Oczywistym jest, że planując przestrzeń, musimy zachować relacje i powiązania pomiędzy poszczególnymi jej elementami. Zarówno te funkcjonalne, jak i estetyczne. Dlatego tak często zastanawiamy się, które elementy powinny powstać w pierwszej kolejności, a które na kolejnym etapie. Idealnym przykładem obrazującym tego typu rozterki jest dylemat, co wykonać pierwsze: ogrodzenie posesji czy podjazd? Tak, jak to zazwyczaj bywa, i w tym przypadku odpowiedź nie musi być wcale jednoznaczna.
Ogrodzenie jest najważniejsze!
Ze zwolennikami jednej i drugiej koncepcji jest w tym przypadku trochę tak, jak z odwiecznym konfliktem: co było pierwsze – jajko czy kura? W tym jednak wypadku argumenty za i przeciw nie odnoszą się do wyabstrahowanych teorii, a są dość praktyczne. Mianowicie w sytuacji, gdy projektujemy posesję i ogród od początku, należy zacząć bezwzględnie od wytyczenia i budowy ogrodzenia. Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak jest, jest prosta– chodzi o to, by nie skomplikować sobie zanadto pracy w przyszłości. Po prostu o wiele łatwiej jest dopasować spadki nawierzchni w kierunku ogrodzenia, niż w sytuacji, gdy powstaje ono w drugiej kolejności. Jak powinien wyglądać ten proces krok po kroku?
Rozpoczęcie prac od budowy ogrodzenia, nie oznacza wzniesienia od razu całej jego konstrukcji. Na początku należy wszystko dobrze rozplanować. Najpierw trzeba wytyczyć ogrodzenie w terenie. Następnie ustalić, gdzie będą bramy lub furtki. To właśnie w ich kierunku powinny być wytyczane alejki czy podjazd. Następnie wykonuje się fundament ogrodzenia oraz osadza pręty zbrojeniowe. Część z nich, czyli pionowe, będą wyznaczać miejsca budowy słupków w ogrodzeniu. To właśnie do słupków w przyszłości będą montowane przęsła, furtki oraz brama. Na wyznaczeniu ogólnego zarysu ogrodzenia na tym etapie prac należy poprzestać. Prace nad ogrodzeniem można dokończyć dopiero po wytyczeniu przebiegu podjazdu. Jest to proste, bo już wiadomo, gdzie będą wyjazdy i wyjścia z posesji.
Teraz należy odpowiednio przemyśleć spadki nawierzchni, tak aby odprowadzanie wody z posesji było prawidłowe. Potem można już wykonać podbudowę pod przyszłą nawierzchnię. Dokończenie ogrodzenia rekomenduje się na etapie późniejszym, w zależności od zaawansowania wszystkich prac. Po wykonaniu podbudowy pod nawierzchnię, przychodzi pora na ułożenie warstwy wierzchniej podjazdu. Jeśli budynek i otoczenie posesji są utrzymane w stylu nowoczesnym, to najlepiej wybrać szare odcienie, a do tego dobrać odpowiednią nawierzchnię, taką jak choćby Polbruk Magna. Są to wielkoformatowe płyty betonowe w rozmiarze 100×75 oraz 50×75 cm oraz o grubości 8 i 10 cm, co sprawia, że na podjazd oprócz samochodów osobowych mogą wjechać także cięższe pojazdy bez uszczerbku dla nawierzchni.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt i kostek betonowych, więc w przypadku potrzeby aranżacji nawierzchni w innym stylu, na pewno znajdzie się coś odpowiedniego. Zawsze należy jednak pamiętać o tym, że płyta czy kostka na podjazd musi mieć grubość min. 6 cm. Właściwości każdego produktu oraz rekomendację jego stosowania warto sprawdzić przed zakupem w dokumentach przygotowywanych przez producenta, w tzw. Deklaracji Właściwości Użytkowych. To właśnie tam znajdują się informacje, do jakiego obciążenia ruchu dany produkt jest zalecany. Jest to ważne, gdyż „chudsze” płyty po prostu długo nie wytrzymają. Reasumując, przy nowo aranżowanych posesjach rekomenduje się rozpoczęcie prac od budowy ogrodzenia. Jak jednak postępować w sytuacji, gdy chcemy przebudować dotychczasowe otoczenie domu?
