Dekoracja idealna – jak łączyć rolety z zasłonami?

Wnętrza, rolety i zasłony

Rolety i zasłony mogą tworzyć bardzo spójną, estetyczną całość, nie tracąc przy tym na swojej funkcjonalności. Obie te dekoracje skutecznie chronią nas przed słońcem i dekorują pomieszczenie. Rolety doskonale sprawdzają się przy bardziej nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach, natomiast zasłony dodają wnętrzu domowego, przytulnego charakteru, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w sypialni czy salonie.

Kolorystyczne dylematy

Gdy chcemy stworzyć spójną aranżację, najskuteczniejszym sposobem jest wybór dekoracji okiennych w różnych odcieniach jednego koloru. Barwy mogą zdecydowanie od siebie odbiegać (jak wtedy, gdy zestawimy ze sobą błękitny i granatowy) lub różnić się zaledwie o ton lub dwa. Szukając koloru naszych idealnych rolet, rozważmy zakup materiału z autorskich kolekcji tkanin roletowych od Marcin Dekor ( www.marcindekor.com.pl ).

Rolety, zasłony, aranżacja wnętrz
Rolety i zasłony w odcieniach zieleni
Autor: Marcin Dekor

Tkaniny Shadows Club są dostępne w aż trzech kolekcjach, a w dodatku wyróżnia je niezwykle wyszukane wzornictwo, najwyższa jakość i, przede wszystkim, wyjątkowo szeroka paleta kolorystyczna, co pozwala nam znaleźć tkaninę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb. Są dostępne zarówno w stonowanych, niezwykle eleganckich kolorach ziemi, jak i w bardziej energetycznych, przyciągających wzrok barwach. Otwiera to przed nami niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne i pozwala mieć pewność, że bez trudu dobierzemy do nich zasłony w zbliżonym kolorze.

Dowiedź się więcej na temat aranżacji wnętrz:

http://architektura.info.pl/2020/11/25/dom-dobrze-zorganizowany/

Drugim sposobem jest zestawienie rolet i zasłon na zasadzie kontrastu, stosując technikę color blocking. Polega na odważnym zestawianiu i łączeniu ze sobą dużych płaszczyzn kontrastowych kolorów , co doskonale możemy wykorzystać, aranżując rolety i zasłony. Ten trend w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością i może stanowić efektowny sposób na przełamanie zachowawczego minimalizmu.

Rolety, zasłony, aranżacja wnętrz
Rolety i zasłony w odcieniu żółci
Autor: Michał Dekor

Możemy także połączyć wzorzyste zasłony z gładką roletą. Zwykle to nasze rolety są bardziej stonowanym i neutralnym elementem okiennej aranżacji, na co decydujemy się, kierowani przede wszystkim względami praktycznymi. Zasłony możemy wymienić łatwiej niż rolety, chociaż koszt nie zawsze jest niższy. Wystarczy po prostu zdjąć je z karnisza i zawiesić w ich miejscu nowe, a to sprawia, że dużo chętniej z nimi eksperymentujemy.

Jakie połączenia kolorystyczne najlepiej sprawdzą się w naszych domach? „Takie, które to my lubimy najbardziej, czyli, niestety, takie, z którymi skutecznie oswajają nas projektanci i designerzy, kreując sezonowe trendy we wnętrzach. Potraktujmy je jako wskazówkę, a wybierając kolor zasłon zawsze sugerujmy się przede wszystkim własnymi odczuciami, a nie aktualną modą.

Warto przetestować swoje ulubione zestawienia i eksperymentować, gdy szukamy perfekcyjnej aranżacji okna. Nie zapomnijmy także wziąć pod uwagę kolorów, które już występują w naszych domach. Rolety i zasłony powinny dopełniać całe pomieszczenie i stworzyć spójną, harmonijną całość, zarówno jeśli chodzi o preferowany przez nas styl, jak i paletę kolorystyczną” – podkreśla Monika Kruszewicz, ekspert marki Marcin Dekor.

Wnętrza, rolety i zasłony
Rolety i zasłony w odcieniach żółci i beżu
Autor: Marcin Dekor

Dekoracje na miarę potrzeb

Komponując rolety z zasłonami, musimy także wziąć pod uwagę funkcje, jakie mają spełniać we wnętrzu. Pod tym kątem możemy je podzielić na dwa rodzaje: tkaniny roletowe odpowiadające klasycznym firanom oraz takie, które mogą pełnić funkcje zasłony. Te pierwsze, potocznie nazywane screenowymi, są półtransparentne i subtelne, rozpraszają naturalne światło, ale nie zaciemniają widoku.

Doskonale sprawdzają się w mocno nasłonecznionych pokojach, gdy chcemy, by dekoracja okienna przede wszystkim zasłaniała szybę, chroniąc domowników przed spojrzeniami z zewnątrz i zapewniając większe poczucie prywatności. Wieczorem, przy zapalonym sztucznym świetle, możemy zaciągnąć zasłony, dzięki czemu stworzymy intymny, przytulny nastrój w pomieszczeniu. W takiej kombinacji najlepiej sprawdzą się zasłony z grubszych tkanin, a nawet z tkanin typu dimout czy blackoout, które niemal całkowicie zaciemnią pomieszczenie.

