Jak odmienić wygląd starego domu?

okna

Postaw na duże okna!

Projekty domów w PRL-u nie były dopełniane dekoracjami. Jednolite bryły i kolory miały znieść różnice pomiędzy stylem budowanych obiektów, a zamiast na estetycznych elementach, skupić się na ich funkcjonalności.

Proste, kubistyczne domy, występujące również w szeregach, wyróżniają się nieskomplikowanym rozkładem pomieszczeń, pozwalającym na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Brak skosów optycznie otwiera pomieszczenie, zwiększając także możliwości projektowe samego wnętrza domu – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Współczesne trendy architektoniczne – choć w dużej mierze stanowią przeciwieństwo PRL-owskiego stylu – kształtem, designem lub rozwiązaniami budowlanymi nawiązują do polskiej architektury sprzed 50-70 lat. Popularny w XXI wieku minimalizm częściowo przypomina jednolite, wręcz surowe budowle tamtego okresu, dlatego też stare domy w stylu kostki będą doskonałym fundamentem dla nowoczesnych projektów. Na czym zatem opiera się nowoczesna renowacja tak charakterystycznej bryły?

Kostka 2.0

Unowocześnienie „kostki” bazuje na dopasowaniu do niej nowoczesnej stolarki. Pamiętajmy, że te stare domy posiadają okna zupełnie nie wpisujące się w nowoczesne budownictwo. Ich wymiana może stanowić również doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia gruntownej przebudowy budynku.

duże okna

Wymiana stolarki wiąże się z termomodernizacją budynku, czyli nakładaniem kolejnych warstw izolacji, ociepleniem i wykonaniem nowej elewacji – wylicza ekspert AWILUX.

W ramach przebudowy domu kostki, często powiększa się powierzchnię przeszkleń. Efektem jest nie tylko zmiana wyglądu budynku, ale również maksymalne wykorzystania energii słonecznej oraz poprawa komfortu użytkowania.

Technologia stosowana wiele dekad temu nie przewidywała dużych przeszkleń w postaci szklanych fasad, wyjść na taras, systemów przesuwnych czy podnośno-przesuwnych. To elementy współczesnej architektury, na które inwestorzy zwracają uwagę i wykorzystują do doświetlenia i poprawienia funkcjonalności pomieszczeń, a także wzbogacenia budynku o nowoczesną formę – wyjaśnia Rafał Buczek.

Na jakie okna postawić?

Przy pracach renowacyjnych tego typu budynków wykorzystywana jest stolarka dopasowana do wizji architekta pod względem kształtu, rozmiarów i kolorów – od dużych konstrukcji aluminiowych, nierzadko ze szprosami, które są nawiązaniem do starej stylistyki, po te wykonane z PVC.

okna z aluminium

Pamiętamy jednak, że jeżeli zaplanowaliśmy bardzo duże przeszklenia, to ze względu na swoje właściwości, w grę wchodzą tu tylko okna z aluminium. Świetnie skomponują się również z elewacjami stworzonymi z nowoczesnych materiałów, na przykład okładzin z blach. Dodatkowo, przy renowacji starych domów doskonale sprawdzą się okna typu fix. Są to rozwiązania, które nie umożliwiają ich otwarcia, ale mają świetne właściwości termoizolacyjne – podpowiada Rafał Buczek z AWILUX.

Z kolei stosując systemy podnośno-przesuwne – na przykład LivIngSlide z oferty AWILUX – uzyskujemy nowoczesny charakter budynku i łatwe wyjście na taras, bez straty miejsca we wnętrzu. Ekspert wspomina także o dużych, pionowych oknach z barierkami, które stanowią kolejną metodę, by do wnętrz wpuścić jeszcze więcej naturalnego światła.

Renowacja i ekologia?

Choć niektóre elementy domu – takie jak stolarka otworowa – musimy wymienić, pozostałe części warto wykorzystać w pierwotnej formie. Nie bójmy się korzystać z elementów konstrukcyjnych, które zostały wcześniej wybudowane – i to często w technologii nie gorszej, niż te współczesne. Dzięki temu zmniejszymy koszt budowy od podstaw.

okna AWILUX

Same renowacje uważane są za działania zdecydowanie ekologiczne, co również nie uchodzi uwadze inwestorów. Nie wykorzystując nowych materiałów konstrukcyjnych, a także zmniejszając ślad węglowy czy oszczędzając energię potrzebną do budowy nowych obiektów, odświeżane są budynki, które ponownie odzyskują dawny blask – dodaje ekspert AWILUX.

Wraz ze wzrostem popularności renowacji budynków z minionej epoki, zwiększa się zapotrzebowanie na dopasowane do nich, nowe rozwiązania, między innymi w zakresie bezpieczniejszej i bardziej energooszczędnej stolarki okiennej. Stosowana obecnie najnowocześniejsza technologia, taka jak w rozwiązaniach AWILUX, pozwala na dopasowanie okien do charakterystycznych brył tego budownictwa i wybór modeli o wysokich właściwościach energooszczędnych i antywłamaniowych.

Źródło:
AWILUX

Related posts

Leave a Comment