Czy mieszkańcy mogą mieć wgląd w dokumenty wspólnoty?

Zdarzają się sytuacje, że mieszkańcy chcą zobaczyć dokumenty, jakie w imieniu wspólnoty mieszkaniowej przechowuje zarządca (np. umowy z dostawcami usług, faktury). Czy zarządca ma obowiązek udostępnić te materiały? Czy właściciel mieszkania może ich żądać? Odpowiedź na oba pytania brzmi: tak. Właściciel może w każdej chwili poprosić o wgląd w dokumenty, zaś zarządca ma obowiązek je udostępnić. Wynika to z artykułu 29 ustęp 3 Ustawy o własności lokali, który stanowi, że właścicielom lokali przysługuje prawo kontroli działalności zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Dlatego też właściciele lokali mogą zwrócić się do zarządcy o udostępnienie…

Ustawa o kredycie hipotecznym. Co się zmieni dla kredytobiorcy?

W tym roku wchodzą w życie nowe regulacje określające zasady udzielania jednego z najpopularniejszych kredytów, czyli kredytu hipotecznego. Czytelne reklamy, jasne oferty banków, komplet informacji, dokładny termin oczekiwania na decyzję kredytową oraz zakaz udzielania finansowania w obcej walucie – to tylko część zmian, które wprowadza ustawa. Zasady korzystania z popularnego produktu bankowego – kredytu hipotecznego – zostały zebrane w akt prawny: ustawę o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Stanie się ona głównym wyznacznikiem do działań dla banków, pośredników oraz źródłem informacji o prawach i…

Modny trend – ciemne kolory we wnętrzach

Wszystko wskazuje na to, że era jasnych, neutralnych barw powoli się kończy. Teraz są modne odważne, ciemne kolory. Jak je wprowadzić do wnętrza i nie popełnić błędów aranżacyjnych radzi projektantka Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN. Beże, jasne szarości oraz biel mają niewątpliwie wiele zalet, jak choćby te, że są bezpieczne, pasują do różnych stylów i nie konkurują z innymi kolorami. Jednak ich przymioty bywają też wadami. Barwy neutralne stosuje się bowiem nader często, w efekcie czego mieszkania się upodabniają, zatracając swój indywidualny charakter. Warto to zmienić, sięgając po odcienie…

Nowoczesne wnętrza w historycznej kamienicy

To skrojone na miarę maleńkie mieszkanie jest połączeniem tradycji z nowoczesnością. Z zewnątrz budynek to zdobiona historycznym dekorem bryła, skrywająca wewnątrz nowocześnie urządzone mieszkanie, utrzymane w duchu klasycznej elegancji, ale ze współczesnym szykiem i nutą nonszalancji. Całość tworzy prawdziwie wyrafinowaną jakość. Za projekt wnętrza odpowiedzialna była poznańska pracownia KASIA ORWAT DESIGN. Cicha, urokliwa ulica w Poznaniu. Niedaleko parku Wilsona, Palmiarni i Targów Poznańskich. To tutaj na przełomie XIX i XX wieku dla niemieckich urzędników powstał zespół miejskich domów jednorodzinnych, tzw. Kaiser-Wilhelm-Anlage. Okazałe wille z klinkierowej cegły, z ozdobnymi gzymsami i…

Jak zrobić garderobę z drabiny

Jeśli szukasz prostego rozwiązania, które pomieści ubrania i dodatki, ten projekt może ci się spodobać. Podpowiadamy, jak zrobić praktyczną otwartą garderobę przy niewielkim nakładzie kosztów i pracy. Materiały potrzebne do zrobienia garderoby: 2 płyty ze sklejki laminowanej grubości 2 cm, szerokości od 20 do 30 cm i długości 120 i 115 cm (płyty można kupić dowolnej długości i przyciąć samemu, np. piłą EasyCut 50 Bosch), drewniany drążek do zasłon, średnica 3 cm, długość około 150 cm, 2 drewniane drabiny, wysokość około 190 cm,8 wkrętów do płyt, średnica 2,5-3 mm, długość…

