Dobieramy tapetę do wnętrza – jak za pomocą wzoru podkreślić styl aranżacji

Aranżacje wnętrz

Jedną z podstawowych zasad, o których warto pamiętać przy planowaniu wystroju mieszkania jest umiar, rozumiany jako neutralna baza aranżacji. Nieskomplikowane formy oraz określona paleta materiałów i barw pozwalają stworzyć przestrzeń, którą łatwo zmienić za pomocą dodatków i akcentów dekoracyjnych, takich jak tekstylia, lampy, obrazy, czy – w nieco większej skali – tapety. Odpowiednio dobrana tapeta na jednej ze ścian salonu, kuchni, sypialni czy nawet łazienki to świetny sposób na podkreślenie charakteru wnętrza, wprowadzenie odrobiny szaleństwa, niepowtarzalnego klimatu.

tapety, aranżacja wnętrz
Tapeta w stylu mediolańskie klimaty,
fot. Jakub Dziedzic

Wbrew pozorom, w razie chęci zmiany takiej dekoracji, nie musimy obawiać się wielkiego i drogiego remontu. Według arch. Idy Mikołajskiej nie ma jednego klucza, według którego powinno się dopasowywać tapetę do wnętrza.

Jeśli w danej przestrzeni jest wiele środków wyrazu, lepiej wybrać delikatny wzór. Z kolei w aranżacji sprawiającej nieco nudne wrażenie można pozwolić sobie na coś odważniejszego. Osobiście wolę wzory mniej „fotograficzne”, a bardziej graficzne, rysunkowe – mówi współwłaścicielka MIKOŁAJSKAstudio.

W swoich projektach arch. Ida Mikołajska, często wykorzystuje tapety o oryginalnych wzorach, aby podkreślić styl danego wnętrza. Projektowanie mieszkania pod klucz dla danego inwestora zawsze rozpoczyna się od rozmowy, określenia inspiracji – a te mogą być rozmaite. Tapeta to niekiedy doskonały sposób, aby te inspiracje zwizualizować. Tak było w przypadku projektu niewielkiego mieszkania, którego właściciel był zafascynowany Japonią – jej kulturą, sztuką i wszystkim, co z nią związane.

tapety, aranżacja wnętrz
Loft na wynajem,
fot. Ida Mikolajska

Zobacz również:

http://architektura.info.pl/2021/05/27/czas-kuchennych-remontow/

Chciał, żeby było to widać w jego mieszkaniu. Dlatego oprócz drewna, paneli okiennych inspirowanych japońskimi przepierzeniami i charakterystycznego minimalizmu w aranżacji pojawiły się tapety z wizerunkiem gejsz. Niczym wielkie malowidła ozdabiają ścianę przy stole w części dziennej oraz za wezgłowiem łóżka w sypialni. Dzięki nim na pierwszy rzut oka widać, co było inspiracją. Tapety te od razu określają także kontekst, dzięki któremu inne elementy wnętrza, np. lampy czy kolorystyka, nabierają charakteru rodem z kraju Kwitnącej Wiśni.

tapety, aranżacja wnętrz
Japońskie inspiracje,
fot. Jakub Dziedzic

Innym razem życzeniem inwestorów, którzy powierzyli projekt swojego apartamentu pracowni MKOŁAJSKAstudio, było stworzenie przestrzeni według najświeższych trendów obowiązujących w designie. Projektanci zainspirowali się więc ostatnią wizytą na targach w Mediolanie i postawiła na skórzane meble o pięknych formach, doskonałe materiały i spektakularne wykończenie ścian w postaci specjalnie zaprojektowanych, frezowanych paneli MDF oraz właśnie tapet o oryginalnych wzorach. Jedna z nich pojawia się w gabinecie, który znajduje się w przejściu między salonem a sypialnią. Ściana w całości, wraz ze zlicowanymi drzwiami prowadzącymi do sypialni, została pokryta tapetą we wzór przywodzący na myśl jesienny pejzaż. „Ukryte” we wzorze liści drzwi są niemal niewidoczne.

