Ukłon w stronę klasyki, ogród formalny w nowoczesnej interpretacji

Architektura

Właściciele domu jednorodzinnego w Monachium marzyli o ogrodzie, który będzie korespondował z klasyczną architekturą budynku. Projekt powierzyli warszawskiej pracowni Studio Organic. Aga Kobus i Grzegorz Goworek zdecydowali się na styl formalny, aby dom i otoczenie stworzyły spójną całość.

Ogród formalny
Dom z ogrodem,
fot. Studio.O.

Zobacz także:

http://architektura.info.pl/2021/04/26/szarosc-i-dab-zagladamy-do-funkcjonalnego-mieszkania-we-wlochach/

Oswojona klasyka

Aby stworzyć odpowiednie warunki na terenie inwestycji, architekci rozpoczęli pracę od instalacji drenażu. Wcześniej woda zalewała teren wokół domu, co uniemożliwiało osiągnięcia pożądanego efektu wypielęgnowanego trawnika. Usunięto też większość zastanych nasadzeń, poza brzozą i śliwowiśniami. Budynek jest klasycyzujący, więc ogród też utrzymano w formalnym stylu.

ogród formalny
Ogród inspirowany tradycyjnymi ogrodami pałacowymi,
fot. Studio.O.

Znalazło się tu między innymi dużo zimozielonych strzyżonych krzewów, nawiązujących do tradycyjnych ogrodów pałacowych. Formalny szkielet uzupełniono krzewami sezonowymi. Kompozycję wzbogacają cisy, laurowiśnie, rumianka japońska i barwinek.

Azyl w miejskiej dżungli

Poza roślinnością, zadbano również o miejsca przeznaczone do wypoczynku. W ogrodzie powstały trzy przeszklone altany, jedna z nich została dobudowana do domu, stanowiąc przedłużenie strefy dziennej. Kolejna znalazła się przy basenie. Jej centralnym punktem jest duże, okrągłe łóżko ogrodowe Tribù.

ogród formalny
Przeszklona altana w ogrodzie,
fot. Studio.O.

Ostatnia, trzecia altana z jadalnym stołem to miejsce przeznaczone do spotkań i celebrowania posiłków na świeżym powietrzu. Dopełnieniem całości są dekoracyjne detale: ręcznie wykonywane donice z belgijskiej manufaktury Atelier Vierkant wyeksponowane na postumentach oraz fontanna z wizerunkiem lwa.

Ogrody są szczególnym miejscem dla mieszkańców miast, dlatego projektując je, staramy się stworzyć w nich jak najwięcej miejsc sprzyjających relaksacji. Tak było również w przypadku realizacji w Monachium – opowiada Grzegorz Goworek.

ogród formalny
Dobudowana altana do domu stanowiąca przedłużenie strefy dziennej,
fot. Studio.O.

-Chcemy tworzyć miejsca przyjazne człowiekowi, dalekie od zgiełku, nawet jeśli znajdują się w centrach wielkich miast. Projektujemy tak, aby wspierać relacje człowieka z naturą – dodaje Aga Kobus.

Sprawdź również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/04/23/jak-dobrac-izolacje-instalacji-sanitarnych-i-grzewczych/

Źródło:

Studio.O. 

Related posts

Leave a Comment