Drewno w łazience

Ciepłe, miłe w dotyku, pięknie wygląda, świetnie komponuje się z innymi materiałami, dobrze się starzeje i jest zawsze modne – te cechy drewna sprawiają, że coraz częściej stosujemy je także do wykańczania łazienek. Jakiego drewna użyć, gdzie można je położyć i czym zabezpieczyć, żeby przetrwało lata, radzi architektka i projektantka Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN. Nie każde jednak drewno nadaje się do łazienki. Najlepiej sprawdzają się tu tzw. gatunki twarde i tłuste, które dobrze znoszą kontakt z wodą – nawet gdy często są zalewane, nie chłoną wilgoci, a w…

7 budowli inspirowanych… kształtem jajka

Muzeum Salvadora Dalego w Figueres Fot. HRS

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych pokazujemy budynki, których twórców – architektów, konstruktorów, budowniczych czy designerów – zainspirował kształt jajka. Budowle zachwycają nie tylko formą. Jajko na stałe zagościło w wielu dziedzinach życia, nie tylko na wielkanocnym stole w postaci pisanek czy świątecznych potraw. Oto 7 budowli z całego świata, które nawiązują do tego motywu. Zaprawy murarskie w średniowiecznych zamkach Dawniej wierzono, że dom, w którego oknach umieszczono jajka, omijają pioruny. Niektórzy zakopywali również jajka w miejscu budowy domu – ten symboliczny gest miał zapewnić mieszkańcom pomyślność i dobrobyt. Faktem jest,…

Płaski dom wśród sosen

Położony na działce leśnej budynek idealnie komponuje się z otaczającą go przyrodą. Kamienna elewacja domu nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na tym terenie. Aby zmniejszyć wrażenie masywności czarnej bryły, wszystkie wnęki wykończono jasnym drewnem. Dzięki temu dom wydaje się również ciepły i przytulny. Dom Leśny to projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Dom można było postawić tylko na jednym fragmencie wyznaczonego terenu, aby więc w pełni wykorzystać możliwości zabudowy działki, zaprojektowano odpowiednio przystosowany parter. Wpłynął on na kształt i charakter całego obiektu, w wyniku czego z wnętrza budynku nie…

Dom na dwóch różnych poziomach

W projekcie domu kaskadowego w pełni wykorzystano tektonikę budynku, spowodowaną zróżnicowaniem terenu. Konsekwencją tego jest uskok, dzięki czemu na obiekt składają się dwie bryły usytuowane na dwóch różnych poziomach. W projekcie architekci umieścili także wewnętrzne i zewnętrze zielone patio. Projekt domu powstał w pracowni 81. waw.pl. Wysokości w budynku są identyczne, ale poprzez ukształtowanie terenu i wynikające z niego różnice poziomów, uzyskał on kaskadowość. Pomiędzy dwiema bryłami udało się umieścić trzeci poziom, niżej położonej części dziennej. Spadki terenu spowodowały również wypoziomowanie działki. Pierwsze wejście możliwe jest od garażu, gdzie znajduje…

Nietypowy bliźniak – dwa różne domy połączone plusem

Charakterystyczna forma elewacji budynku wynika z czterech głównych właściwości użytkowych budynku i dzieli białą bryłę na tyle samo różnych części. Dom+ to kolejny projekt warszawskiej pracowni 81.waw.pl. W swojej nietypowej bryle skrywa funkcje domu bliźniaka. Głównym założeniem projektu było połączenie różnych charakterów inwestorów. Poszczególne połówki, mimo iż tak różne, miały jednak stanowić spójną całość. Widoczny, ciemny plus na białej elewacji jest elementem, który łączy sąsiadów, ale jednocześnie pozwala na nadanie bryle indywidualnego charakteru. Prawa i lewa strona różnią się od siebie formą, ale są spójne poprzez materiał wykorzystany na elewacji,…