesne budownictwo. Ekologiczne domy nie tylko wpływają na środowisko zewnętrzne, ale także podnoszą komfort życia domowników oraz zwiększają ich bezpieczeństwo. Dodatkowo, wybór ekologicznych materiałów budowlanych generuje oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej.

Płuca domu

Instalacja wentylacyjna domu powinna być traktowana tak samo jak układ oddechowy. Ma ona bezpośredni wpływ na jakość powietrza, którym codziennie oddychamy. Aby stworzyć zdrowe środowisko życia, konieczne jest dokładne zaplanowanie systemu wentylacyjnego. Poprawnie zamontowana i odpowiednio zaizolowana wentylacja dostarcza właściwą ilość tlenu, usuwa zużyte i zanieczyszczone powietrze, a także poprawia wydajność systemu grzewczego.

Powietrze, którym oddychamy, musi podlegać stałej wymianie, ponieważ gromadzą się w nim różnego rodzaju zanieczyszczenia. Jednak nieodpowiednia wentylacja nie tylko źle wpływa na zdrowie domowników, ale także na sam budynek. W powietrzu może gromadzić się wilgoć, która może doprowadzić do powstania nieestetycznie wyglądających i groźnych grzybów oraz pleśni. Ponadto, gdy mamy do czynienia z nadmiarem wilgoci, wymusza ona zwiększenie wydajności ogrzewania budynku, co wpływa na wzrost kosztów utrzymania” – mówi Agnieszka Grala z firmy Thermaflex.

Zielona izolacja

Podczas budowy domu należy zwrócić szczególną uwagę na wybór ekologicznych, trwałych i bezpiecznych systemów izolacji – grzewczych, sanitarnych oraz wentylacyjnych.

“Właściwe zaizolowanie instalacji jest bardzo ważnym etapem prac budowlanych i remontowych. W przypadku tej dotyczącej ogrzewania i wody ciepłej, ograniczamy w ten sposób straty przesyłanego ciepła oraz zapewniamy jego efektywną dystrybucję. Natomiast odpowiednia izolacja instalacji wody zimnej chroni przed kondensacją pary wodnej. W obu tych przypadkach jakość izolacji instalacji wpływa na późniejsze koszty eksploatacji” – dodaje ekspertka z firmy Thermaflex.

Wybór materiałów budowlanych, które są ekologiczne i mają pozytywny wpływ na jakość życia wewnątrz domu, stanowi długoterminową inwestycję. Pozwala nie tylko ograniczyć koszty utrzymania budynku, ale również przedłużyć okres, w którym nieruchomość spełnia rygorystyczne wymagania, nie wymagając kosztownych modernizacji. Jednak jaki materiał jest najlepszy do tego celu?

Wyjątkowe produkty

Należy pamiętać, że dobrej jakości izolacja charakteryzuje się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda (λ). Materiał, z którego wykonana jest izolacja, musi być również odporny na wilgoć oraz ognioodporny. Jak wskazuje ekspertka z Thermaflex, interesującym rozwiązaniem są systemy izolacji technicznych wykonane z najwyższej jakości pianki poliolefinowej o zamkniętej strukturze komórkowej. Co wyróżnia te produkty?

Dzięki swoim właściwościom ognioodpornym, materiał zabezpiecza system przed przenoszeniem ognia i dymu w przypadku pożaru. Co więcej, zamknięta struktura pianki poliolefinowej sprawia, że materiał nie chłonie wilgoci, a tym samym zabezpiecza rury przed korozją. ThermaSmart PRO to produkty, które skutecznie ograniczają straty energii cieplnej, a przy tym posiadają wysoką odporność na uszkodzenia. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na wymagania, jakie stawia certyfikacja BREEAM i LEED, dlatego system może być wykorzystywany w nowoczesnym, zielonym budownictwie.” – wyjaśnia ekspertka.

Dzięki swoim właściwościom, system ThermaSmart PRO pozwala znacznie obniżyć koszty energii poprzez minimalizację strat ciepła, co prowadzi do redukcji wydatków na ogrzewanie wody i budynku. Ponadto, system posiada Środowiskową Deklarację Produktu (EPD) oraz certyfikat “Cradle to Cradle” Bronze. Oznacza to, że izolacja ThermaSmart PRO nie ma negatywnego wpływu na środowisko i może być w pełni poddana recyklingowi i ponownej produkcji. Ważne jest również to, że wszystkie produkty wchodzące w skład systemu posiadają certyfikat zdrowego materiału, co oznacza, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Stosowanie ekologicznych rozwiązań budowlanych i projektowanie zgodne z zasadami ekologii przynosi wymierne korzyści. Zielone budynki są bardziej przyjazne dla mieszkańców i generują oszczędności związane z kosztami eksploatacji. Wykorzystanie materiałów izolacyjnych firmy Thermaflex to ekologiczna decyzja, która opłaci się nie tylko nam, ale również przyszłym pokoleniom.

Źródło:
Thermaflex

Related posts

Leave a Comment