Efekt od progu. Jak zaprojektować aranżację strefy wejściowej w stylu nowoczesnym?

podjazd

Najważniejszą zasadą przy kreowaniu każdej przestrzeni, w tym również tej wejściowej, jest spójność ze stylem architektonicznym, w którym został wzniesiony budynek. W tym przypadku będzie to styl nowoczesny. Stawia on na prostotę, geometryzm i funkcjonalność rozwiązań oraz opiera się na kontraście między neutralną, zwykle szarą kolorystyką nawierzchni, a soczysto zieloną roślinnością ogrodową. W takiej nowoczesnej przestrzeni, alejki oraz podjazd, czyli dwa najważniejsze funkcjonalne elementy strefy wejściowej, są bardzo często wykonywane z betonowych płyt i kostek.

Podjazd
Podjazd do garażu w odcieniach szarości,
fot. Polbruk

Modne są w szczególności elementy o dużym formacie, oryginalnym designie lub wręcz przeciwnie – cechujące się bardzo ascetycznym wyglądem. Są one często zestawiane z kolorystycznie i stylistycznie dopasowanymi dodatkami, takimi jak obrzeża, palisady czy donice. Elementy te wyznaczają poszczególne strefy, pozwalają uporządkować zieleń lub po prostu pełnią funkcję dekoracyjną. Dlatego planowanie przestrzeni przed domem warto zacząć od wytyczenia alei prowadzącej od furtki do drzwi oraz podjazdu…

Wielki uniwersalizm

Kostek i płyt betonowych, których możemy użyć do budowy nawierzchni w strefie wejściowej, jest naprawdę wiele. Musimy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, aby dobrać odpowiednią grubość elementów do sposobu użytkowania danej przestrzeni. Zasada jej prosta: im grubsza płyta, tym ma szersze zastosowanie. Płyty o grubości 8 i 10 cm sprawdzą się w miejscach o największym obciążeniu na metr kwadratowy, czyli na przykład na podjazdach, gdzie jest przewidziany duży ruch kołowy oraz poruszają się samochody powyżej 3,5 tony, ale również jako nawierzchnia ścieżki. Elementy o grubości 6 cm zazwyczaj wystarczają wszędzie tam, gdzie wjeżdżają pojazdy osobowe do 3,5 tony. Natomiast cieńsze elementy są dedykowane przestrzeniom, w których przewidywany jest wyłącznie ruch pieszy.

Podjazd
Schody przed domem w odcieniach szarości,
fot. Polbruk

Przeznaczenie płyt podane jest zawsze w tzw. deklaracji właściwości użytkowych wyrobu, udostępnianej przez każdego producenta i warto je sprawdzić przed zakupem wybranego produktu. Podsumowując, „grube” płyty są najbardziej uniwersalne. Przykładem takiego rozwiązania, które doskonale zaprezentuje się w nowoczesnej aranżacji, zarówno na ścieżce, jak i podjeździe, jest płyta Polbruk Magna. To zdecydowanie jedna z największych płyt betonowych dostępnych na rynku. Posiada ona wymiar 100×75 cm, zaś jej „mniejsza” wersja – 50×75 cm. Magna przykuwa jednak uwagę nie tylko dużym formatem, lecz także melanżowymi szarościami w odcieniach nerino, stalowym i bazaltowym. Jest również dostępna w kolorze latte. Płyty można układać, tworząc z nich jednolitą powierzchnię lub metodą step by step, z przerwami wypełnionymi drobnymi białymi otoczakami. Dzięki temu Magna stwarza duże możliwości aranżacyjne i stanowi kwintesencję stylu nowoczesnego.

Sprawdź również:

http://architektura.info.pl/2021/06/10/sunlit-days-premiera-pierwszej-kolekcji-silestone-z-certyfikatem-carbon-neutral/

Eko pasy tygrysa czy modne, ascetyczne prostokąty?

Oczywiście wielki format to nie jedyny sposób, żeby stworzyć interesującą przestrzeń przed domem. Nowoczesny, a równocześnie nieco ekstrawagancki efekt można uzyskać, układając podjazd i ścieżkę od furtki do drzwi z elementów Polbruk Extrano. To idealnie kwadratowa płyta o wymiarze 50×50 cm. Wyjątkowości nadają jej regularne otwory, które tworzą na ułożonej nawierzchni falujące linie i przypominają wyglądem pasy na futrze tygrysa. Można je wypełnić drobnymi kamykami lub ziemią i zasiać w nich trawę.

