Budynek mieszkalno-usługowy Piątkowska 133 Poznań

Budownictwo

Zaprojektowany budynek zlokalizowany jest na skrzyżowaniu ulic św. Leonarda oraz ul. Piątkowskiej. Powstał na miejscu zdegradowanej przestrzeni, która była przez lata parkingiem. W założeniu projektowym istotnym elementem w myśleniu o bryle było dopasowanie się do istniejącego budynku, który posiada dość rozrzieźbioną elewację oraz dach dwuspadowy asymetryczny.

Budynek mieszkalno-usługowy
Budynek mieszkalno-usługowy w Poznaniu,
fot. Przemysław Turlej

Naszym założeniem było zatem stworzenie dachów stromych przełamanych nowoczesnymi lukarnami. To połączenie tradycyjnego dachu i nowoczesnych elementów elewacji spowodowało nawiązanie dialogu z istniejącym budynkiem. Dzięki temu zabiegowi budynek też zmienia się wraz z kątem obserwacji a jego ogląd staje się nieoczywisty.

Okna zostały skomponowane również w tradycyjnym układzie ale ich położenie zostało zaburzone. Przesunięcie stworzyły nowoczesną interpretację tradycyjnego wzoru. Dodatkowo zastosowano okna narożnikowe, które dodały lekkości i nowoczesności. Bryła została też wzbogacona o balkony, które ze względu na funkcję budynku pojawiają się od drugiej kondygnacji.

Budynek mieszkalno-usługowy
Mieszkania w Poznaniu,
fot. Przemysław Turlej

Zobacz także:

http://architektura.info.pl/2021/03/24/kamien-czy-drewno-a-moze-prefabrykaty-betonowe/

Ich duży wysięg w połączeniu z subtelnym detalem powoduje mocne zróżnicowanie kondygnacji mieszkalnych . Dookoła okien zastosowano bardzo cienkie ramki stalowe, które dzięki wysunięciu poza lico elewacji wzbogacają kompozycję o światłocień. Sama podziały elewacji w nawiązaniu do rozedrganego rytmu okien kontynuują zamysł stworzenia nowoczesnej kompozycji.

Budynek mieszkalno-usługowy
Budynek z dachem dwuspadowo asymetrycznym,
fot. Przemysław Turlej

Są one nieregularne i trzymają się tylko horyzontalnych podziałów okien. Wejście do budynku zostało wyróżnione przez zastosowanie kontrastowego koloru płyty i wsunięte do środka budynku, dzięki czemu powstał naturalny podcień. Funkcje podzielono piętrami. Na parterze i piętrze znajdują się lokale usługowe. Na kolejnych piętrach zlokalizowano mieszkania, które na ostatniej kondygnacji posiadają antresole pod dachem.

Antresole doświetlone są oknami dachowymi, które w połączeniu z dużymi oknami zapewniają w mieszkaniach dużo dziennego światła o różnych kątach padania. Budynek posiada też kondygnację podziemną, która mieści garaż. Ze względu na bardzo małą działkę wjazd do kondygnacji garażowej został zaprojektowany w formie windy samochodowej.

Budynek mieszkalno-usługowy
Budynek z lokalami usługowymi na parterze i pierwszym piętrze,
fot. Przemysław Turlej

Sprawdź również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/03/12/sukces-pilotazu-systemu-chroniacego-ptaki-przed-kolizja-z-lopatami-turbin-wiatrowych/

Źródło:

EASST ARCHITECTS

Related posts

Leave a Comment