Kolejną realizacją pracowni MIKOŁAJSKAstudio, w której tapeta odgrywa ważną rolę i jest czymś więcej, niż tylko dekoracją, jest loft zaprojektowany z myślą o wynajmie krótkoterminowym.

Ponieważ aranżacja mieszkania miała być atrakcyjna dla turystów odwiedzających Kraków, postanowiłam umieścić w niej coś bezpośrednio nawiązującego do miasta. Z elementami stylu loftowego, czyli szarością, betonem, czarną stalą i naturalnym drewnem doskonale zagrała czarno-biała tapeta z mapą Krakowa. Mam nadzieję, że oprócz oczywistych wrażeń estetycznych wprowadza do wnętrza element zabawy – wyobrażam sobie, że goście zatrzymujący się na kilka dni w tym mieszkaniu zaczynają zwiedzanie miasta od wycieczki „palcem po mapie”, aby później odbyć ją naprawdę – mówi Ida Mikołajska.

tapety, aranżacja wnętrz
Dom nad jazem,
fot. MIKOŁAJSKAstudio

Można powiedzieć, że idealnie dobrane do wnętrza tapety podkreślające jego styl i charakter oraz wprowadzające niepowtarzalny klimat, to jeden ze znaków rozpoznawczych projektów, które powstają w MIKOŁAJSKAstudio. Częsta współpraca z krakowskim producentem i dystrybutorem tapet, firmą Dekorami Design Wallcoverings, zaowocowała wyjątkowym wspólnym projektem – powstaniem kilu wzorów do kolekcji Biolen Terra. To kolekcja tapet inspirowana naturą, czerpiąca z dorobku sztuki, drukowana ekologicznymi tuszami na bazie wody. Stworzona z myślą o środowisku w duchu hasła „dobra dla Ciebie, dobra dla planety”.

Tworzenie tapet to praca nieco odmienna od projektowania wnętrz jako takich. Tu nie ma żadnych ograniczeń! Nie ma grawitacji, nie ma twardej rzeczywistości. Jest tylko to, co sobie wyobrazimy i wyraz jaki temu nadamy, przekładając to na układ pikseli w programie graficznym. Ten bardzo logiczny lub też całkiem odrealniony obraz stanie się częścią prawdziwego wnętrza. Obraz ten może być nawet głównym rozgrywającym w przestrzeni i dodać jej nieco magii lub przeciwnie, spokoju i naturalnego wyrazu – mówi Ida Mikołajska.

Materiał, na którym są wydrukowane wzory to naturalny len z organicznych upraw europejskich. Uprawa lnu jest proekologiczna: użyźnia glebę, wymaga znacznie mniej wody w porównaniu do innych naturalnych włókien, a jedynym odpadem produkcyjnym są pyły powstające podczas jej przerobu. Jeżeli przyjdzie czas na wymianę tapety, może ona wrócić poprzez kompostownik do natury.

tapety, aranżacja wnętrz
Dom nad jazem,
fot. MIKOLAJSKAstudio

Tapeta z lnu doskonale sprawdza się w roli izolacji cieplnej. Ponadto włókna mogą wchłonąć 35% wilgotności powietrza i uwolnić je w razie potrzeby. Len ma też właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Tapeta Biolen polepsza akustykę pomieszczenia i jest przyjemna w dotyku.

– Cieszy nas, że możemy eksperymentować z nowymi materiałami, które stają się nośnikami dla naszych tapet. Biolen to okazja odejścia od tradycyjnych podłoży, zupełnie świeże podejście do tematu – mówi współzałożycielka MIKOŁAJSKAstudio. Kolekcja Biolen Terra, do której wzory stworzyli Joanna Dulewicz, właścicielka Dekorami Design Wallcoverings, Kamil Kopaczka oraz MIKOŁAJSKAstudio została wyróżniona znakiem jakości przez Radę Ekspertów plebiscytu must have! 2021 odbywającego się w ramach Łódź Design Festival.

Sprawdź również:

http://gazetainstalacyjna.pl/2021/05/24/carrara-i-basalt-nowe-wypelnienia-drzwi-awidoor-od-awilux/

Źródło:

MIKOŁAJSKAstudio

Related posts

Leave a Comment