Podłoga do zadań specjalnych. Marmoleum w projektach komercyjnych

Inspiracje posadzkowe

W projektach przestrzeni, które w ciągu dnia odwiedzają setki, a nawet tysiące ludzi, kluczową sprawą jest jakość zastosowanych materiałów. Niejednokrotnie muszą spełniać rozmaite normy czy posiadać konkretne atesty potwierdzające wytrzymałość i inne parametry techniczne.

Podłogi w punktach usługowych
Podłoga w odcieniach beżu, fot. Michał Hordowicz

Dotyczy to m.in. podłogi – w punktach usługowych powinna być odporna na ścieranie i zniszczenia, łatwa do utrzymania w czystości i – co nie mniej ważne – atrakcyjna wizualnie. W tej roli doskonale sprawdza się Marmoleum, chętnie wybierane przez architektów nie tylko ze względu na estetykę, ale też doskonałe właściwości.

Liczy się pierwsze wrażenie

Kolory używane w biurze powinny być dostosowane do rodzaju działalności w nim prowadzonej. Pierwsze wrażenie na temat przestrzeni zapada w pamięć już w momencie przekroczenia drzwi wejściowych. Właściwy wybór kolorów może zatem pomóc w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy, zarówno w oczach osób odwiedzających biuro, jak i pracowników.

Podłogi w punktach usługowych
Podłoga w odcieniach pomarańczowego, fot. M. Szymala

Doskonałym przykładem jest siedziba firmy GetResponse (dostarczającej najwyższej jakości rozwiązania dla online marketerów) autorstwa biura projektowego Tabanda, zlokalizowana w nowoczesnym kompleksie biurowym Arkońska Business Park w Gdańsku. Wykorzystano w niej Marmoleum Modular marki Forbo. Podłoga stanowi jeden z mocniejszych akcentów we wnętrzu.

Podłogi w punktach usługowych
Podłoga w odcieniach pomarańczowa, fot. M. Szymala

Wyznacza poszczególne przestrzenie: biurową, gastronomiczną, strefę wypoczynku, salę konferencyjną i recepcję. Do każdego pomieszczenia wybrano inny zestaw kolorystyczny płytek Marmoleum. Dynamiczne i słoneczne barwy w kuchni, szarości i czerń w sali konferencyjnej oraz zielenie w pokoju relaksu dobrane zostały tak by wpływać na samopoczucie pracowników i gości biura. Oryginalności i charakteru dodała forma ułożenia płytek w tzw. jodełkę.

Przyjazny punkt obsługi klienta

Projektując punkty usługowe, przyjmujące jednocześnie wielu interesantów w jednej przestrzeni, takie jak np. oddziały banków czy urzędy, trzeba zwrócić uwagę na akustykę pomieszczeń.

Podłogi w punktach usługowych
Podłoga w odcieniach czerwieni oraz pomarańczy, fot. M. Szymala

W uzyskaniu odpowiedniego efektu – wyciszenia i wytłumienia dźwięków – należy użyć odpowiednich materiałów, dlatego na podłodze doskonale sprawdzają się łatwe do utrzymania w czystości wykładziny podłogowe czy akustyczne panele ścienne.

Podłogi w punktach usługowych
Podłoga w odcieniach zieleni oraz niebieskiego, fot. M. Szymala

Modernizacja Banku Spółdzielczego „Pałuki” w Żninie zakładała zwiększenie jakości i komfortu obsługi klientów, jak również zmiany estetyki głównej placówki banku. Obejmowała salę obsługi klientów, pomieszczenia biurowe oraz zaplecze socjalne. Nowoczesna aranżacja wnętrza nawiązuje do rolniczej historii banku poprzez powtarzające się elementy imitujące kłosy.

Sprawdź również:

http://architektura.info.pl/2021/02/25/trendy-wnetrzarskie-na-rok-2021/

Podłogi w punktach usługowych
Podłoga w odcieniach zieleni oraz niebieskiego, fot. M. Szymala

W oczekiwaniu na swoją kolej klienci mogą zrelaksować się w komfortowej i przyjaznej strefie wypoczynkowej wykończonej wykładziną Flotex. Na podłogę Sali Obsługi Klienta wybrano Marmoleum, w którym wycięto znaki wskazujące kierunek poruszania się. Za projekt wnętrz odpowiedzialna była Pracownia Projektowa ZW.

