Kompozyt – połączenie najwyższej technologii i pracy rzemieślniczej

Wyobraźmy sobie formę idealną – o doskonale gładkiej powierzchni, perfekcyjnie cienkich krawędziach, wysokim połysku i nowoczesnym designie. A teraz zlokalizujmy ją w naszej łazience. Niewyobrażalne? A jednak. Wszystko za sprawą kompozytu, z którego produkowane są nowoczesne umywalki. Niektóre z nich wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Wszystko za sprawą najwyższej technologii i precyzyjnej pracy rzemieślniczej.

Pierwszym etapem produkcji wyrobu z kompozytu jest oczywiście projekt graficzny. To na jego podstawie tworzony jest model, z którego następnie budowana jest forma odlewnicza, która umożliwia produkcję gotowych wyrobów. Te z kolei, aby przerodzić się w finalny produkt, wymagają żmudnej, wielogodzinnej pracy rzemieślniczej.

„Wszystkie nasze modele przygotowywane są i wytwarzane cyfrowo na najlepszych, dostępnych obecnie maszynach. Dokładność obróbki mierzona jest w setnych częściach minimetra. Budowanie i polerowanie form oraz wyjątkowo staranne, ręczne wykańczanie wyrobów wykonywane jest przez wysoko wykwalifikowanych fachowców. W efekcie jesteśmy w stanie stworzyć umywalkę o dowolnym kształcie i idealnej powierzchni” – powiedział Marcin Kapala, dyrektor zarządzający marki KAPPALA.

Rzemieślnicza precyzja w dobie masowej produkcji

Kompozyt to bardzo wymagający surowiec, obróbka polimerowej, zmodyfikowanej powierzchni zewnętrznej, wymaga rzemieślniczego zacięcia. Jednak jak wszędzie, tak i w tym przypadku kompozyt, kompozytowi nierówny. Wszystko zależy od rodzaju i składu materiału. Rodzaj powłoki zewnętrznej oraz proporcje masy kompozytowej to kluczowe elementy wpływające na jakość produktów. Stosowanie twardych, odpornych materiałów, duży udział kruszywa, a co za tym idzie niskie wysycenie żywicą, to gwarancja dobrych i wytrzymałych wyrobów. Kompozyty wykorzystywane przy produkcji elementów sanitarnych to mieszanina żywic akrylowych lub poliestrowych oraz stałych wypełniaczy. Podstawowa zasada wpływająca na jakość wyrobu to jak najmniejszy udział procentowy żywicy w gotowym produkcie oraz idealne odgazowanie masy kompozytowej. Trudność w osiąganiu tych dwóch parametrów jednocześnie spowodowana jest faktem, iż im gęstsza masa, często przypominająca ciasto, tym trudniej jest ją odgazować. Tylko odpowiedni park maszynowy, czyli najwyższej klasy zaplecze techniczne, a także doświadczona kadra oraz bardzo wysokie standardy jakościowe dają możliwość osiągania takich efektów.

Surowiec ma znaczenie

Kolejnym bardzo ważnym parametrem, pozwalającym uzyskać jak najwyższą jakość wyrobu jest zastosowanie specjalnie modyfikowanej powłoki zewnętrznej, o znacznie podniesionej odporności na ścieranie oraz wyjątkowej fakturze i połysku. Kompozyt dobrze odgazowany podczas produkcji, z idealnie zaaplikowaną twardą powłoką zewnętrzną, tworzy niezmiernie ścisłą powierzchnię. Różne firmy inaczej nazywają swój kompozyt. Najczęściej spotykane są kompozyty dolomitowe. Umywalki KAPPALA posiadają niezwykle wymagającą powierzchnię polimerową, zwaną KAPSTONE. To właśnie ona pozwala uzyskać idealne wykończenie wyrobu.

Wielogodzinne dążenie do ideału

Praca nad wykończeniem jednej umywalki zajmuje nawet do kilku godzin. To naprawdę żmudna i pracochłonna czynność, wymagająca skupienia i wyjątkowych umiejętności manualnych. Dobre jakościowo, idealnie wykończone umywalki kompozytowe nigdy nie będą więc produkowane na masową skalę. Wiąże się to bowiem z zastosowaniem bardziej odpornych materiałów, trudniejszych w obróbce, co znacznie wydłuża proces produkcji, na co masowi producenci nie mogą sobie pozwolić. Wiele firm unika więc takich komplikacji – niestety kosztem jakości. Warto więc pamiętać, że najwyższą jakość proponują mniejsze manufaktury, gdzie dokładność i powtarzalność to kluczowe elementy produkcji.

Zniewalający efekt finalny

Dobrze wykończone wyroby kompozytowe posiadają super gładką, jedwabistą, szlachetną w dotyku powierzchnię. Wręcz perfekcyjne odwzorowanie kształtu oraz szerokie spektrum możliwych do osiągnięcia form sprawia, że coraz częściej sięgają po nie architekci wnętrz, którzy chcą nadać swoim projektom luksusowy sznyt. Jeśli więc planujemy zmianę aranżacji naszej łazienki lub niebawem będziemy od podstaw urządzać to wnętrze, warto zastanowić się nad wykorzystaniem kompozytu – materiału łączącego w idealnych proporcjach nowoczesność i rzemieślniczy kunszt.

źródło 38pr.pl

Related posts

Leave a Comment