Jak urządzić kuchnię w kształcie litery U?

Architektura wnętrz

Kuchnia w kształcie litery U najczęściej kojarzy się z niewielkim pomieszczeniem. I słusznie, bo modne dziś otwarte kuchnie wiążą się ze sporym metrażem. Litera U sprawdza się w kuchniach prostokątnych i kwadratowych. Te pierwsze są zazwyczaj znacznie węższe, jednak najczęściej mamy do czynienia z układem dwóch dłuższych równoległych ścian oraz trzeciej krótszej. Choć takie pomieszczenia nie są zbyt wdzięczne do urządzania, małe kuchnie w kształcie litery U wcale nie muszą być nudne. Najważniejsze jest, by oprócz atrakcyjnej aranżacji, kierować się również funkcjonalnością. Jak zatem zaprojektować przestrzeń w kuchni w kształcie litery U?

Uważaj na ustawienie!

Kuchnia w kształcie litery U jest zwykle wąskim pomieszczeniem. Właśnie dlatego warto pamiętać, aby wnętrze nie zostało niepotrzebnie przytłoczone dużą ilością wyposażenia:

Kuchnia w kształcie litery "U"
Kuchnia z blatem imitującym ciemny marmur w kształcie litery U,
fot. SOLGAZ

Zrezygnujmy z masywnych górnych szafek, które mogą zabrać sporo kuchennej przestrzeni. Zamiast nich, postawmy na znacznie mniej siermiężne półki, które dodadzą wnętrzu „lekkości”. Dolne szafki są na tyle pojemne, że z powodzeniem pomieszczą niezbędne naczynia i przybory kuchenne. Nie zapominajmy też o narożnikach – często te „rogi” nie są zagospodarowane dolnymi szafkami, a to duży błąd, ponieważ tracimy w ten sposób wiele cennego miejsca – podpowiada Kamila Prałat, ekspert firmy SOLGAZ.

Zobacz również:

http://architektura.info.pl/2021/04/16/radzimy-jak-urzadzic-pokoj-nastolatka/

Oprócz tego, ważnym aspektem jest także dostęp do światła dziennego. Jeżeli mamy w kuchni okno, zagospodarujmy pod nim miejsce na strefę roboczą – zlewozmywak oraz blat roboczy. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie lodówki i kuchenki na którejś z dwóch dłuższych bocznych ścian. W przypadku tej krótszej, spróbujmy umiejscowić tam właśnie zlew. Dzięki tego typu układowi, kuchnia w kształcie litery U zyska nie tylko o wiele więcej miejsca, ale pozwoli na wysoce funkcjonalne oraz szybkie przygotowywanie posiłków.

AGD to klucz

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery U nie może obejść się również bez odpowiedniego sprzętu AGD. Jakie najlepiej wybrać? Jak mówi ekspertka firmy SOLGAZ, polskiego producenta sprzętu AGD, kluczem w tej sytuacji będzie zabudowa kuchenna:

Kuchnia w kształcie litery "U"
Kuchnia z blatem imitującym jasny marmur w kształcie litery U,
fot. SOLGAZ

Piekarnik, okap, lodówka czy płyta gazowa – wszystko musi się pomieścić. Dziś królują sprzęty do zabudowy, które idealnie wkomponowują się w meble i stają się przez to mniej „widoczne”. Okap do kuchni w kształcie litery U jest jak najbardziej wskazany – tu sprawdzą się modele kominowe montowane do ściany. Mile widziany jest również piekarnik do zabudowy, który możemy umieścić zarówno pod płytą kuchenną, jak i w tak zwanym słupku. To drugie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne. Dzięki niemu korzystanie z urządzenia jest znacznie bardziej komfortowe. Pozostaje jeszcze płyta gazowa. Do kuchni w literę U wybierzmy tę najbardziej funkcjonalną i oszczędną.

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej oszczędnych rozwiązań jest innowacyjna płyta gazowa bez płomieni. Rozwiązanie opatentowane przez SOLGAZ opiera się na ukryciu paliwa pod taflą szkła, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne i czyste gotowanie na gazie. Wyjątkowe wzornictwo i szerokie możliwości oferowane przez dodatkowe funkcje pozwalają cieszyć się każda chwilą spędzoną na gotowaniu. W ofercie polskiego producenta znajduje się kilka linii płyt gazowych o ciekawych funkcjonalnościach, takich jak możliwość sterowania czasem i temperaturą, kontrola rodzicielska czy opcja Stop&Go, która pauzuje pracę kuchenki. Płyty dostępne są w różnych wymiarach z różną liczbą pól grzewczych oraz dodatkowymi, darmowymi polami, które nie pobierają gazu.

Kuchnia w kształcie litery "U"
Kuchnia w białym odcieniu w kształcie litery U,
fot. SOLGAZ

Kuchnia w kształcie litery U to doskonałe rozwiązanie dla mniejszych kuchni, jednak jak najbardziej znajdzie swoje zastosowanie również i w większych pomieszczeniach. Wówczas mamy większe pole do działania, tym samym pozwalając sobie na, na przykład, modną wyspę kuchenną. Oprócz niej, w kuchni możemy umieścić duży oraz przyciągający wzrok stół jadalniany. Nie zapominajmy też o oświetleniu, które robi niemałą „robotę”. Designerskie lampy puszczane nisko na linkach czy taśmy ledowe zamieszczone pod meblami dadzą świetny efekt, tworząc piękne i wyjątkowo efektywne miejsce do przyrządzania codziennych posiłków.

Sprawdź również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/04/14/system-przeciwwilgociowy-bostik-skuteczne-zabezpieczenie-podlogi/

Źródło:

SOLGAZ sp. z o.o

Related posts

Leave a Comment