Higieniczna podłoga w placówkach medycznych

W szpitalach, przychodniach i innych placówkach medycznych higiena jest na pierwszym miejscu. Łatwa do utrzymania w czystości podłoga jest więc jednym z priorytetów podczas projektowania tego typu przestrzeni.

Podłogi w punktach usługowych
Podłoga w odcieniach brązu oraz niebieskiego, fot. Maciej Szajewski

Architekci z Pracowni Architektonicznej ATRIUM wybierając materiały wykończeniowe do Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi (jeden z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce i wiodący ośrodek referencyjny w zakresie położnictwa i neonatologii, ginekologii oraz pediatrii) sięgnęli po Marmoleum marki Forbo – higieniczną wykładzinę podłogową, która jest łatwa do czyszczenia i konserwacji, a także trwała, bezpieczna i wygodna dla ruchu pieszego i na wózkach z kółkami.

Podłogi w punktach usługowych
Podłoga w odcieniach szarości oraz czerni, fot. Maciej Szajewski

Udowodniono, że produkty Marmoleum hamują wzrost i rozprzestrzenianie się bakterii i infekcji, takich jak MRSA, Norovirus i C Difficile, przyczyniając się do zdrowszego i bardziej higienicznego środowiska w każdym miejscu szpitala. Ponadto wykładziny te są przyjazne dla alergików, nie zawierają szkodliwych związków chemicznych, takich jak ftalany. Marmoleum zastosowano w rozbudowywanym pawilonie wschodnim, na łącznej powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych.

Podłogi w punktach usługowych
Podłoga w odcieniach szarości oraz żółci, fot. Maciej Szajewski

Wykładziny wykorzystane na korytarzach i w salach szpitalnych nie tylko odpowiadała szpitalnym wymaganiom, ale też oferowała duże możliwości w zakresie doboru kolorów. Na podłogach umieszczono strzałki, które są wyraźnym oznaczeniem dla personelu i pacjentów wskazującym kierunek do trzech głównych obszarów SOR-u: resuscytacyjno-zabiegowego, konsultacyjnego i terapii natychmiastowej.

Podłogi w punktach usługowych
Podłoga w odcieniach szarości oraz granatu fot. Maciej Szajewski

W projekcie zastosowano także inne produkty marki Forbo – wykładziny Flotex w poczekalniach i pokojach zabaw dla dzieci, wykładziny PCV Safestep Aqua w pomieszczeniach mokrych oraz Colorex w salach zabiegowych i serwerowni. W strefie wejściowej budynku znajdują się maty Coral, które skutecznie chronią przed wnoszonym do wnętrza brudem i zanieczyszczeniami.

Naturalne rozwiązanie do każdej przestrzeni

Trzy powyższe przykłady pokazują, że Marmoleum to produkt, który fantastycznie sprawdza się we wnętrzach komercyjnych i użyteczności publicznej o różnej specyfice i przeznaczeniu.

Podłogi w punktach usługowych
Podłoga w odcieniach brązu oraz beżu z datami, fot. Michał Hordowicz

W dzisiejszych czasach ogromne znaczenie ma fakt, że jest to materiał w pełni naturalny, powstający z surowców pochodzących ze sprawdzonych, certyfikowanych źródeł. Proces produkcyjny Marmoleum nie ma szkodliwego wpływu na środowisko.

Podłogi w punktach usługowych
Podłoga w odcieniach brązu oraz beżu, fot. Michał Hordowicz

Ponadto produkt ten ma właściwości akustyczne, nie zawiera plastiku, ftalanów ani styrenu, zapewniając bezpieczną i niskoemisyjną podłogę. Co bardzo istotne, Marmoleum może także pomóc w uzyskaniu punktów w certyfikacji LEED, Well i ILF Living Building Challenge.

Zobacz także:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/03/09/ceramika-geberit-wedlug-antonio-citterio/

Źródło:

Forbo

Related posts

Leave a Comment