Wymarzona łazienka – czyli jaka?

Aranżacje wnętrz

Łazienka utrzymana w naturalnej tonacji połączonej z morskim niebieskim? A może pralka ukryta w zabudowie harmonizującej z drewnopodobnymi płytkami? Tak jak w przypadku pozostałych pomieszczeń, również i w kwestii łazienek wyznaczane są co roku trendy, wskazujące najmodniejsze w danym sezonie rozwiązania. Jednak mimo zmieniającej się mody, warto kierować się pewnymi i stałymi zasadami, które pomagają w funkcjonalnej aranżacji łazienek – czy to w przypadku tych dużych, czy tych o mniejszym metrażu. O jakich najważniejszych elementach trzeba pamiętać, aranżując wymarzoną łazienkę?

Jak mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR, na początku weźmy pod uwagę przede wszystkim układ funkcjonalno-przestrzenny.

-Choć łazienka pełni funkcję sanitarną, równie ważny jest dla nas jej wygląd, ściśle dopasowany do naszych oczekiwań i upodobań aranżacyjnych. Jednak planując wyposażenie łazienki, na chwilę odłóżmy na bok kwestie dekoracyjne i skupmy się na jej układzie funkcjonalno-przestrzennym, czyli zachowaniu odpowiednich odległości niezbędnych do tego, aby łazienka była wygodna. Pierwszym z przykładów jest prysznic – potrzebujemy na niego minimum 90×90 cm. Choć możliwe są jego mniejsze wymiary to uważam, że są one dobrym rozwiązaniem dla hoteli i mieszkań pod wynajem, a do codziennego funkcjonowania potrzebujemy jednak większej przestrzeni.

Wymarzona łazienka
Aranżacja łazienki w odcieniach szarości,
fot. DOMAR

Architektka Galerii Wnętrz DOMAR dodaje także, że w kwestii wyboru umywalki dobrze jest, gdy ma ona co najmniej 40 cm szerokości.

– Oczywiście ważne jest również to, aby przy przemieszaniu się po łazience nie „obijać się” o wyposażenie, dlatego – na przykład – ustawianie na siłę dwóch umywalek nie będzie mieć sensu. Można ustawić jedną większą, jeśli miejsce na to pozwala, z dwiema bateriami w razie konieczności.

Jakimi zasadami kierować się w przypadku ścian i podłóg? Przede wszystkim w przestrzeniach, gdzie jest mokro, wykorzystajmy materiał odporny na wodę. W strefie umywalki warto zabezpieczyć przestrzeń, np. płytką do wysokości 120 cm od podłogi, w przypadku prysznica czy wanny weźmy pod uwagę wysokość około dwóch metrów.

-Łazienkę możemy pomalować także farbą wodoodporną, a jednocześnie zmywalną. W przypadku podłogi, bardzo dobrym rozwiązaniem będą płytki podłogowe lub panele winylowe, wyjątkowo wodoszczelne i imitujące drewno lub kamień. W strefie prysznicowej mamy do wyboru brodzik albo powrót do płytek. Coraz częściej w trendach zachodnich pojawiają się łazienki bez płytek, w całości pomalowane. Oczywiście są fototapety, które są odporne na działanie wody. Nie zapominajmy także o drewnie, jednak tym odpowiednio zaimpregnowanym. – wyjaśnia architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Styl taki jak lubisz

A jaki styl będzie zawsze pasował do naszej łazienki? Jak wyjaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka, w ostatnim czasie bardzo popularne stały się płytki wielkoformatowe i odejście od tych klasycznych, małych – zwłaszcza, gdy planujemy przestrzeń nowoczesną i minimalistyczną:

-Chodzi tutaj o płytki o wymiarach przynajmniej 60×60 cm lub 80×80 cm i również większe – 120x60cm 120x240cm. Dzięki mniejszej ilości „podziałów”, łazienka wydaje się bardziej czysta i nowoczesna. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to tak naprawdę wybierajmy to, co lubimy. Całość aranżacji zawsze możemy dopieścić sprzętami albo dodatkami – na przykład czarną lub grafitową miską wc albo umywalką o charakterystycznym kształcie, czy też kolorze. Coraz częściej widzimy także powrót do stylów z dawnych epok i wyposażenia retro, tak jak w przypadku czarno-białych płytek podłogowych albo ornamentowych i oczywiście wolnostojących wanien. To pięknie łączy się ze stylem glamour, którego wyznacznikiem jest eleganckie bogactwo, widoczne na przykład w złotych i srebrnych dodatkach lub kryształowym oświetleniu. Jeżeli właśnie taki nurt jest dla nas najbardziej atrakcyjny, nie bójmy się zamontować dużego, kryształowego żyrandola czy też wzbogacić wnętrze w szafki w stylu ludwikowskim.

Wymarzona łazienka
Łazienka w odcieniach szarości z elementami imitacji marmuru,
fot. DOMAR

Zobacz również:

http://architektura.info.pl/2021/06/29/wspolpraca-z-architektem-wszystko-co-powinniscie-wiedziec/

Architektka Galerii Wnętrz DOMAR dodaje również, że z drugiej strony do dyspozycji mamy trendy zwracające się ku naturze, często widoczne w kwestii wyboru podłogi.

– W stylu eco na pewno sprawdzi się podłoga winylowa, drewniana – egzotyczna lub płytki nawiązujące do naturalnych kamieni i betonu. Jeżeli lubimy naturalne akcenty aranżacyjne, możemy dodać pień drewna jako stolik lub dekorację, co doda wnętrzu naturalnego klimatu.

Porady dla małych

Duże łazienki dają większe możliwości aranżacyjne. A co w sytuacji, gdy nasza przestrzeń łazienkowa posiada mały metraż?

-Przy małej powierzchni łazienki wykorzystujmy jasne barwy lub naturalnie wyglądające materiały – dodadzą one przytulności i optycznie lekko powiększą wnętrze. Aranżujmy także przestrzeń meblami do zabudowy, ponieważ zwiększą one miejsce do przechowywania i wykorzystają wszystkie dostępne powierzchnie.

Wymarzona łazienka
Łazienka w odcieniach szarości z elementami drewna,
fot. DOMAR

Oprócz tego, stosujmy także duże lustra nie tylko nad umywalką – zamiast płytek, można na fragmencie ściany umieścić lustro do podłogi do sufitu. Powiększy ono optycznie naszą łazienkę i doda głębi. Dobrym rozwiązaniem jest szafka nad toaletą wiszącą – zwłaszcza z lustrem. – podsumowuje Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Jeżeli w dalszym ciagu będziemy mieć problem z odpowiednim zaaranżowaniem łazienki, warto udać się na bezpłatne porady do Galerii Wnętrz DOMAR. Udzieli ich architektka wnętrz – Sylwia Gulewicz-Wysocka, sprawiając, że nasza łazienkowa przestrzeń będzie funkcjonalna i przestrzenna.

Sprawdź również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/06/22/rola-okien-w-zielonym-budownictwie/

Źródło:

DOMAR

Related posts

Leave a Comment