Podbitka dobra na wszystko

Podbitka

Drewniana podbitka to innymi słowy profilowane deski, zazwyczaj świerkowe. Można nimi wykańczać od dołu tak zwany okap budynku, ale nie tylko. Naturalnym zastosowaniem jest również główna część elewacji, dzięki czemu przy stosunkowo niedużych nakładach finansowych – w porównaniu do, na przykład, gatunków egzotycznych – otrzymujemy drewniane deski elewacyjne.

Podbitka to rozwiązanie na elegancką elewację domu, pasującą zarówno do tradycyjnej architektury, jak i bardzo nowoczesnych form. Drewno z założenia świetnie współgra z metalem i szkłem, a świerk od zawsze cieszy się dużym powodzeniem jako materiał budowlany. Nie bez powodu oczywiście. – mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.

Wiecznie zielony

Świerk pospolity, bo o nim dokładnie tu mowa, to rodzaj wiecznie zielonych drzew iglastych. Stanowią odnawialne i kontrolowane źródło drewna o szerokim zastosowaniu. Nic dziwnego, że niegdyś świerk był postrzegany wręcz jako święte drzewo. Dlatego też chętnie sadzono je przed domami i stosowano do obrzędów religijnych, a do dziś przystrajamy świerk jako świąteczną choinkę. Jego drewno wykorzystywane jest powszechnie do produkcji materiałów budowlanych, takich jak deski elewacyjne, podłogi, schody, sklejka i inne materiały płytowe. W naszych domach często posiadamy też świerkowe półki lub inne meble. Przemawia za tym duża dostępność oraz łatwość obróbki.

Podbitka
Narożnik domu z okapem, drewnianymi belkami i rynną,
Fot. JAF Polska

Przeczytaj również: Jesienne nowości od marki Nobonobo >>

A jakie praktyczne walory posiada podbitka ze świerku?

Według Sławomira Perlińskiego, eksperta JAF Polska, drewniana podbitka dachowa pełni przede wszystkim funkcję ochronną – zabezpiecza fasadę budynku oraz okap dachu m.in. przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Chroni i równocześnie zdobi elementy konstrukcji dachowej:

Jej walory wizualne możemy dodatkowo podkreślić podświetleniem. Wybierając podbitkę dachową wykonaną z wysokiej klasy drewna świerkowego klasy AB sprawiamy, iż dom oddycha, ma lepszą termoregulację oraz jest przyjazny dla środowiska. Podbitka świerkowa w JAF Polska oferowana jest w długościach od 3000 do 6000 mm. Do wyboru mamy profil Softline albo faza. Surowiec do produkcji pochodzi wyłącznie z kontrolowanych wycinek na terenie północnej Europy.

Podbitka
Strop poddasza z drewna,
Fot. JAF Polska

Jednak zakup podbitki to nie wszystko — warto pomyśleć o jej właściwym zabezpieczeniu. Dotyczy to całej powierzchni desek, nie tylko miejsc cięcia.

Na szczęście drewno świerkowe z łatwością poddaje się impregnacji oraz barwieniu. Jego gęstość powoduje, że jest stosunkowo lekkie, a co za tym idzie — wygodne w obróbce. Szybko schnie, dobrze znosi kleje, lazury i lakierobejce. Systematyczna konserwacja takiej podbitki zwraca się z nawiązką. Na pewno nie należy jej pomijać, jeśli chcemy mieć zdrową i piękną elewację przez lata. — dodaje ekspert z JAF Polska.

Podbitka
Drewniany dom w odcieniach żółtego,
Fot. JAF Polska

Jak widać, pewne materiały i rozwiązania są dosłownie ponadczasowe. Świerkowa podbitka to sposób na drewnianą fasadę budynku, którą łatwo dopasujemy do naszych upodobań estetycznych. Wystarczy pamiętać o impregnacji, żeby cieszyć się jej pięknym wyglądem, zapachem oraz parametrami użytkowymi. Ciepła, trwała i w dobrej cenie. Czego chcieć więcej?

Przeczytaj także: Systemy ociepleń marki Dryvit wpisane na listę ZUM programu „Czyste Powietrze” >>

Źródło:
JAF Polska

Related posts

Leave a Comment