Maluj, nie wyrzucaj. Wakacyjne metamorfozy mebli

Aranżacje wnętrz

Podczas wakacji możemy na chwilę zwolnić i przeznaczyć czas na zrobienie czegoś, co od dawna odkładaliśmy na późnej. Na przykład odnowić mebel. Ten już niemodny, podniszczony, ale cenny, bo wiążą się z nim piękne wspomnienia. Zamiast kupować nową komodę, krzesło lub regał, podaruj drugie życie, tym meblom, które są już masz, a przy okazji zrobisz coś dobrego dla planety. Stworzona przez Annie Sloan ponad trzydzieści lat temu farba kredowa Chalk Paint™ pozwala realizować koncepcję upcyclingu w domowym zaciszu, czyniąc odnawianie i dekorowanie przedmiotów twórczym hobby.

Dziś po farby kredowe, dostępne w palecie 42 starannie wyselekcjonowanych kolorów, sięgają entuzjaści domowych metamorfoz na całym świecie. Nie tylko amatorzy, ale także artyści, których Annie Sloan zaprasza do programu „Malarze – Rezydenci”. Stworzonego, by wraz z podobnie myślącymi twórcami promować interesujące i inspirujące sposoby użycia farb Chalk Paint™. Do tego grona dołączyła Olivia Lacy. Amerykańska artystka, która wniosła do sztuki malowania mebli wyobraźnię i surrealizm.

Renowacje mebli
Komoda przed renowacją,
Fot. materiały prasowe Annie Sloan

-Chalk Paint to wymarzony produkt do pracy. Wiele wybacza, a wszystkie kolory świetnie się uzupełniają. Mieszkam w Nowej Anglii i myślę, że moje wybory kolorów odzwierciedlają to. Inspiracje pochodzą z mojego dzieciństwa i zostały na nowo ożywione oczami moich dzieci. Spędzałam letnie dni bawiąc się w lesie i nad potokami z moją siostrą. Zawsze tworząc sekretny świat, w którym dzieją się magiczne rzeczy. Staram się uchwycić tę dziecięcą fantazję w mojej pracy – mówi Olivia Lacy.

Zobacz również:

http://architektura.info.pl/2021/07/26/zloto-i-miedz-na-warszawskiej-woli/

Trudno o lepsze skojarzenia z letnią beztroską niż słońce i błękit nieba. Projekty w wykonaniu amerykańskiej malarki to świetna inspiracja, jeżeli chcesz dodać swoim wnętrzom (i meblom) odrobinę magii, wakacyjnej energii i dużo koloru. Olivia Lacy przemieniła wiktoriańską komodę w mebel, który rozświetli każdy pokój, a drewnianą szafkę w unikatowy przedmiot oddający barwy i zmienność letniego nieba.

Renowacje mebli
Komoda po renowacji w słonecznie żółtym kolorze pomalowana farbami Chalk Paint Annie Sloan w odcieniach Tilton i Cream,
Fot. materiały prasowe Annie Sloan

Oba projekty są równie efektowne, co nietrudne w realizacji. Postępuj zgodnie z instrukcjami Olivii i pamiętaj, że farba Chalk Paint™ nie wymaga specjalnego przygotowania powierzchni, ani zeszlifowania. Można ją nakładać bezpośrednio na drewno.

Wpadła Ci w oko słonecznie żółta komoda? Ta, która czeka na strychu rodzinnego domu również może tak wyglądać. Olivia pomalowała całą powierzchnię mebla dwiema warstwami farby w odcieniu Tilton, miejscami w połączeniu z odcieniem Cream. Następnie, również na całość, nałożyła bezbarwny wosk Chalk Paint™ Wax. Aby podkreślić trójwymiarowość mebla i wizualnie „związać” oba odcienie dodała nieco ciemnego wosku.

Renowacje mebli
Drewniana szafka przed metamorfozą,
Fot. materiały prasowe Annie Sloan

A jeśli chcesz mieć w salonie własny kawałek nieba, zacznij od pomalowania odnawianej szafki farbą kredową w odcieniu Napoleonic Blue. Gdy farba wyschnie, nakładaj warstwa po warstwie inne odcienie: Tilton, Louis, Aubusson, Florence, Paris Grey, Old Ochre, Old White, Cream, Scandinavian Pink. To one dadzą w efekcie abstrakcyjny rysunek chmur, ale wymaga on nieco cierpliwości i kreatywnego podejścia.

Renowacje mebli
Szafka po metamorfozie pomalowana farbami Chalk Paint Annie Sloan wyglada jak skrawek nieba,
Fot. materiały prasowe Annie Sloan

Olivia podpowiada, aby niektóre kolory nakładać na jeszcze mokrą warstwę i łączyć je ze sobą. Nakłada również farbę na suchych warstwach i wraca, aby pozostawić ślady suchego pędzla. Na koniec całą komodę pokrywa bezbarwnym woskiem, a ciemny wosk dodaje w najciemniejszych miejscach, aby uzyskać większą głębię. Nowe uchwyty meblowe w formie kryształowych gałek dopełniły dzieła.

Sprawdź także:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/07/26/bostik-fp-340-pipe-wrap-elastyczna-opaska-przeciwpozarowa-na-bazie-grafitu/

Źródło:

Annie Sloan

Related posts

Leave a Comment