Nowoczesna strefa wypoczynku

taras

Jednym z ważniejszych miejsc w przestrzeni zewnętrznej przy współczesnych domach jednorodzinnych jest taras, który najczęściej tworzy pomost pomiędzy salonem, a ogrodem. To właśnie na nim spędzamy najwięcej czasu wypoczywając lub spotykając się z bliskimi oraz przyjaciółmi. Aby zaaranżować go jako idealną przestrzeń do relaksu, warto postawić na stonowane kolory. Neutralne barwy koją nerwy i uspokajają wzrok, a także pięknie kontrastują z ogrodową zielenią.

Szare, beżowe i naturalne

Projektowanie przestrzeni tarasu najlepiej rozpocząć od doboru nawierzchni utrzymanej w spokojnych i neutralnych barwach. Na rynku dostępnych jest wiele ponadczasowych rozwiązań spełniających powyższe kryterium. Zasadniczo można podzielić je na dwie kategorie: duże i małe formaty. Do tych pierwszych na-leżą wielkoformatowe płyty tarasowe Polbruk Lamell. Mają one wymiar 60×40 cm i doskonale nadają się na taras ze względu na grubość 4,5 cm. Ich atutem jest też szeroka gama kolorystyczna. W fakturze gładkiej dostępnych jest sześć kolorów.

betonowe prefabrykaty
Polbruk Exa,
Fot. Polbruk

Są to trzy odcienie szarości: nerino, stalowy i bazaltowy oraz trzy tonacje beżu: latte, ivory i cortado. W fakturze płukanej płyta Lamell występuje w kolorze ritmo_d czyli połączeniu grafitu z jasną szarością. Kolorystyka prefabrykatów Lamell utrzymana jest w modnych melanżach, które dodają nawierzchni wyszukanej elegancji i oryginalności. Płyty Lamell zwykle tworzą jednolitą płaszczyznę na tarasie, ale na alejkach ogrodowych można je układać także metodą step by step. Przestrzeń pomiędzy nimi może być wypełniona trawą, drobnymi kamieniami lub grysem.

Alternatywą do płyt wielkoformatowych są prefabrykaty o nieco mniejszych wymiarach. Przykładem ta-kiego rozwiązania jest płyta tarasowa Polbruk Exa. Ma ona wyjątkowo oryginalną formę, wychodzącą po-za tradycyjny prostokąt. Kształtem nawiązuje do heksagonu i plastra miodu, które są bardzo popularne w aranżacjach wnętrz i architekturze. Bioniczne formy i nawiązania do natury to jeden z głównych trendów projektowych, Exa ma wymiar 56,3×43,2 cm, gładką fakturę i jest dostępna w dwóch eleganckich kolorach: taupe i folk. Może być układana w sposób tradycyjny lub metodą step by step czyli w równych odstępach dopasowanych do długości kroku.

betonowe prefabrykaty
Ogrodzenie Neo sofa,
Fot. Polbruk

Przeczytaj również: Podłogi do zadań specjalnych we wnętrzach publicznych>>

Cechą, która zdecydowanie wyróżnia ją spośród innych jest to, że na nawierzchni tarasu budowanego na równi z gruntem można zachować nierównomierność wynikającą z kształtu płyt i w oryginalny sposób łączyć je np. z trawnikiem, otoczakami czy drobnym grysem. Można ją też oczywiście wykończyć w sposób klasyczny czyli równą linią. Exa doskonale nadaje się nie tylko na ta-rasy, ale również na alejki i ścieżki. Jest to jedna z najbardziej oryginalnych i dizajnerskich płyt betonowych dostępnych na rynku. Doskonale komponuje się z nowoczesnymi i modernistycznymi domami, tworząc wspólnie z nimi niebanalną i atrakcyjną wizualnie przestrzeń.

Wygodne meble

W zależności od wyboru rodzaju i wielkości płyt, należy dobrać do nich pozostałe elementy, takie jak meble i inne detale. Niesłabnącą popularnością na tarasach cieszą się wiklinowe sofy i fotele, które są zwykle ozdabiane wielkimi poduchami. Bardziej ekonomicznym, ale równie efektownym rozwiązaniem, są meble z technorattanu. Wyposażenie powinno być minimalistyczne i pozbawione „barokowej” ornamentyki. War-to również rozważyć meble ogrodowe wykonane z prefabrykatów betonowych. Ze względu na odporność na warunki atmosferyczne są one niezwykle funkcjonalne, a przy tym pozwalają na indywidulaną aranżację.

