To, jakich mocowań i rodzaju szkła należy użyć do stworzenia szklanej konstrukcji, uzależnione jest głównie od jej funkcji i miejsca montażu. Ich odpowiedni wybór ma wpływ na estetykę instalacji, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo jej użytkowników.
Z pomocą szkła wykonać można różnorodne konstrukcje, zarówno te instalowane wewnątrz budynków, jak i na ich fasadach. Mowa tu m.in.
o przeszklonych elewacjach, zadaszeniach, balustradach czy zabezpieczeniach portfenetrów. We wnętrzach będą to z kolei m.in. szklane przegrody, drzwi całoszklane, tafle przy schodach oraz zabezpieczające piętra, ale też szklane kabiny prysznicowe, systemy przesuwne czy systemy typu SLF (tj. składano – harmonijkowe i składano – przesuwne). Do ich wykonania wykorzystać można szkło hartowane, laminowane (inaczej klejone), float o zróżnicowanych właściwościach technicznych oraz szkło wzmocnione termicznie, czyli tzw. półhart. Różnią się one od siebie m.in. stopniem wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, odpornością na zmiany temperatury czy też sposobem rozpadu.
Polskie przepisy a rodzaj oszklenia Wybór szkła a polskie prawo
To, jaki rodzaj szkła powinien być stosowany w przeszkleniach instalowanych na zewnątrz budynku opisuje m.in. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Niestety zawarte w nim zalecenia są małą precyzyjne – wskazują jedynie konieczność użycia szkła bezpiecznego, nie rozróżniając bardziej szczegółowo jego typów w kontekście wspominanych wcześniej rodzajów oszkleń stosowanych w budownictwie. Dodatkowo warto przy tym podkreślić, że pod pojęcie „szkło bezpieczne” kwalifikują się zarówno szkło hartowane, klejone, jak i hartowane laminowane.
W konsekwencji polskie przepisy budzą wiele wątpliwości. Dla przykładu – zgodnie z nimi za szkło zapewniające bezpieczeństwo można uznać także to półhartowane, którego pod żadnym pozorem nie należy stosować np. w daszkach lub balustradach, ponieważ jeśli zostanie uszkodzone, rozpadnie się na większe kawałki, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Kwestie te są bardziej szczegółowo regulowane przez prawo w innych krajach Unii Europejskiej, szczególnie niemieckie normy z serii DIN 18008, do których często odwołują się nasi krajowi wykonawcy.
Przeszklenia na fasadach
W przypadku szklanych konstrukcji mocowanych na zewnątrz rekomenduje się wykorzystanie do ich wypełnienia szkła laminowanego hartowanego. – Ten rodzaj oszklenia na skutek uderzenia rozpada się na bardzo małe kawałki, a zastosowana w nim międzywarstwa sprawia, że zostają one do niej przyczepione i nie zagrażają osobom znajdującym się w pobliżu szklanej tafli – komentuje Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego w CDA Polska. – Trzeba jednak podkreślić, że rodzaj zastosowanego szkła nie wpływa w tym przypadku na typ okuć, jakie można wykorzystać do jego montażu. W przypadku balustrad może być to np. nasz system Trapani lub Corleone czy też mocowania punktowe Piemonte – dodaje ekspert. Tafle klejone hartowane to obecnie najbezpieczniejszy typ oszklenia, stosowany m.in. w zadaszeniach, wiatach przystankowych, na elewacjach czy jako wypełnienie balustrad. Dzięki specjalnemu procesowi obróbki jest on odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też na zmiany temperatury i zarysowania. Ze względów bezpieczeństwa tafle klejone hartowane warto wykorzystywać również w balustradach montowanych we wnętrzach np. jako zabezpieczenie pięter, spoczników, galerii czy schodów.
Wysokie ekspozycje sklepowe
O ile w przypadku szklanych ścian działowych mocowanych we wnętrzach stosuje się najczęściej szkło hartowane, to jednak w przypadku wysokich, ciężkich przeszkleń warto rozważyć zastosowanie szkła laminowanego (inaczej klejonego). Przemawia za tym m.in. to, że uszkodzenie ekspozycji sklepowej wykonanej ze szkła hartowanego spowoduje jego wybuch, który może stanowić realne zagrożenie dla osób znajdujących się w salonie sprzedażowym. W przypadku szkła laminowanego hartowanego takiego problemu nie ma. – Przeszklone ekspozycje sklepowe instalowane z pomocą listew Roma DRM czy systemów SLF300 lub SLF400 mierzą nierzadko 3-4 metry wysokości, a szerokość pojedynczej tafli szkła przekracza 750 mm. Tak wysokie szkło musi mieć również większą grubość, by nie uginało się pod własnym ciężarem – wyjaśnia Jabłoński. – Wybuch tak dużej formatki może być niebezpieczny, dlatego klientom, którzy wykonują ten rodzaj przeszkleń, rekomendujemy zastosowanie szkła hartowanego klejonego, które charakteryzuje się też większą sztywnością – dodaje ekspert.
Kiedy szkło hartowane?
Gdy ze szka wykonywane są niewielkie przeszklenia, takie jak kabiny prysznicowe czy niewysokie przegrody, odpowiednim rozwiązaniem będzie zastosowanie do ich konstrukcji tafli hartowanych. – W sytuacji, w której szkło wykorzystywane jest w formie ścianki działowej mocowanej w profilach Lazio czy drzwi całoszklanych, nie ma konieczności zastosowania szkła klejonego. Co więcej, montaż drzwi z laminatu z pomocą okuć skręcanych, jak choćby zawiasy z serii Erice Line, może być kłopotliwy, ponieważ szkło będzie się delikatnie uginać – dodaje Marcin Jabłoński z CDA Polska. Nie inaczej jest w przypadku systemów przesuwnych, które coraz częściej zastępują tradycyjne drzwi z rozwieranym skrzydłem oraz paneli szklanych wykorzystywanych w parawanach nawannowych czy kabinach prysznicowych. – Wybierając szkło do łazienki, warto mieć też na uwadze to, że tafle hartowane są bardziej odporne na działanie zmiennych temperatur – dzięki temu polanie ich gorącą wodą nie będzie stanowić zagrożenia – dodaje specjalista CDA.
Czy szkło bezpieczne to szkło dekoracyjne?
Zarówno szkło hartowane, jak i laminowane może zostać poddane obróbce, nadającej mu różnorodne walory estetyczne. Tafle tego typu mogą posiadać nadruk, ozdobną międzywarstwę, być kolorowe lub satynowe. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie modyfikacje (w tym także otworowanie oraz szlifowanie krawędzi) powinny mieć miejsce przed procesem hartowania. Pozwoli to na połączenie bezpieczeństwa i designerskich założeń.
źródło insightpr.pl