Relacja architektury z naturą – amerykański projekt z polskim akcentem

Architektura

W Stanach Zjednoczonych większość budynków powstaje z konstrukcji drewnianych, choć coraz częściej stosuje się także izolowane ściany betonowe. Ma to związek z zaostrzającymi się amerykańskimi wymaganiami energetycznymi. Europejskie rozwiązania zdają się jednak przewyższać swoimi parametrami tamtejszy rynek, stąd wielu projektantów decyduje się na sprowadzenie wielu rozwiązań z krajów europejskich.

Dom blisko natury
Dom w amerykańskim stylu,
fot. AWILUX

W jednej z amerykańskich rezydencji – Baboolal – zastosowano nowoczesną stolarkę okienną polskiego producenta, firmy AWILUX z Leszna. Jak mówi twórczyni projektu tego obiektu, Arielle Schechter, polskie okna spełniają wymagania amerykańskich inwestorów, jak i pozwalają architektom tworzyć wyjątkowe projekty.

Wyzwaniem, przed którym stanęła architektka odpowiedzialna za stworzenie projektu Rezydencji Baboo-lal, było stworzenie dobrze doświetlonej i otwartej przestrzeni, w której zmieści się czteroosobowa rodzi-na, oczekująca od swojego domu tego, by był miejscem pełnym spokoju i umożliwiał codzienny relaks.

Dom blisko natury
Dom z drewnianym tarasem,
fot. AWILUX

Inwestorzy mieszkali dotychczas w standardowym domu deweloperskim, który był ciemny i niefunkcjo-nalny. Z pomocą w realizacji zamierzeń wymarzonego projektu przybyła firma AWILUX, polski producent stolarki okiennej i drzwiowej, która dostarczyła na amerykańską budowę nowoczesne rozwiązania okienne.

Myśl przewodnia

Jak mówi autorka projektu, inspirację do jego stworzenia czerpała z dalekiego wschodu.

-Główną koncepcją Rezydencji Baboolal było zwrócenie się w stronę widoku na sąsiadującą z posesją łąkę sąsiada, która nigdy nie zostanie zabudowana. Zainspirowała mnie japońska koncepcja Shakkei, czyli krajobrazu zapożyczonego. Ogromne przesuwne drzwi firmy AWILUX, które stanowią ścianę budynku, otwierają się właśnie na tę łąkę oraz pole. Dla koncepcji było bardzo ważne, aby dom miał mocne połączenie wnętrza z otoczeniem, które daje mieszkańcom jeszcze większe poczucie przestrzeni, na którym im najbardziej zależało – mówi architekt Arielle Schechter.

Dom blisko natury
Dom w amerykańskim stylu z dużym ogródkiem,
fot. AWILUX

Wnętrze rezydencji miało być pełne światła dziennego, co zostało zapewnione dzięki zastosowaniu wysokich okien zamontowanych od południowej strony, czyli tak zwane clerestory. Projektantka postawiła na minimalizm, a tworząc rozkład pomieszczeń kierowała się przepływem między nimi. Koncepcja projektu Rezydencji Baboolal zakłada główną otwartą przestrzeń pośrodku i prywatne przestrzenie na domowników na obwodzie.

Kuchnia, jadalnia oraz pokoje dzienne otwarte są na łąkę. Dla rodziców wydzielono strefę ciszy, która prowadzi do łazienki zaprojektowanej na wzór domowego SPA oraz sypialni i garderoby. Dla dwójki dzieci architekt Arielle Schechter zaplanowała wspólny pokój zabaw, do którego można wejść tylko przez ich sypialnie. Natomiast niewielkie biuro zostało schowane na północnym-zachodzie rezydencji.

Amerykański sen z polskimi przeszkleniami

Autorka projektu Rezydencji Baboolal zdecydowała się na wykorzystanie okien polskiego producenta rozwiązań w klasie premium – firmy AWILUX. Dzięki dobrej bazie produkcyjnej oraz ścisłej współpracy pomiędzy architektem a dostawcą, możliwe było przygotowanie rozwiązań, które spełniły oczekiwania amerykańskiego rynku, jak i inwestora. AWILUX dostarczył na budowę okna w pełni dostosowane do wymagań projektu. Rozwiązania idealnie wpisują się w koncepcję zielonego budownictwa i zeroemisyjności obiektów, które są podstawą w pracy Arielle Schechter.

Dom blisko natury
Wysokie okna w domu jednorodzinnym,
fot. AWILUX

-Europejskie okna z potrójnymi szybami, które nadają się do zastosowania w budownictwie pasywnym, mają ogromne znaczenie praktycznie we wszystkich moich projektach i są niezbędne do osiągnięcia zerowej lub dodatniej energii netto. W swojej pracy kieruję się zasadą, że wnętrza – poza aspektem wizualnym – muszą także gwarantować komfort termiczny i minimalizować wszelkie straty – dodaje architektka.

Głównym punktem inwestycji jest gigantyczne przeszklenie w salonie i jadalni – o powierzchni 22m2, z dwoma skrzydłami jezdnymi. Zastosowano w nich szkło bezpieczne VSG/ESG o wysokiej odporności na uszkodzenia. W projekcie znalazły się także okna aluminiowe w kolorze RAL 7021 (szaro-czarny). Wszystkie zamontowane w projekcie okna są trzyszybowe.

Dom blisko natury
Drewniana kuchnia z białymi blatami,
fot. AWILUX

Zobacz także:

http://architektura.info.pl/2021/04/24/czym-jest-customizacja-w-branzy-wyposazenia-wnetrz/

Międzynarodowa współpraca

Architekt Arielle Schechter we współpracy z firmami zajmującymi się stolarką okienną najbardziej docenia elastyczność i odpowiedzialność. Wysokiej jakości rozwiązania oraz pomoc techniczna na każdym etapie budowy są według niej nieocenione:

-Jestem pod ogromnym wrażeniem jakości i polecam firmę AWILUX innym architektom.

Dom blisko natury
Dom z widokiem na las,
fot. AWILUX

Wysoka jakość współpracy oraz zaangażowanie pracowników AWILUX sprawiło, że prowadzenie inwestycji pomiędzy podmiotami oddalonymi od siebie o tysiące kilometrów, zostało przeprowadzone sprawnie, rzetelnie i bezproblemowo, a Rezydencja Baboolal zyskała stolarkę, która spełniła wszystkie wymagania projektu.

Rezydencja Baboolal to wyjątkowa inwestycja dla nowoczesnej rodziny, która ceni sobie przestrzeń i jakość. Wykorzystanie w amerykańskim projekcie polskich okien od AWILUX świadczy o tym, że dla inwestorów i architektów technologie i parametry europejskich rozwiązań klasy premium są wyznacznikiem najwyższej jakości.

Sprawdź również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/04/23/jak-dobrac-izolacje-instalacji-sanitarnych-i-grzewczych/

Źródło:

AWILUX

Related posts

Leave a Comment