Efekt na wejściu czyli reprezentacyjne schody zewnętrzne z bloków betonowych

schody z bloków betonowych

Schody przy wejściu do domu to nie tylko sposób na zniwelowanie różnic w wysokości terenu, ale również na wyeksponowanie reprezentacyjnego charakteru strefy wejściowej. Z jakich materiałów i rozwiązań skorzystać przy budowie schodów zewnętrznych, mając na względzie ich efektowny wygląd i szybkość montażu?

Schody wejściowe do domu, podobnie jak taras, często dodają domowi prestiżu i nadają unikalnego charakteru. W historii architektury schody pełniły nie tylko funkcje praktyczne, ale także miały podkreślać reprezentacyjny charakter budynku, i to zarówno wewnątrz, gdzie często projektowano niezwykle wymyślne i stylowe klatki schodowe, ale także na zewnątrz, w strefie wejściowej. Jako przykład mogą posłużyć schody przed wejściem do Pałacu Dożów w Wenecji czy te prowadzące do słynnego pałacu Schobrunn w Wiedniu. Co prawda, dziś już mało kto buduje tak okazałe budowle i umieszcza na balustradach wzdłuż schodów rzeźby czy inne elementy dekoracyjne, jednak strefa wejściowa cały czas jest bardzo ważna, a jej charakter podkreślają obecnie właśnie schody.

Schody – niejedno mają imię

Materiałów, z których można wykonać schody, jest wiele. Jednym z najpowszechniejszych jest beton, który pokrywa się okładziną ceramiczną, kamienną lub płytami betonowymi. Popularność tego rodzajów schodów jest dość duża. Mankamentem opisywanego rozwiązania jest ich praco- i czasochłonność. Wymagają wykonania betonowej podstawy oraz po jej stworzeniu wykończenia schodów okładziną, co zawsze wiąże się z dodatkowym czasem realizacji. Nieco łatwiejsze jest zamówienie schodów opartych na metalowej podkonstrukcji. Zwykle jednak przypominają one typowe schody techniczne i nie zawsze prezentują się elegancko.

Stopnie schodowe można wykonać również z drewna i choć istnieją takie, które przetrwają lata nawet w trudnych warunkach zewnętrznych, to trzeba pamiętać, że wymagają one wiele zabiegów konserwacyjnych, które również wiążą się z koniecznością poświęcenia na nie dodatkowego czasu. Na tle tych rozwiązań dobrze prezentują się schody wykonane z naturalnego kamienia, ze względu na ich trwałość. Niemniej jednak mankamentem w tym wypadku, jest ich wysoki koszt.

Biorąc pod uwagę plusy i minusy każdego rozwiązania, interesującą i bardziej przystępną dla portfela alternatywą jest wykonanie schodów zewnętrznych do domu czy ogrodu z betonowych bloków, na przykład takich jak Polbruk Grando. Ze względu na monolityczny charakter mają onetrwałość zbliżoną do kamiennych, a swoim intrygującym wyglądem uzyskanym dzięki łamanej lub gładkiej fakturze, do złudzenia przypominają naturalny kamień lub granit.

Poza tym są „wygodne” zarówno w montażu, gdyż posiadają wymiar 46×100 cm lub 40×100 cm, jak i w użytkowaniu, ze względu na optymalną wysokość stopnia wynoszącą 15 cm. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów, od szarości aż po beże i brązy, co sprawia, że sprawdzają się w aranżacjach w różnych stylach. Oprócz waloru estetycznego olbrzymią przewagą tego rozwiązania jest też prostota montażu przekładająca się na oszczędność czasu potrzebnego na wykonanie schodów. Schody z bloków betonowych w zasadzie można zbudować w jeden dzień.

Gustownie, ale szybko

W przypadku stopni Grando ciężar poszczególnych elementów wynosi około 160 kg, a ich wymiary – 46x100x15 cm lub 40x100x15 cm. Dzięki temu, biorąc pod uwagę ich masywny charakter, przy mniejszych konstrukcjach nie wymagają one budowania specjalnych podkonstrukcji, o ile stosowane są w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu lub gdy różnica w wysokości terenu do zniwelowania jest niewielka. W pozostałych przypadkach, gdy stopni jest więcej niż trzy-cztery, należy rozważyć zastosowanie rozwiązań, które ustabilizują konstrukcję. Przed przystąpieniem do jej budowy, trzeba wyznaczyć bieg przyszłych schodów w terenie oraz wybudować fundament, który umiejscawia się pod pierwszym schodkiem w biegu.

Po tej czynności należy odpowiednio wyprofilować grunt, a następnie wykonać około 20 cm warstwę ze żwiru, pospółki lub kruszywa. Nad nią umieszcza się 10 cm podbudowę z półsuchego betonu, na której następnie układa się po kolei stopnie schodowe, zaczynając od dołu. Trzeba przy tym pamiętać, aby każdy następny stopień zachodził na poprzedni na około 2-3 centymetry. Bloczki powinny być minimalnie nachylone, co ułatwi spływanie wody deszczowej ze stopnic. Koniecznie należy również uszczelnić przestrzenie pomiędzy nimi, aby zapobiec wnikaniu w te miejsca wody, co w dłuższym okresie może prowadzić do uszkodzeń. Najlepiej użyć do tego celu silikonu lub uszczelniacza poliuretanowego.


Tak przygotowane schody nadają się już do użytku i jeśli zostały wykonane poprawnie, będą służyć przez długie lata. Wykorzystanie gotowych bloków betonowych pozwala zaoszczędzić czas zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji. Konserwacja takich schodów nie jest szczególnie wymagająca, gdyż podobnie jak w przypadku płyt i kostek betonowych, oprócz zamiatania i mycia wodą, co kilka lat zaleca się przeprowadzenie ich impregnacji w celu zapobiegnięcia wnikania ewentualnych zabrudzeń w głąb struktury materiału.

schody z bloków betonowych

Źródło: materiały prasowe Polbruk S.A.

Related posts

Leave a Comment