betonowe prefabrykaty
L-ka Tigela ławka,
Fot. Polbruk

W tej roli świetnie sprawdzają się bloczki Neo, które są dedykowane do budowy ogrodzeń, ale można je także wykorzystać do stworzenia wygodnych siedzisk ogrodowych. Charakteryzuje je duży format 20×60 cm oraz wysokość 10 lub 5 cm. Pustaki Neo mają geometryczny prostokątny kształt, gładką fakturę i nowoczesną kolorystykę utrzymaną w odcieniach szarości (stalowy i grafitowy) oraz brązu (orzechowy), a więc doskonale wpasują się w każdą kompozycję. Ciekawym zabiegiem stylistycznym jest też wykorzystanie do budowy stylowych ławek, stołów czy funkcjonalnego paleniska ogrodowego prefabrykatów L-ka Tigela. Moduł ten ma kształt litery „L” i wymiar 42x33x 80 cm. Strefa relaksu z wygodnymi meblami ogrodowymi będzie miłym azylem, ale warto dopełnić ją jeszcze kilkoma ważnymi elementami.

Kojący szum fontanny i zieleń

Jednym z nich może być fontanna. Jej obudowę można stworzyć z betonowych elementów, takich jak murek Albero. To bardzo ciekawe rozwiązanie, gdyż łączy w sobie nowoczesny design z nutką klasyki inspirowanej dawnymi murkami granicznymi, jakie do tej pory można spotkać w Anglii czy Szkocji. Albero doskonale wpasuje się w klimat strefy relaksu, ponieważ występuje w dwóch stonowanych barwach: alpen i brenta. Obudowę fontanny można wykonać metodą na sucho lub na mokro, czyli z użyciem zaprawy. Druga metoda zwiększa stabilność konstrukcji, ale wymaga zastosowania 30-40 cm fundamentu betonowego lub wkopania dolnych elementów w ziemię na odpowiednią głębokość. Po wykonaniu obudowy należy umieścić w niej nieckę, a następnie ustawioną pionowo rurę i podpiętą do niej pompę, która będzie tłoczyła wodę do góry.

betonowe prefabrykaty
Murek Albero fontanna,
Fot. Polbruk

W ogrodzie, oprócz wodotrysku, nie może zabraknąć odpowiednio zaprojektowanej zieleni. W nowoczesnych ogrodach bardzo często jest ona umieszczana w kubistycznych donicach, takich jak na przykład Tigela. Posiada ona wymiar 40×40 cm, około 30 cm wysokości oraz występuje w dwóch kolorach – stalowym i grafitowym. Zasadzimy w niej praktycznie wszystko: od karłowatych drzewek, poprzez ozdobne trawy i zioła, aż po kwiaty. Zaletą donic Tigela jest również fakt, że można z nich budować większe konstrukcje, na przykład kaskady wzdłuż biegu schodów czy wertykalne ogrody. Oryginalne i stylowe donice można też stworzyć z elementów L-ka Tigela. Rośliny warto oczywiście zasadzić poza donicami, a przed tarasem po-siać trawę. Ciekawym i wartym polecenia rozwiązaniem jest także stworzenie suchych ogrodów deszczowych, które pozwolą na przefiltrowanie wody deszczowej i jej stopniowe uwalnianie do gleby. Do aranżacji takiego ogrodu można użyć takich roślin, jak skrzyp zimowy, kosaciec syberyjski, mięta wodna czy to-jeść rozesłana.

Zakątek prywatności

Odpowiednio dobrane elementy aranżacji przestrzeni to jednak nie wszystko. Aby zachować intymny charakter strefy relaksu, warto rozplanować wokół niej ogrodzenie z betonowych prefabrykatów. Otoczenie domu najczęściej determinuje charakter i wygląd ogrodzenia. Jeśli dom znajduje się w ruchliwej okolicy z dużym natężeniem hałasu, warto wznieść pełne ogrodzenie. Jeżeli posesja jest położona w spokojnej okolicy o niskim zagęszczeniu zabudowy, dobrym pomysłem będzie ogrodzenie z wykonanymi z metalu czy drewna ażurowymi przęsłami. W jednym i w drugim przypadku można je wybudować z bloczków ogrodzeniowych Neo.

betonowe prefabrykaty
Ogrodzenie Neo, grill, L-ka Tigela, ławka,
Fot. Polbruk

Strefa wypoczynku w ogrodzie to bardzo ważne miejsce, gdzie regenerujemy siły, a także spotykamy się z rodziną i znajomymi, dlatego tak istotne jest jej właściwe zaprojektowanie. Pomogą w tym prefabrykaty betonowe, z których można wykonać nawierzchnie, elementy małej architektury, a także ogrodzenie, chroniące prywatność.

Przeczytaj również: Cosentino uruchamia jedną z największych instalacji fotowoltaicznych na własny użytek w Europie >>

Źródło:
Polbruk S.A.

Related posts

Leave a Comment