Pierwsze użycie oczyszczacza powietrza – o czym warto wiedzieć?

Oczyszczasz powietrza

Oczyszczacz powietrza – dlaczego warto go kupić?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ile zanieczyszczeń znajduje się w domach. To m.in. smog, alergeny, lotne związki organiczne czy wirusy. Jak działają na nasz organizm takie substancje? Dla przykładu, pył zawieszony atakuje górne drogi oddechowe oraz obniża wydolność płuc. Bardzo często prowadzi także do rozwoju infekcji dróg oddechowych oraz astmy. Benzopiren, który znajduje się m.in. w dymie papierosowym to rakotwórczy związek, który może zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc. Z kolei dwutlenek azotku wpływa na pracę oczu. Może powodować m.in. do choroby spojówki. Jak chronić się przed tymi szkodliwymi substancjami? Odpowiedz jest jedna, warto zakupić domowy oczyszczacz. Jakość powietrza poprawi się już po kilku dniach użytkowania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza?

Na rynku znaleźć można ogromny wybór oczyszczaczy, dlatego przed zakupem należy dokładnie prześledzić ich funkcje oraz dobrać sprzęt uwzględniając wielkość mieszkania lub pokoju. To, co jest szczególnie ważne to 360-stopniowy przepływ powietrza. Oznacza to, że oczyszczacz powietrza pobiera powietrze dookoła. Dzięki temu ruch powietrza dociera do wszystkich miejsc w pomieszczeniu, nawet tych bardzo trudno dostępnych. Warto zwrócić uwagę także na sposób oczyszczania. Dla przykładu modele Well A5 i A7 marki Electrolux posiadają pięciostopniowy system oczyszczania powietrza. Pozwala on na usuwanie nawet 99,97 proc cząsteczek o rozmiarze 0,3 mikrometra. W codziennym użytkowaniu oczyszczacza bardzo pomocna jest także aplikacja, która umożliwia sterowanie sprzętu smartfonem. Bardzo ciekawą opcją są również mniejsze oczyszczacze przenośne, które zabrać można ze sobą np. na wakacje.

Pierwsze użycie oczyszczacza powietrza, czyli gdzie go postawić i jak używać?

Pierwsze użycie oczyszczacza powietrza jest zawsze najtrudniejsze. Głównym problemem, jaki ma większość użytkowników, jest wybór miejsca, gdzie należy ustawić oczyszczacz. Odpowiedź na to pytanie znaleźć można zwykle w instrukcji swojego sprzętu. Warto dokładnie ją przeczytać i poznać zalecenia producenta. Nie ma jednak wątpliwości, że można mówić o pewnych zasadach ogólnych. Oczyszczacz powietrza powinien stać na podłodze, ponieważ to właśnie tam znajduje się najwięcej zanieczyszczeń. Nie należy ustawiać go zbyt blisko ściany. Dobrze jest zachować 20-30 cm odstęp. Wiele osób zastanawia się również, jak często włączać sprzęt i o jakiej porze. Niestety uruchomienie oczyszczacza na kilka godzin dziennie istotnie nie poprawi jakości powietrza. Oczyszczacz powinien być włączony cały dzień i całą noc. Do używania oczyszczacza w nocy łatwo się zresztą przekonać. Większość sprzętu pracuje bardzo cicho, więc nie przeszkadza podczas snu. Czyste powietrze w sypialni pozwala z kolei pozbyć się nieprzyjemnych objawów, które bardzo często męczą alergików. To m.in. poranny kaszel, katar czy ból gardła.

Warto pamiętać, że oczyszczacz powinien być włączony nawet podczas nieobecności domowników. W tym wypadku warto zwyczajnie nieco zmniejszyć moc oczyszczania. Tylko regularnie działający oczyszczacz gwarantuje czyste powietrze w domu. Warto pamiętać również, że najlepsze efekty oczyszczania można osiągnąć przy zamkniętym oknie.

Odpowiednia konserwacja

Aby oczyszczacz działał w prawidłowy sposób, podobnie jak w przypadku innego sprzętu AGD, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji, czyli zmianie lub wyczyszczeniu filtra. Jak często to robić? Zdecydowana większość dostępnego na rynku sprzętu posiada automatyczne powiadomienia o konieczności wymiany filtra. Nie należy ignorować tej informacji. Brudny filtr sprawi, że sprzęt będzie pracował mniej wydajnie oraz narażony będzie na usterki.

Źródło:
Electrolux

Related posts

Leave a Comment