Ostatnie lata i zmiany klimatyczne przyzwyczaiły nas do tego, że w sezonie letnim mamy do czynienia z coraz wyższą liczbą dni, w których termometry przekraczają 30°C. Choć zwolenników upalnego lata jest wielu, raczej nikt z nas nie chce prażyć się z gorąca we własnym domu lub mieszkaniu. Wnętrza powinny być dla nas azylem, a nie miejscem, w którym dodatkowo opadamy z sił, tocząc walkę z wysoką temperaturą. Jest jednak kilka sposobów na walkę z nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, które nie ograniczają się wyłącznie do montażu klimatyzacji lub pracy wiatraka.
Skąd to ciepło?
Jednym z powodów wysokiej temperatury wewnątrz pomieszczeń jest słabej jakości izolacja ścian budynku lub montaż nieodpowiednich okien. I choć o tych dwóch elementach mówi się zazwyczaj w kontekście ochrony przed stratą ciepła, właściwie zaplanowana termoizolacja budynku ma ogromny wpływ na to, by latem we wnętrzach temperatura nie przekraczała tej na zewnętrz.
-Specjaliści podają, że temperatura mieszcząca się w zakresie od 18 do 22°C, daje nam najbardziej komfortowe warunki zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Wraz ze wzrostem temperatury pogłębia się nasze zmęczenie, a nawet osłabienie, które wprowadzają nas w poczucie dyskomfortu oraz obniżają nasza wydajność – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX, producenta stolarki w klasie premium.
Z tego powodu, planując budowę lub remont, należy dokładnie przemyśleć kwestie izolacyjności, a także przyjrzeć się szczelności okien oraz ich funkcjonalności. Pomoże to w zwiększeniu tak zwanej bezwładności cieplnej budynku, która jest skuteczną metodą utrzymania korzystnego poziomu komfortu cieplnego latem.
Zobacz również:
http://architektura.info.pl/2021/07/08/klimat-na-egzotyczny-taras/
Okna w domu
Stolarka okienna nie tylko odpowiada za doświetlenie oraz wentylację pomieszczeń, ale może także zatrzymać upalne powietrze przed wejściem do środka. Decydując się na zakup nowej stolarki, warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne i odpowiednie wyposażenie okien w dodatkowe elementy poprawiające komfort cieplny, takie jak specjalne pakiety szybowe lub systemy osłonowe. Nowoczesne i przede wszystkim szczelne okna dopasowane do projektu (nasłonecznienia budynku) oraz potrzeb jego mieszkańców pozwolą na skuteczne obniżenie temperatury latem. Na etapie projektowym można również zdecydować się na montaż okien ze szkłem selektywnym i przeciwsłonecznym.
–Z naszych danych wynika, że inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż dużych przeszkleń. Mają one oczywiście szereg zalet, wśród których można wymienić wyjątkowe doświetlenie wnętrz, energooszczędność oraz nowoczesny design, jednak duże okna wiążą się również z dużym naświetleniem. Z tego względu okna zlokalizowane na południu lub zachodzie warto wyposażyć w dodatkowe systemy osłonowe – dodaje Rafał Buczek z firmy AWILUX.
Wybór odpowiednich osłon okiennych zależy od nasłonecznienia, rodzaju zastosowanych przeszkleń oraz możliwości systemowych. W przypadku tradycyjnych wewnętrznych rolet i żaluzji musimy pamiętać, że są to rozwiązania, które nie odbijają energii świetlnej. Oznacza to, że będą blokować światło, ale nie temperaturę. Skuteczną alternatywę stanowią osłony zewnętrzne.
–Zarówno roleta zewnętrza, jak i żaluzja fasadowa stanowią ciekawy sposób na dekorację domu, a do tego doskonale odcinają pomieszczenia od świata i światła zewnętrznego. Do ich dodatkowych zalet zaliczyć można ochronę przed hałasem oraz włamywaczami. Żaluzje zewnętrzne przechwytują nawet do 80% promieni słonecznych, zanim te zdążą dotrzeć do szyby. Podobnie działają rolety, ponieważ poduszka powietrza, która powstaje między szybą a roletą działa tak, jak izolacja. Właściwy montaż tego typu rozwiązań może obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet o 10°C w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz – tłumaczy ekspert z firmy AWILUX i dodaje:
– Innym ciekawym rozwiązaniem jest montaż ekranów Light Control, które znacząco poprawiają parametry techniczne okien, chronią przed słońcem i zabezpieczają szyby przed nagrzewaniem.
Skuteczna ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń powinna zostać zaplanowana już na etapie projektowym. Stosowanie dobrej jakości izolacji oraz montaż nowoczesnych okien z dodatkowymi osłonami skutecznie obniżą temperaturę we wnętrzach. Warto także pamiętać, by w upalne dni unikać otwierania okien czy drzwi balkonowych, a wietrzyć dopiero wtedy, gdy temperatura się obniży.
Sprawdź także:
http://gazetainstalacyjna.pl/2021/07/06/zmniejsz-rachunki-ze-skuteczna-izolacja/
Źródło:
AWILUX Polska