Podjazd
Płyty betonowe w odcieniach szarości,
fot. Polbruk

W obydwu przypadkach, zarówno podjazd, jak i ścieżka będą prezentować się bardzo oryginalnie. Nawierzchnia strefy wejściowej wykonana z płyt Extrano to nie tylko stylowe, ale również praktyczne i zarazem przyjazne naturze rozwiązanie. Regularne otwory umiejscowione w płycie tworzą powierzchnie bioaktywne. Dzięki ich obecności deszczówka może wnikać bezpośrednio do gruntu, co zapobiega podtopieniom posesji w czasie opadów, a ponadto sprawia, że na nawierzchni nie utrzymuje się woda.

Alternatywą dla awangardowych płyt Extrano jest tegoroczna nowość – ascetyczna kostka Polbruk Triada. Jak sama nazwa wskazuje, występuje ona w trzech formatach. Posiada gładką fakturę i jest dostępna w rozmiarach: 20×30 cm, 20×40 cm i 20×50 cm oraz w czterech wersjach kolorystycznych pasujących do nowoczesnej architektury. Są to cztery odcienie szarości: szary, stalowy, grafitowy i nerino oraz kolor onyx będący melanżem bieli, szarości i pomarańczu. Pomimo swojego ascetycznego wyglądu, Triada daje dość dużą swobodę aranżacyjną.

Podjazd
Taras przed domem w odcieniach szarości,
fot. Polbruk

Można z niej układać różne geometryczne wzory i kompozycje kolorystyczne utrzymane w szarej tonacji. Zbudowane z jej użyciem nawierzchnie są bardzo minimalistyczne w wyrazie, ale przez to także eleganckie, bo czyste w formie. Zaletą kostki Triada jest również jej grubość, która wynosi 8 cm, co sprawia, że z technicznego punktu widzenia posiada ona uniwersalne zastosowanie.
Strefa wejściowa przed domem to jednak nie tylko ścieżka i podjazd. Jeśli posiadamy nieco więcej przestrzeni, warto pomyśleć o kompleksowej aranżacji terenu zielonego.

Urok dodatków

Gdy powierzchnia działki jest mocno ograniczona, zieleń możemy umieścić w betonowych donicach, takich jak Tigela. Kształtem przypomina ona prawie sześcian, a jej niewątpliwym atutem jest brak dna i pusta przestrzeń pomiędzy ściankami. Wypełnia się ją ziemią, a w niej sadzi rośliny. Z donic można tworzyć niższe i wyższe konstrukcje, co dodatkowo zwiększa możliwości aranżacyjne oraz pozwala tworzyć kaskady wypełnione roślinnością, na przykład wzdłuż biegów schodów. Donice Tigela, o czym świadczy ich kubistyczny design oraz grafitowy lub stalowy kolor, zaprojektowano właśnie z myślą o nowoczesnych aranżacjach. Gdy dysponujemy nieco większą powierzchnią, dobrym pomysłem na wzbogacenie aranżacji strefy wejściowej posesji są obrzeża i palisady.

Podjazd
Podjazd do garażu w odcieniach szarości,
fot. Polbruk

Z ich pomocą ochronimy zieleń, a także nadamy jej ramy kompozycyjne, budując z nich na przykład kwietnik. Prefabrykatem, który doskonale sprawdzi się w tej roli i znajdzie zastosowanie przy tworzeniu zielonych przestrzeni w nowoczesnych aranżacjach, jest obrzeże Treo. Cechuje je minimalizm i kolorystyka utrzymana w odcieniach szarości. Jego wyróżnikiem są też pionowe fugi, które dodają mu lekkości i dynamizmu. Ciekawą alternatywą jest palisada Hestra dostępna w kolorach: stalowym i grafitowym. Pojedynczy element posiada wymiar 10×20 cm, jednak tym, co pozwoli nam stworzyć wiele ciekawych aranżacji, są trzy różne wysokości prefabrykatu, które wynoszą 60, 80 i 100 cm. Dzięki temu z palisady Hestra można budować donice o nieregularnej wysokości boków lub o różnej wysokości, akcentując ich wagę w przestrzeni.

Podjazd
Kwiaty otoczone szarą kostką,
fot. Polbruk

Jak łatwo zauważyć, istnieje wiele sposobów na stworzenie atrakcyjnej przestrzeni „powitalnej” przed domem. Przy jej kreowaniu z pewnością przydatne będą prefabrykaty betonowe o geometrycznych kształtach i szarych odcieniach. Można z nich zbudować nie tylko elegancką nawierzchnię, ale wykorzystać je również do organizacji zieleni w przydomowej przestrzeni.

Sprawdź również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/06/04/elastyczny-klinkier-elabrick-niezwykla-okladzina-fasad/

Źródło:

Polbruk S.A.

Related posts

Leave a Comment