Mała kuchnia – duże wyzwanie

Aranżacje wnętrz

Wielu z nas marzy o wielkiej, filmowej kuchni, która pomieści funkcjonalną wyspę oraz stół, przy którym usiądą wszyscy nasi bliscy i przyjaciele. Jednak rzeczywistość nie zawsze wygląda tak, jak na dużym ekranie, a my musimy mierzyć się z projektem niewielkiej kuchni. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z małą kuchnią w bloku czy niedużym aneksem kuchennym w nowoczesnym budynku mieszkalnym, o funkcjonalności i komforcie korzystania będzie stanowić jego projekt, a nie zastany metraż.

Kuchenna zabudowa

-Przestrzeń kuchenna musi być funkcjonalna. Decydując się na gotowe meble lub zabudowę przygotowaną pod wymiar, warto pamiętać, że należy właściwie wykorzystać każdy centymetr. W przypadku małej kuchni najlepiej sprawdzi się wysoka zabudowa szafkowa aż po sufit, która pomieści wszystkie kuchenne sprzęty, zastawę, artykuły spożywcze, a także inne przedmioty – niekoniecznie związane z gotowaniem. Warto zaplanować szafki z półkami o różnej wysokości, aby wszystko nam się w nich zmieściło. Ciekawym rozwiązaniem są też nowoczesne szafki narożne z obracającymi się półkami czy też szuflady z gotowymi organizerami na talerze lub szklanki – mówi Kamila Prałat z firmy SOLGAZ, polskiego producenta innowacyjnego sprzętu AGD.

Aranżacja kuchni
Wysoka zabudowa szafkowa aż po sufit,
fot. SOLGAZ

Meble na wymiar do małej kuchni mogą dodatkowo uwzględniać ergonomię pracy z wykorzystaniem niewielkiej przestrzeni. Blaty węższe niż standardowe – nawet o 5 cm – wpłyną na lekkość pomieszczenia, a przy tym nie zabiorą zbyt wiele cennej przestrzeni roboczej. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest stworzenie blatu pełniącego rolę małego stołu kuchennego, pod którym można ukryć taborety lub montaż składanego stołu ściennego.

Zobacz także:

http://architektura.info.pl/2021/07/09/elewacje-na-miare-wspolczesnej-architektury-system-elabrick-by-elastolith/

Sprzęty AGD w małej kuchni

W niewielkiej przestrzeni kuchennej bez problemu zmieszczą się wszystkie sprzęty AGD. Poszukując odpowiednich rozwiązań, warto zdecydować się na urządzenia o niewielkiej kubaturze lub takie, które można ukryć w meblach.

Aranżacja kuchni
AGD pod zabudowę – płyta kuchenna i piekarnik,
fot. SOLGAZ

-W małej kuchni zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór płyty kuchennej oraz piekarnika jako osobnych sprzętów niż tradycyjnej kuchenki wolnostojącej, która ogranicza nasze możliwości projektowe. Dzięki temu mamy możliwość ustawienia ich w wybranych przez nas miejscach oraz wyboru rozwiązań w różnych wymiarach adekwatnych do naszych potrzeb. Ze względów wizualnych, które pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie, warto zainteresować się sprzętami AGD pod zabudowę, dzięki czemu stworzymy gładką i harmonijną przestrzeń – dodaje ekspertka z firmy SOLGAZ.

Rozwiązania kuchenne dostępne w ofercie SOLGAZ spełniają wymagania kuchni o różnym metrażu. Wśród najpopularniejszych sprzętów znajdują się innowacyjne płyty kuchenne oparte na technologii gaz-pod-szkłem, które jednocześnie oferują możliwość korzystania z najtańszego paliwa w Polsce oraz cieszenia się korzyściami płynącymi z braku wystających rusztów i otwartego płomienia.

Aranżacja kuchni
Innowacyjne płyty kuchenne oparte na technologii gaz-pod-szkłem,
fot. SOLGAZ

Płyty dostępne są w wielu rozmiarach o różnej liczbie palników, dzięki czemu mogą zostać dobrane do danego projektu czy też potrzeb inwestorów. Trio kuchenne dopełniają dostępne w ofercie polskiego producenta piekarnik gazowy oraz okap – oba do zabudowy. Dzięki temu możemy się cieszyć niezwykłą funkcjonalnością sprzętów oraz ich minimalistycznym, ukrytym w meblach wyglądem.

Triki na powiększenie pomieszczenia

Wybierając meble do kuchni o małym metrażu, warto także pomyśleć o tym, jak optycznie powiększyć przestrzeń. Cenną wskazówką dotyczącą wyboru mebli jest rezygnacja z różnego rodzaju elementów dekoracyjnych, takich jak szyby ze szprosami czy witraże, które zaburzą harmonię i przytłoczą pomieszczenie.

Aranżacja kuchni
Białe szafki kuchenne oraz tapeta imitująca drewno,
fot. SOLGAZ

Na optyczne powiększenie przestrzeni ma również wpływ kolorów, dlatego warto decydować się na jasne ściany oraz meble – będą dodatkowo odbijać światło. W optycznym powiększaniu małej kuchni z pewnością przydatne będą także triki związane z oświetleniem – poza głównym źródłem światła warto postawić też na lampki podszafkowe lub zlokalizowane wewnątrz szafek z czujnikiem ruchu.

-Ciekawym rozwiązaniem jest także montaż szklanych płyt pomiędzy blatem a górną zabudową oraz wykorzystanie oryginalnych fototapet lub wzorów powiększających optycznie pomieszczenie. Warto pamiętać o tym, że mała kuchnia nie musi ograniczać naszego stylu czy też wyobraźni, jednak warto skupić się na jej funkcjonalności.– dodaje Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.

Mała kuchnia ma gwarantować nam komfort użytkowania, a przy tym być funkcjonalna i estetyczna. Projektując to pomieszczenie, musimy pamiętać o właściwym wykorzystaniu przestrzeni oraz trikach organizacyjnych i możliwościach nowoczesnych sprzętów AGD.

Sprawdź również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/07/07/lipcowe-upaly-a-rekuperacja-w-domu/

Źródło:

SOLGAZ sp. z o.o.

Related posts

Leave a Comment