Czerwone jak cegła… Nowoczesne mieszkanie w dawnej fabryce

Aranżacje wnętrz

Mieszkanie powstało w Łodzi, w dawnej fabryce tytoniu. Zabytkowy budynek pamięta XIX wiek, Dawniej produkowano tam chusty, później – papierosy.

mieszkanie w dawnej fabryce
Sypialnia w odcieniach bieli oraz pomarańczy z szarymi dodatkami, fot. Dariusz Jarząbek

Obecnie kompleks zyskał nowe życie dzięki deweloperowi, który przywrócił mu dawny blask. Właściciele mieszkania powierzyli projekt pracowni 3XEL, która maksymalnie wykorzystała niewielką, 40-metrową przestrzeń.

W duchu dawnej fabryki

Zastany stan deweloperski nie odpowiadał architektom, dlatego zdecydowali się dokonać zmian. Drzwi prowadzące do sypialni przeniesiono na ścianę salonu, dzięki czemu w przedpokoju pojawiło się dodatkowe miejsce.

mieszkanie w dawnej fabryce
Meble w sypialni w kolorze jasnego drewna, fot. Dariusz Jarząbek

Zostało ono zagospodarowane dodatkowym regałem, nad którym umieszczono niewielkie okno, wpuszczające do pomiesczzenia naturalne światło. Kolorystyczną wizytówką tej przestrzeni jest nasycona, “ceglana” czerwień, nawiązująca nieco do historii miejsca, mieszczącego się w starej fabryce z czerwonej cegły, charakterystycznej dla Łodzi. Industrialne echa można także odnaleźć w oprawach lamp na suficie oraz elementach wykonanych ze zbrojonego szkła i stali.

mieszkanie w dawnej fabryce
Aranżacja wnętrz w kolorze szarości i bieli, fot. Dariusz Jarząbek

Sprawdź również:

http://architektura.info.pl/2021/03/16/zmienna-jak-sofa-funkcja-spania-wraca-na-salony/

Minimalizm w dobrym stylu

Sypialnia jest ascetyczna, znalazło się tu tylko to, co niezbędne. Na próżno szukać tu tradycyjnej garderobianej szafy. Jej funkcję pełnią relingi, na których zawieszono również oświetlenie. Moża je zawieszać nad biurkiem bądź nad łóżkiem, w zależności od bieżących potrzeb.

mieszkanie w dawnej fabryce
Kuchnia w odcieniach bieli i czerni, fot. Dariusz Jarząbek

W centrum znajduje się łóżko z metalową ramą, a po lewej – blat roboczy do pracy w domu. Ciekawym rozwiązaniem projektowym było pokrycie ściany i drzwi prowadzących do łazienki lustrem, dzięki czemu mieszkanie sprawia wrażenie o wiele większego niż w rzeczywistości.

Po drugiej stronie lustra

Ciekawym rozwiązaniem projektowym było pokrycie ściany i drzwi prowadzących do łazienki lustrem, dzięki czemu mieszkanie sprawia wrażenie o wiele większego niż w rzeczywistości.

mieszkanie w dawnej fabryce
Ściany w odcieniach pomarańczy i bieli, fot. Dariusz Jarząbek

W łazience zastosowano chłodną paletę barw. Szarości, biel i atramentowy granat tworzą harmonijną kompozycję. Architekci zastosowali tu produkty marki Koło. Miska WC KOŁO MODO PURE wyróżnia się charakterystyczną budową w formie jednolitej bryły o gładkiej powierzchni. Taki sposób budowy został osiągnięty dzięki krytym mocowaniom miski.

mieszkanie w dawnej fabryce
Łóżko metalowe białe, fot. Dariusz Jarząbek

Podczas jej tworzenia wykorzystano technologię KOŁO Rimfree®, polegającą na usunięciu wewnętrznego kołnierza miski. Dzięki temu można szybko i dokładnie ją dezynfekować. Umieszczona obok umywalka KOŁO Twins to rozwiązanie, które świetnie wpisuje się w nowoczesny, minimalistyczny charakter wnętrza.

mieszkanie w dawnej fabryce
Łazienka w odcieniach bieli i niebieskiego, fot. Dariusz Jarząbek

Jej zaletą jest prosty, ponadczasowy kształt, pozbawiony zbędnych ozdobników. Wytrzymała konstrukcja pozwoli na wiele lat użytkowania w łazience. Subtelny design i lekkość formy ceramiki idealnie sprawdziła się w niewielkiej łazience i nie przytłoczyła wnętrza.

Zobacz także:

http://gazetainstalacyjna.pl/2020/11/25/w-powietrzu-juz-czuc-smog-rekuperacja-w-naszych-domach-moze-nas-przed-nim-uchronic/

Źródło:

Grupa Geberit

Related posts

Leave a Comment