Rezydencja Baboolal – amerykański sen w Chapel Hill

Architektura wnętrz

Choć amerykańskie budownictwo różni się od europejskiego, pewne trendy dotyczące ekologii i maksy-malnego wykorzystania naturalnego światła są wspólne dla obu tych rynków.

Rezydencja
Rezydencja z drewnianym tarasem,
fot. AWILUX

Rezydencja Baboolal to przykład nowoczesnego budownictwa, funkcjonalności na miarę dużej rodziny oraz szacunku do natury. Co więcej, budynek jest zeroemisyjny, a na jego dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną.

Wyjątkowy projekt

Projekt rezydencji Baboolal zakładał stworzenie przestrzeni dającej jej mieszkańcom poczucie niczym nie-ograniczonej swobody. Jedna część domu, do której należy salon, kuchnia, jadalnia i taras, jest całkowicie otwarta. Skrzydło prywatne zostało zaprojektowane z myślą o wydzieleniu stref dla rodziców i dzieci w taki sposób, by każdy mógł czuć się nieskrępowanie i móc realizować swoje cele.

Rezydencja
Nowoczesna rezydencja z dużym ogrodem,
fot. AWILUX

Podstawową koncepcją dla rezydencji Baboolal była japońska zasada „Shakkei”, czyli zapożyczony krajobraz. Dom jest nietypowo usytuowany. Główne wejście znajduje się od strony południowej, natomiast północna strona posesji sąsiaduje z przepiękną trawiastą łąką, która należy do sąsiada. Ta strona jest dominującym widokiem, można więc powiedzieć, że widok jest „pożyczony”.

Projektantom udało się stworzyć budynek, który jest idealnie wkomponowany w naturalne otoczenie. Wykorzystując to środowisko, postawili oni również na wykończenie domu drewnem, kamieniem i stalą, co zdecydowanie wpłynęło na sam wygląd inwestycji oraz jej harmonijne połączenie z sąsiedztwem.

Z Polski do USA

Projekt Rezydencji Baboolal opiera się na gigantycznym przeszkleniu. Cała ściana salonu i jadalni została wykonana z drzwi typu HS o powierzchni aż 22m². Architektom zależało na maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła, dlatego zdecydowali się na montaż dodatkowych przeszkleń w strefie podsufitowej.

Rezydencja
Rezydencja z przeszklonymi ścianami,
fot. AWILUX

Dostawcą okien zgodnych ze standardem budownictwa pasywnego oraz spełniających wymagania projek-tu Baboolal była polska firma AWILUX. Jest to leszczyński producent stolarki okiennej i drzwiowej w klasie premium, który dostarcza nowoczesne rozwiązania zgodne z potrzebami i marzeniami inwestorów.

Sprawdź również:

http://architektura.info.pl/2021/04/14/niebanalna-aranzacja-kawalerki-na-wynajem/

W projekcie Rezydencji Baboolal znalazły się okna aluminiowe o głębokości zabudowy 75 mm w kolorze RAL 7021. Jest to czarno-szary odcień, który cieszy się rosnącą popularnością wśród wielu nowych inwe-stycji. AWILUX dostarczył efektywne energetycznie rozwiązania, których współczynnik przenikania wynosi Uw=0,9 W/m2K (dla okien referencyjnych 1230mm x 1480mm).

Rezydencja
Rezydencja otoczona lasem,
fot. AWILUX

Wszystkie okna są trzyszybowe i wyróż-niają się wyjątkową transparentnością na poziomie Lt=74%. Projektanci zdecydowali się także na montaż drzwi tarasowych typu HS z oferty AWILUX z dwoma skrzydłami jezdnymi o powierzchni 22m² oraz głębo-kości zabudowy 153 mm. Zastosowano w nich szkło bezpieczne VSG/ESG – jest to szkło laminowane har-towane o wysokiej odporności na uszkodzenia. Współczynnik przenikalności cieplnej dla okna referencyj-nego wynosi Uw=1,0.

Rezydencja Baboolal opiera się na popularnej na amerykańskim rynku technologii szkieletowej. Stolarkę AWILUX osadzono w podkonstrukcji drewnianej w strefie izolacji budynku. Wykonawcy projektu zdecydowali się na zastosowanie ciepłego montażu, który dodatkowo wpłynął na parametry termiczne całej inwestycji. Ten sposób montowania okien i drzwi ogranicza koszty zużycia energii i wydłuża życie stolarki.

Rezydencja

Projekt amerykańskiej rezydencji zakładał stworzenie funkcjonalnej, nowoczesnej, ekologicznej i jasnej przestrzeni dla całej rodziny. Wykonawcy inwestycji zdecydowali się na montaż okien polskiego producenta – firmy AWILUX – ze względu na możliwość stworzenia ogromnych przeszkleń przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów termoizolacyjnych zgodnych ze standardem budownictwa pasywnego. Wizualny efekt końcowy budynku wraz z otaczającą go roślinnością gwarantuje doznania estetyczne na najwyższym poziomie.

Zobacz także:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/04/14/jak-skutecznie-odprowadzac-wody-opadowe-z-wielkopowierzchniowych-dachow-plaskich/

Źródło:

AWILUX

Related posts

Leave a Comment