Ściany robią robotę – zobacz, które materiały coraz częściej na nich goszczą

Coraz mniej boimy się eksperymentować z wystrojem wnętrz – wybieramy odważne kolory mebli, łączymy style i faktury. Ten trend wchodzi również na ściany, dlatego warto poznać materiały, po które coraz częściej sięgają projektanci i które pojawiają się w modnych wnętrzach.

Drewno na ścianie, czyli nie tylko boazeria

Po latach obecności w polskich domach drewno pokrywające ściany przeszło do odwrotu. Utożsamiano je prawie wyłącznie z lakierowaną i niezbyt oryginalną boazerią. Dziś możliwości designerskie są naprawdę szerokie. Do wyboru są egzotyczne gatunki, elegancki dąb i modrzew, stylowe panele, a także mniejsze deseczki, z których możemy układać przepiękne mozaiki. Dobrze zabezpieczone drewno świetnie sprawdza się w łazience. Z kolei w salonie czy sypialni przywodzi na myśl noclegi i wieczory spędzone w górskich chatach. Dzięki niemu klienci mogą bliżej poczuć obecność natury. Warto jednak pamiętać, że nie każda ściana nadaje się do pokrycia deskami – kartonowo-gipsowe przegrody mogą ich nie udźwignąć. Montaż odbywa się z kolei przy pomocy kleju montażowego, na ruszcie ułożonym z listewek bądź na specjalnych płytach OSB, które dają nieograniczone możliwości stylistyczne, dlatego z pewnością uda się znaleźć coś nawet dla najbardziej wymagających.

Kamień dekoracyjny także do nowoczesnych aranżacji

Ściany pokryte kamieniem to wciąż stosunkowo rzadkie rozwiązanie, a szkoda. Prezentują się naprawdę efektownie i nieszablonowo. Kojarzą się przede wszystkim z dość ascetycznym stylem skandynawskim, który święci coraz większe tryumfy wśród zleceniodawców, ale współczesne kamienie dekoracyjne przeznaczone do wnętrz mogą równie dobrze pokrywać ściany nowoczesnych mieszkań. W takich królują czerń, grafit, biel i raczej jednolita kolorystyka. Kamienne płytki są stosunkowo łatwe w montażu – przykleja się je na klej elastyczny – i doskonale komponują się z drewnem, ale przy odpowiednim doborze barw i wzoru świetnie będzie się na nich prezentował także nowoczesny telewizor.

Mozaikowy zawrót głowy

Płytki w stylu marokańskim czy hiszpańskim stosunkowo często pokrywają ściany naszych łazienek. Jednak naścienna ceramika, mozaiki szklane czy wykonane z kamienia naturalnego mogą znaleźć w mieszkaniu znacznie szersze zastosowanie. Przy ich pomocy można stworzyć błyszczące wzory w stylu glamour. Mozaika w odcieniach srebra znakomicie ozdobi łazienkę, zwłaszcza w obecności dużego lustra i coraz częściej spotykanej kabiny prysznicowej bez brodzika. Przy tworzeniu projektu sypialni czy salonu lepiej postawić na bardziej stonowane wzory, ale już w pokoju dziecięcym małe płytki mogą stworzyć przepiękny ornament. Warto pamiętać, że mozaika z natury doskonale prezentuje się na zaokrąglonych ścianach.

Panele tapicerowane na ścianę – znakomite uzupełnienie mebli

Jednym z ostatnich trendów w aranżacji ścian są panele tapicerowane. To bardzo ciekawe rozwiązanie, choć nie sprawdzi się oczywiście w każdym wnętrzu. Najlepiej będą prezentować się w sypialni, którą najczęściej rekomendują architekci, projektanci wnętrz i dekoratorzy, korespondując kolorystycznie z tapicerką pokrywającą łóżko oraz narzutą. Tego typu panele bywają także atrakcyjnym dodatkiem do części salonu, jeśli klientowi zależy, aby od czasu do czasu poczuć się w nim jak w ulubionym pubie. Krzesła barowe i sofy znakomicie uzupełnią pożądany efekt.
Tapicerowane panele coraz częściej spotykane są ponadto w przestrzeni biurowej, gdzie świetnie łączą się z designerskimi kolorowymi meblami. W takich okolicznościach długie spotkania biznesowe przebiegają znacznie przyjemniej.

Panele PCV w łazience lub kuchni

Panele PCV to kolejne stosunkowo świeże rozwiązanie, które wprowadzają do domów swoich zleceniodawców projektanci wnętrz, przede wszystkim do łazienek i kuchni. Głównym zadaniem paneli jest imitowanie ceramiczny bądź kamiennych płytek. Tego rodzaju materiał jest tani, prosty w utrzymaniu i czyszczeniu, a może prezentować się równie efektownie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby specjalne moduły z PCV imitujące drewno lub pokryte ciekawymi grafikami umieścić także w sypialni bądź salonie. Z takiego rozwiązania szczególnie zadowoleni będą klienci, którzy lubią stosunkowo często zmieniać aranżację przestrzeni.

Szukaj inspiracji w Strefie projektanta wnętrz

Nietypowe wykończenia ścian oferują praktycznie nieograniczone możliwości designu. Ciekawych inspiracji warto szukać w sieci – na przykład w Strefie projektanta wnętrz Allegro. To przestrzeń stworzona z myślą o profesjonalistach, ale również miłośnikach aranżowania wnętrz, dlatego znajdziemy tam wiele ciekawych podpowiedzi, a nasi klienci będą mogli zorientować się w panujących trendach i własnych upodobaniach, co później znacznie ułatwi współpracę. Dzięki Strefie projektanta wnętrz możemy także czerpać inspiracje z propozycji doświadczonych dekoratorów, a następnie w jednym miejscu kupić wszystko, co będzie potrzebne do realizacji danego projektu.

Asortyment dostępny na portalu jest naprawdę szeroki i zróżnicowany, co nie musi oznaczać potężnego drenażu budżetu. Zwłaszcza że Allegro oferuje dla członków Strefy projektanta wnętrz także sprzedaż ratalną i liczne benefity, m.in. kupony i monety za zakup w określonych przedziałach cenowych, z których można skorzystać przy okazji kolejnych zakupów.

Advertisement

Related posts

Leave a Comment