„Jeśli jednak zależy nam na roletach, które skutecznie ochronią nas przed światłem oraz zaciemniają wnętrze, wybierzmy mocno kryjące tkaniny, na przykład typu blackout. Połączmy je z lekkimi, ozdobnymi brytami zasłonowymi z tkanin, które potocznie określamy jako firano-zasłony ze względu na ich pośrednią transparentność. Dodadzą one lekkości dekoracji i będą pełniły funkcję głównie dekoracyjną. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się na przykład w pokoju dziecięcym, ponieważ rolety skutecznie zaciemnią sypialnię podczas drzemki w ciągu dnia i nie pozwolą, by pierwsze promienie słońca o poranku obudziły dziecko.” – dodaje Monika Kruszewicz.

Top Line

Szukając idealnej aranżacji okiennej, która połączy rolety i zasłony, warto wybrać Top Line, czyli autorski, multifunkcyjny system okienny firmy Marcin Dekor. Może on pełnić funkcję klasycznego karnisza szynowego, na którym zawiesimy zasłony – jego prosta forma i dość neutralne, ale bardzo eleganckie propozycje kolorystyczne sprawiają, że doskonale będzie wyglądał w naszych wnętrzach.

Jedną z największych zalet Top Line jest możliwość łączenia różnych dekoracji okiennych na jednym systemie, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Wszystkie elementy tego karnisza zostały zaprojektowane w taki sposób, by Top Line był w pełni kompatybilny z innymi dekoracjami okiennymi – możemy zamontować pod nim każdy system roletowy, zarówno rolety rzymskie, jak i klasyczne materiałowe.

W tym rozwiązaniu istnieje możliwość dyskretnego przysłonięcia technicznych elementów rolet przy wykorzystaniu dekli bocznych, które domkną całość dekoracji, zapewniając nam estetyczny wygląd. Top Line może także pełnić funkcję ozdobnego gzymsu, ponieważ ma 8 centymetrów wysokości, co zapewni nam przysłonięcie górnej części rolety.

Rolety, zasłony, aranżacje wnętrz
Rolety i zasłony w odcieniach brązu
Autor: Marcin Dekor

Co więcej, firma Marcin Dekor powiększyła rodzinę karniszy TOP-LINE o dwa nowe modele: szynę TOP-LINE o wysokości 12 cm, która może pełnić funkcje zarówno szyny karniszowej, jak również przysłony, a także Top-Line SLAT o wysokości aż 20 cm, który jest wyłącznie listwą przysłaniającą. Posiada również dodatkowe rozwiązanie funkcjonalne, dzięki którym możemy zamontować taśmę led, służącą do podświetlania zasłon.

Rolety na pierwszym planie

Rolety rzymskie są obecnie jedną z najchętniej wybieranych dekoracji okiennych w Polsce. Stanowią nowoczesną, a jednocześnie przytulną alternatywę dla rolet materiałowych i klasycznych dekoracji firanowo-zasłonowych. Cenimy je za ich funkcjonalność, oryginalność i ogromna różnorodność, ponieważ oferta tkanin dekoracyjnych jest bardzo bogata na polskim rynku. W zależności od materiału, z jakiego zostaną uszyte, rolety świetnie prezentują się zarówno w klasycznych, jak iminimalistycznych wnętrzach.

Rolety, zasłony, aranżacje wnętrz
Rolety i zasłony w odcieniach bieli
Autor: Marcin Dekor

Rolety rzymskie bardzo często pojawią się we wnętrzach w duecie z zasłonami, zastępując w nowoczesny sposób klasyczna firanę. Jeśli natomiast wykorzystamy do ich produkcji tkaniny zasłonowe, roleta rzymska stanie się wyrazistą dekoracją okienną, która przyciąga wzrok i pozwoli nam określić charakter wnętrza.

Przy zastosowaniu odpowiednich systemów rolety rzymskie doskonale nadają się także do dużych przeszkleń czy okien dachowych. Firma Marcin Dekor oferuje nam najwyższej jakości mechanizmy do spersonalizowanych rozwiązań, zarówno do rolet sterowanych manualnie, rolet półautomatycznych oraz w pełni automatycznych . To sprawia, że rolety rzymskie są niezwykle funkcjonalne, zachowując przy tym wszystkie swoje zalety estetyczne.

Kolejnymi dekoracjami okiennymi są rolety dzień&noc oraz rolety 3D. Z myślą o nich firma Marcin Dekor stworzyła specjalną kolekcję tkanin Concept, która pozwala nam w pełni wykorzystać potencjał, jaki tkwi w tych dekoracjach. Wyróżnia je to, że pełnią podwójną funkcję użytkową. W ciągu dnia dzięki ich pomocy z łatwością możemy kontrolować ilość światła, jaką chcemy wpuścić do pomieszczenia, a dodatkowo pozwalają nam cieszyć się poczuciem prywatności, ale równocześnie nie zaciemniają pomieszczenia.

Nocą natomiast zamykają przestrzeń. Te rolety wyróżnia także ich wygląd – składają się z podłużnych, poziomych pasów, dlatego najlepiej zestawić je ze stonowaną zasłoną w spokojnym kolorze. Unikajmy dodatkowych wzorów na materiale, ponieważ ciężko nam będzie uniknąć wrażenia chaosu, a idealna aranżacja okienna powinna przecież być spójna, przemyślana i funkcjonalna.

Sprawdź również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2020/03/05/jak-wybrac-ekologiczne-zrodlo-ogrzewania/

Źródło:
Home Sweet Home PR

Related posts

Leave a Comment