Domek dobry na wszystko

Architektura

Ekipa budowlana, pozwolenia, droga dojazdowa — nie każdy ma do tego głowę. Współczesna zabudowa szeregowa to alternatywa dla developerskich mieszkań. Możemy kupić gotowy segment, który wystarczy wykończyć i zadbać o jego najbliższe otoczenie.

Jednak wszystko ma swoje plusy, jak i minusy. Zdarza się, że pomimo większego metrażu oraz ogrodu… nadal brakuje miejsca. Zwłaszcza, że na wielu nowo powstających osiedlach domków jednorodzinnych nie znajdziemy garaży albo mieści się w nich góra jeden samochód. Co wtedy?

Wolno(ś)ć Tomku w swoim domku… narzędziowym

Odpowiedź stanowią ogrodowe konstrukcje, które nie podlegają prawu budowlanemu. Optymalnym materiałem do ich wykonania jest drewno. Przede wszystkim drewniany domek nie nagrzewa się do czerwoności tak, jak jego blaszane odpowiedniki. Konstrukcja drewniana jest też lżejsza niż stalowa. Z łatwością dopasujemy ją do naszych potrzeb i gabarytów przechowywanych wewnątrz akcesoriów. Oprócz łatwego montażu, do ich zalet możemy śmiało zaliczyć estetyczny wygląd. Domki i samochodowe wiaty z drewna, czyli carporty, bez trudu wpisują się w otoczenie nowoczesnego, minimalistycznego domu.

domki, samochodowe wiaty z drewna, carporty
Drewniany domek na narzędzia oraz rowery,
fot. JAF

-Niegdyś najpopularniejszym wyborem było tzw. mokre drewno z pobliskiego tartaku – tanie i łatwo dostępne. Na tym jednak jego plusy się kończyły. A dlaczego? Kluczowy jest prawidłowy stopień wysuszenia. Świeżo ścięte drewno ma wilgotność na poziomie 50%. Jednak zawartość wody może bez problemu dochodzić nawet do 70%, jeśli drewno zostało ścięte latem. W efekcie nagminnie kurczyło się, pękało oraz skręcało, a razem z nim — cała konstrukcja. Trudno było również uniknąć narastających problemów z pleśnią oraz grzybami. – wyjaśnia ekspert firmy JAF Polska.

Zobacz również:

http://architektura.info.pl/2021/06/01/beton-potrafi-inspirowac/

Drewno konstrukcyjne poleca się do ogrodu

Obecnie na rynku z łatwością kupimy wytrzymałe materiały konstrukcyjne z drewna, które z założenia przeznaczone są do budowania. Wyróżniamy więc drewno lite C24, KVH, KVH Duo/Trio i BSH. Ze względu na klasę wizualną drewna rozróżniamy jeszcze Si do zastosowań widocznych oraz NSi dla elementów niewidocznych. Każde z nich będzie dobrym wyborem — nieporównywalnie lepszym niż drewno mokre.

domki, samochodowe wiaty z drewna, carporty
Zewnętrzna szopa ogrodowa na wiosnę, z drewutnią,
fot. JAF

„Drewno konstrukcyjne powstaje na bazie świerku lub sosny. Jednak jest fabrycznie strugane i suszone, a jego wilgotność wynosi 15-18% (lite C24). Dzięki dobrej stabilności wymiarowej — charakteryzuje się niską podatnością na skręcenia oraz mikropęknięcia. Jest też znacznie odporniejsze na działanie wilgoci i wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Co więcej, wraz ze spadkiem zawartości wody w drewnie, spada też zawartość substancji wabiących insekty. Klejone drewno oferuje większe możliwości nośne oraz jeszcze lepszą stabilność wymiarową. Do wyboru mamy wiele przekrojów i grubości, więc każdy dobierze coś dla siebie i planowanych zastosowań.” — mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna budowlanego

Dla finalnego utrwalenia efektu warto je zabezpieczyć. Na zewnątrz sprawdzi się lazura olejna np. Saicos, natomiast wewnątrz wystarczy olej UV. Lazura olejna Saicos odróżnia się od oleju tym, że posiada w sobie biocydy. Chronią one drewno przed działaniem alg i grzybów, zgnilizną oraz pleśnią. Olej wnika w pory drewna, a na powierzchni tworzy powłokę hydrofobową.

Termoświerk i podbitka świerkowa

Co na boki? Piękne i trwałe deski elewacyjne – na przykład Termoświerk:

„Termowany świerk ma łagodniejsze sęki niż Termososna, natomiast równie wysoką wytrzymałość. Drewno zostało pozbawione nadmiaru wilgoci i żywicy. Posiada znakomitą stabilność wymiarową oraz jest odporne na zmiany pogodowe. Nietoksyczne, ekologiczne i dostępne w trzech różnych profilach. Legitymuje się kompletem zalet drewna termowanego. Niestety nie wszystkie deski na rynku są termowane tymi samymi metodami. Innymi słowy — ich parametry mogą się drastycznie różnić. Najwyższą jakość produktów oferowanych w JAF Polska rozpoznasz po znaku towarowym ThermoWood®.” — tłumaczy Darina Lazarova, ekspert JAF Polska w kwestii tarasów i elewacji.

domki, samochodowe wiaty z drewna, carporty
Narzędzia ogrodowe w małej szopie. Łopaty, grabie, dzban na wodę i sprzęt ogrodniczy,
fot. JAF

Podbitka świerkowa to atrakcyjne cenowo rozwiązanie, charakteryzujące się naturalnie jasną barwą i pozwalające na wybarwianie na dowolny kolor. Można również skorzystać z szorstkiej elewacji świerkowej w ponadczasowym skandynawskim stylu.

Porządek musi być

Drewno konstrukcyjne to recepta na lekką oraz wytrzymałą konstrukcję domku narzędziowego. Pomieszczenie gospodarcze możemy połączyć bezpośrednio z wiatą na samochód, zyskując na terenie posesji funkcjonalny carport. Pod dachem zaparkujemy bezpiecznie auto i przechowamy kolekcję akcesoriów. Zarówno tych typowo ogrodowych, motoryzacyjnych, jak i sezonowych. Możemy pokusić się o modne wykończenie dachem z blachy na rąbek, a nawet efektowne przeszklenia. W końcu, jeśli tylko zechcemy, drewniany domek pomieści w sobie też saunę, ogrodową kuchnię lub plenerową siłownię.

Elewacja z termoświerku współgra wizualnie z drewnianym tarasem, a odpowiednia impregnacja wydłuża ich żywotność. W przypadku zakupu drewna konstrukcyjnego oraz świerkowego, w JAF Polska możemy skorzystać z usługi malowania maszynowego na wybrany kolor — połączonego z ochroną przeciwogniową.

Zobacz również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/05/31/spawanie-na-zimo-zrob-to-sam/

Źródło:

JAF

Related posts

Leave a Comment