Czy można wystartować od nawierzchni?
Powyższe rozważania pokazywały, od czego zacząć w sytuacji, gdy projekt aranżacji startuje od początku. Czasem jednak istnieje potrzeba zmodyfikowania już istniejącego otoczenia domu, aby dostosować je do aktualnej mody. Niekiedy zdarza się również, że potrzebujemy tylko wymienić jakiś jego element, który po prostu uległ zużyciu technologicznemu. W takich sytuacjach prace należy rozpocząć właśnie od tego elementu, a jeśli to możliwe – nie ingerować w te, które mają pozostać bez zmian. Czyli jeśli ma być wymieniona nawierzchnia podjazdu, to należy zacząć właśnie od niej.
Natomiast jeśli nie podoba nam się już stare ogrodzenie, to właśnie od niego. W przypadku dużych modernizacji przestrzeni wokół domu, gdy w planie jest całkowicie nowa aranżacja, należy rozpocząć prace tak, jakby projekt startował od nowa, czyli od ogrodzenia. Przed czynnościami związanymi z wytyczeniem nowego ogrodzenia posesji, konieczne jest oczywiście wykonanie prac rozbiórkowych elementów starej aranżacji przestrzeni, które są przeznaczone do wymiany, a dopiero później rozpoczęcie nowej budowy.
Zobacz także:
Sposoby na trwałe ogrodzenie
Do wykończenia ogrodzenia doskonale nadają się prefabrykaty w formie pustaków betonowych. Nowością na rynku jest ogrodzenie Polbruk Murro. Ma ono minimalistyczny charakter z zauważalną nutką subtelnego industrializmu. Minimalizm i styl industrialny to obecnie bardzo popularne trendy we wzornictwie, architekturze i aranżacji wnętrz. Murro doskonale pasuje do posesji oraz inwestycji zaprojektowanych w stylu modernistycznym i nowoczesnym. Pojedynczy element ma format 20×50,4 cm oraz wysokość 20 cm, a daszek zwieńczający konstrukcję ogrodzenia ma rozmiar 20×50,4 cm i wysokość 5 cm.
Prefabrykaty Murro są dostępne w gładkiej fakturze i pięciu kolorach: grafitowym, stalowym, nerino, onyx i latte. Murro prezentuje się niezwykle stylowo oraz elegancko. Jest to doskonały pomysł na funkcjonalne i reprezentacyjne ogrodzenie, które już “od progu” terenu posesji oddaje charakter zadbanego domu, a równocześnie jest efektowną i atrakcyjną dekoracją. Dobrym rozwiązaniem w kategorii ogrodzeń są również, znane już na rynku, ogrodzenia Polbruk Antara II czy Polbruk Neo. Ogrodzenia wykonane z pustaków betonowych to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych na rynku.
Ich Atutem jest szybkość wykonania oraz wyjątkowa trwałość. Są estetyczne i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na stonowaną kolorystykę pasują zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. W zależności od potrzeb można z nich zbudować pełne ogrodzenie w formie litego muru, który chroni przed spojrzeniami z zewnątrz lub ogrodzenie ażurowe. W wariancie ażurowym z prefabrykatów betonowych buduje się słupki, do których już na zakończenie budowy, montowane są metalowe lub drewniane przęsła ogrodzeniowe.
Podsumowując, w dyskusji na temat, co powinno być wybudowane najpierw – ogrodzenie czy nawierzchnia – większość specjalistów zgodnie twierdzi, że to pierwsze. Dowodzą oni, że nawierzchnię zawsze należy wyprofilować w kierunku ogrodzenia, stosując różne triki. Jeśli jednak zaczniemy od nawierzchni, pamiętajmy, że idealne spasowanie jej z ogrodzeniem może okazać się później sporym wyzwaniem.
Sprawdź również:
http://gazetainstalacyjna.pl/2021/04/23/jak-dobrac-izolacje-instalacji-sanitarnych-i-grzewczych/
Źródło:
Polbruk S.A.